Így lenne igazságos a végtörlesztés

Pénzcentrum2011. szeptember 15. 18:03

Fizessék vissza a devizahitelesek az eddigi előnyöket, amelyekkel a deviza hitelük járt a forint hitellel szemben. Azaz, az eddigiek során általuk fizetett és egy összehasonlító (mondjuk 10%-on kamatozó) forint hitel törlesztőrészleteinek különbségei adódjanak hozzá a kiváltási hitelösszeghez javasolja elemzésében a BankRáció.hu internetes oldal.

"Ez a megoldás ötvözné a korábbi megsegítési terv "gyűjtőszámla" elvét visszamenőlegesen arra az időszakra, melynek során a svájci frank hitel törlesztőrészletei alacsonyabbak voltak, mint egy összehasonlító (de kedvezményes kamatozású) forint hitelé. A megoldást azért tartjuk igazságosnak, mert a kockázatnak két oldala van és csak azért lehetett élvezni a devizahitel pozitív hatását, mert közben vállaltuk az esetleges negatív következményeket is.

A kormány 180-as végtörlesztési ötlete visszamenőlegesen korrigálja a devizahitelt és leveszi a kockázatokat annak felvevőjéről. Véleményünk szerint ennek az eddigi előnyök visszaadásával kellene párosulnia. Jó példa egy felelősen hitelt felvevő, aki mérlegelve a kockázatokat úgy döntött (mondjuk 180-as svájci frank árfolyam mellett), hogy forint hitelt vesz fel. Azóta ő magasabb kamatokat fizet és összességében többet fizetett már a banknak vissza, mint a most kisegítés előtt álló, kockázatokat bevállaló devizahiteles társa. Nem tartjuk igazságosnak a felelős és racionális döntés "megbüntetését" a kockázatvállalással szemben." - írja az internetes lap elemzésében.

Nézzük meg mit jelent ez számokban

Egy példahitelen keresztül könnyen megérthetjük, hogyan alakult az elmúlt öt és fél év a forint és frankhitelesek számára. Forint János és Frank László is 2006 januárjában sétált be a bankfiókba, mindketten 8 millió forintot szerettek volna felvenni. János félve a kockázatoktól és az erősödő franktól úgy döntött, hogy az akkor költségesebbnek tűnő, de biztosabb forint hitel mellett dönt. Ezzel óriási (számításainkban 10 százalék, valóságban ennél is nagyobb) kamatok fizetését vállalta. László viszont nem így döntött, ő vállalta (vagy nem értette, nem tudta) a devizahitelek árfolyamkockázatát.

A következő diagram mutatja kettőjük tőketartozásának alakulását.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ahogy látjuk a frankhitelben felvett 8 milliós tartozás bőven 10 millió felett jár, ezért ijedt meg most minden frankhiteles. Ki is segíti őket az állam és lehetőségük van végtörleszteni, méghozzá 180 forintos árfolyamon. Ez azt jelenti, hogy tartozásuk végtörlesztés esetén nem 10 millió 130 ezer forint hanem csak 7 millió 500 ezer. Ne feledjük a forint hitel esetében most ez 7 millió!

Azt látjuk, hogy még mindig 500 ezerrel rosszabbul járt a frankhiteles László. Ez az igazságtól viszont még messze áll. Vizsgáljuk meg mennyi kamatot fizettek ők eddig.


Ahogy a diagramból is jól látszik előrelátó forinthitelesünk 1 millió 100 ezerrel több kamatot fizetett ki, mint a frankhitelesünk. A BankRáció.hu szerint épp ezt az összeget kellene megfizetnie a végtörlesztő frankhiteleseknek, hogy igazságosabb legyen a rendszer.

 

Címkék: