Itt a legfrissebb banki feketelista! Szögre akasztották a korbácsot az etikai kódex alkotói?

Pénzcentrum2010. november 10. 14:08

2010-es banki feketelista A Banki és Végrehajtási Károsultak Információs Irodája a banki hitelezés és a végrehajtási gyakorlat tanulmányozását követően közzétette azon bankok listáját, melyek gyakorlata a kormány által hozott intézkedések ellenére jelentős eltéréseket mutatnak az etikai kódexhez képest.

Némileg átrendeződött a banki feketelista összetétele a 2010 augusztusában kiadotthoz képest.

A többi banknál valamelyest javulás következett be, a végrehajtó cégek közül a Credithouse került az első helyre, második a Butár Kft., és harmadik a Silvercredit.

Általános problémának tekinthető szinte minden pénzintézetben, hogy nem tartják be az 1996. évi CXII. törvény 215.§, valamint a 215.b§ előírásait, ami az ügyfelek panaszaival foglalkozik. Általánosan elterjedt gyakorlat, hogy ezt a kérdést a pénzintézetek nagyvonalúan kezelik. A belső adminisztrációs rendszer ebben a tekintetben rendkívül hiányos. A beérkezett panaszok elvesznek, nem találkoznak össze az ügyintézővel, vagy egyszerűen nem is törődnek vele. Az ügyintézés rendkívül vontatott.

Van olyan bank, ahol több mint egy évig ültek egy egyszerűnek tűnő panasz kivizsgálásán, amelyet gyakorlatilag pár perc alatt tisztázni lehetett volna. A késlekedés az ügyfelek számára komoly pénzügyi és joghátrányt teremthet, erre a PSZÁF-nek mindenképpen fel kell figyelnie. A Raiffeisen első helyének megtartásához ez a körülmény jelentősen hozzájárult. A többi pénzintézetnél elsősorban az etikai kódex kijátszása miatt neheztelnek az érdekvédők. A bajba jutott adósok részére teljesíthetetlen feltételeket szabnak. Kevés esetben történik egyedi elbírálás. Igazából az előző listához képest a bankok válságkezelési gyakorlatában szinte semmi nem változott.

A válságkezelési egyeztetési folyamatban a bankok kiütéssel nyertek. Szinte mindenben az ő akaratuk győzött. A 7+1 pontból az egyetlen jelentős pont, amely a késedelmi kamatok mértékét szabályozza csak az ezután bajba került ügyfelek részére jelenthet részmegoldást. A most bajban levő adósok helyzete semmit sem változott. Náluk ezek az intézkedések szinte semmilyen szerepet nem játszanak. A kormányzat választhatott a bankadó beszedése, valamint a bankok késedelmi kamataiból adódó extra profit engedélyezése között. A kormány a bankadót választotta. Ezzel az intézkedéssel a 7+1-es javaslat gyakorlatilag a tiszta lappal indulás pontjának sorsára jutott, a korbácsot szögre akasztották, a kezdeti ijedség után, a bankokat gyakorlatilag semmi nem korlátozza.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A fent szereplő 3 behajtó cég etikai normái a behajtási gyakorlatukat figyelembe véve erősen megkérdőjelezhető.

Elmaradt intézkedések, néhány jó tanács a bajba jutott hitelesek részére

Címkék:
behajtási engedély,