Új javaslattal áll elő a PSZÁF a devizahitelesek megsegítésére

Pénzcentrum2010. július 6. 13:09

Elutasította a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egyesülésére vonatkozó elképzeléseket a Reutersnek adott interjújában Szász Károly, a PSZÁF múlt héten kinevezett elnöke. Közölte: a PSZÁF új javaslattal áll elő arra vonatkozóan, hogy a devizahitelek törlesztőrészleteinek meghatározása során a bankok a jegybank hivatalos középárfolyamát használják a jelenlegi gyakorlattal szemben.

Szász Károly úgy fogalmazott: "nem számolunk a két intézmény egyesülésére vonatkozó semmiféle lehetőséggel sem". A kérdés szerinte nincs terítéken, és úgy vélte, soha nem is merült fel komolyan. A Reuters megjegyzi, a két intézmény ellen a jelenlegi magyar miniszterelnök már a Fidesz választási győzelme után "kirohant", és a megjegyzései erősítették a médiában a spekulációt, mely szerint a két intézmény összeolvadhat.

Szász Károly több jogosítványt adna a PSZÁF kezébe a pénzügyi szabályok kikényszerítésére és az adatok ellenzőrzésére is. Azt is szeretné, ha a Pénzügyi Stabilitási Tanácsban az MNB-vel és a Nemzetgazdasági Minisztériummal azonos státuszt kapna, a testület pedig a jelenlegi döntéshozó szerepkör helyett konzultatív jogkörrel rendlkezne.

A devizahitelesek megsegítése érdekében a PSZÁF olyan új szabályozást fog javasolni, amely csökkenti a devizaátváltás költségeit az adósok százezrei számára - közölte Szász Károly. A bankok jelenleg a havi törlesztőrészletek meghatározása során külön eladási árfolyammal számolnak, több százalékponttal növelve a hitelesek költségeit. Sokkal indokolhatóbb lenne, ha a bankok ehelyett inkább a hivatalos jegybanki középárfolyamot alkalmaznák, hisz az átváltással nem vállalnak kockázatot, és ebből nem származik valós költségük - fogalmazott Szász hozzátéve, hogy a javasolt szabályozás az egyéni hitelfelvevőkön túl a kisebb cégeket is segítené.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A 187 milliárd forintos bankadóval viszont egyetért Szász Károly, hisz azt a magyar költségvetési hiánycél teljesítésére használnák. A kormány által tervezett nemzeti eszközkezelő alap, mely a bankok rossz követeléseit venné át, kompenzációként szolgálhatna a bankszektor számára - mondta. Ha a kormány kedvező diszkonttal vásárolja meg ezeket, az a banki céltartalékok felszabadítását segítheti - tette hozzá. Szász a Reutersnek elmondta: néhány nagy szereplő már a nem teljesítő hitelek több mint 70 százalékára képzett céltartalékot.

Az ország bankjai kellően feltőkésítettek, bár kihívásokkal szembesülnek a szereplők - vélte Szász. Szerinte látnunk kell, hogy a hazai tulajdonnal rendelkező bankoknak nagy elővigyázatossággal kell felkészülniük a jövőre, és biztonságos tartalékokra van szükségük, hogy a jövőbeni, a bankok tőkéjével kapcsolatos változásoknak megfeleljenek. A külföldi anyabankok eddig teljesen hazai leányaik mögött álltak - mondta.

Címkék: