Benyeli a bankkártyámat az ATM! Miért is?

Pénzcentrum2010. június 3. 05:22

Jobb, ha megjegyzed a PIN-kódodat! Bár nem túl gyakori jelenség, mégis bárkivel előfordulhat, hogy az ATM-be helyezett kártyáját nem kapja vissza, vagyis az automata elnyeli azt. Ez természetesen nem történhet véletlenül, megvan az oka, miért nem kapjuk vissza a plasztikot. Utánajártunk, milyen esetekben fordulhat ez elő, s ilyenkor mi a teendőnk.

A bankkártya elveszítése az egyik legbosszantóbb dolog, ami történhet: egyrészt a letiltása pénzbe kerül - ráadásul dombornyomott kártya esetén több ezer forintba is - , csakúgy, mint az új kártya igénylése, ami ráadásul nem is készül el egy-két nap alatt. Bankkártya nélkül az ATM-eket sem tudjuk használni, vagyis ha készpénzre van szükségünk, bankfiókban tudunk csak hozzájutni, nyitvatartási időben, ráadásul jóval magasabb tranzakciós díjért, mintha automatából vennénk fel pénzt.

Talán kevesen tudják, hogy az ATM-ek is elnyelhetik a bankkártyát, ami nagyjából annak felel meg, mintha elveszítettük volna: ilyenkor is le kell ugyanis tiltani, és újat kell igényelni a legtöbb esetben.

Szerencsére attól azért nem kell tartanunk, hogy az automaták kényük, kedvük szerint elnyelik bankkártyánkat. Megkérdeztük a bankokat, hogy milyen esetben fordulhat ez elő. Kártyabevonásra leggyakrabban valamilyen biztonsági okból kerül sor, mellyel az ügyfeleket próbálják védeni a bankok.

Pórul járhatunk, ha több próbálkozásra is rossz PIN-kódot adunk meg. Hogy hányszor téveszthetjük el büntetlenül PIN-kódunkat bankonként eltérő, legtöbb esetben háromszori tévesztés a megengedett (például a CIB, FHB, MKB, OTP és UniCredit Bank saját kibocsátású kártyái esetén, függetlenül tehát attól, hogy melyik ATM-nél történik a PIN-tévesztés). Akadnak természetesen olyan pénzintézetek is, melyek másképp védik ilyen esetben az ügyfeleiket, az Allianz Bank, Budapest Bank, KDB Bank, K&H Bank, a Raiffeisen Bank és Sopron Bank például többszöri PIN-tévesztés után aznapra nem engedélyez több tranzakciót a kártyával.

Abban az esetben is elnyelheti a kártyát az ATM, ha az le van tiltva, érvénytelen, vagy visszaélés gyanúja miatt felfüggesztésre került, de a meghibásodott, megrongálódott kártyát is bevonhatja az automata. Ezekben az esetekben a esetben authorizációs kérésre a kibocsátóbank úgynevezett "pick up" kódot küld, ami azt jelenti, hogy az ATM-nek be kell vonnia a kártyát.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A feledékeny ügyfelek is pórul járhatnak - figyelmeztetett a Budapest, a KDB, az UniCredit, az OTP, a Raiffeisen valamint a Sopron Bank - ugyanis biztonsági okokból akkor is elnyelheti kártyánkat az ATM, ha a tranzakció végén nem vesszük el a nyílásból. Erre általában 30 másodpercet ad az automata, amire hang-, illetve fényjelzéssel is felhívja figyelmünket.

Akkor is kénytelenek vagyunk megválni kártyánktól, ha az ATM-ben technikai meghibásodás történik: például ha az ATM karbantartás alatt van, a tranzakció alatt hirtelen vonalszakadás lép fel (áramszünet, vagy az ATM meghibásodása miatt), vagy ha a kártyabirtokos nem a megfelelő nyílásba, vagy nem a nyíllal megfelelő irányban próbálja elhelyezi el a kártyát. Természetesen ilyen meglehetősen ritkán fordul elő. Az MKB Bank kiemelte, hogy ezekben az esetekben az ügyfelet csak a bejelentési kötelezettség teljesítése terheli, semmiféle anyagi vagy egyéb hátrány, következmény nem éri őt.

Mi a teendő ilyenkor?

Címkék:
áramszünet budapest,