20 °C Budapest
Parajd Fotó: Veres Nándor /MTI

Szívszaggató képek a Parajdi Sóbánya utolsó óráiról: mozog a föld, recseg a bánya, sós az ívóvíz is

2025. június 3. 11:25

Kritikus állapotba került Erdély egyik legismertebb és leglátogatottabb turisztikai látványossága: a parajdi sóbánya több ponton is beomlott, a szakemberek szerint pedig akár órákon belül bekövetkezhet a teljes mennyezetszakadás. Sós víz folyik már a csapokból is: 16 településen lett ihatatlan a víz a bányakatasztrófa miatt.

A múlt héten teljesen elöntötte a Korond-patak vize a parajdi sóbányát, történelmi léptékű katasztrófát okozva Hargita megyében. A környéken élők kitelepítése továbbra is érvényben van, és a hatóságok válságüzemmódban próbálják kezelni a helyzetet. A hétfő esti hivatalos közlemények szerint mostanra megszületett a technikai terv, amely alapján megkezdik a patak vízének elvezetését a bánya térségéből.

Ahogy az Erdély elnevezésű oldal Facebook-posztjában ma reggel írta, a föld alól egyre erősödő, visszhangos csobbanások hallatszanak, amelyek a geológusok szerint annak a jelei, hogy hatalmas víztömegek mozognak a bánya mélyén. A felszínen is súlyos a helyzet: több helyen már üreges, tátongó lyukak nyíltak meg, a talaj instabillá vált.

A hatóságok azonnali intézkedéseket hoztak: már 45 házból költöztették ki a lakókat, és a sóbánya egész térsége fokozott megfigyelés alá került. A parajdi sóhegy jelenleg olyan mértékben instabil, hogy egy esetleges mennyezetszakadás robbanásszerű vízbetörést okozhatna, ami eláraszthatja a környező utcákat és településrészeket is.

A Román Országos Katasztrófavédelmi Hatóság (IGSU) figyelmeztetése szerint a következő órák, napok kritikusak lehetnek, a lakosságot pedig folyamatos készültségben tartják. Parajd lakói aggódva figyelik az eseményeket – sokan már nem térnek vissza otthonaikba, mások rokonokhoz, szálláshelyekre menekültek. „A ház mellett egyik napról a másikra jelent meg egy lyuk a földben. Még csak recsegett, aztán hirtelen eltűnt egy bokor… Soha nem láttunk ilyet” – mesélte egy helyi lakos.

Stabilizálják a Parajdi Sóbányát – csővezetékekkel terelik el a Korond-patak vizét

Közben a parajdi sóbányánál kialakult válsághelyzetre sürgős műszaki megoldással reagáltak a hatóságok: nagy átmérőjű csővezetékeken keresztül vezetik el a Korond-patak vizét, hogy megakadályozzák a bánya további beomlását. A Hargita megyei prefektúra tájékoztatása szerint a DN2000-es csöveket a stabil hegyoldalhoz rögzítik, így akár 24 köbméternyi víz elvezetésére is alkalmasak másodpercenként. A rendszer egy régi, úgynevezett fosszilis meder mentén halad, és ideiglenes vízgyűjtő medencékkel is kiegészül - írta a Transtelex mai cikkében.

A kormány 300 millió lejes válságkezelő alapot hozott létre, melyből a bányaüzemet fenntartó állami Salrom vállalat, valamint több mint 200 érintett vállalkozás részesülhet. Ezek főként turisztikai és gyógyászati szolgáltatók, amelyek a sóbánya köré építették nyári szezonra készülő működésüket. Cégenként legfeljebb 300 ezer euró támogatás igényelhető, az előző évi forgalom alapján. Mostanra kiderült, a 140 bányaalkalmazott sem marad jövedelem nélkül: év végéig megkapják teljes fizetésüket, még akkor is, ha a kitermelés továbbra is szünetel.

Sós víz a csapból: 16 településen lett ihatatlan a víz a parajdi bányakatasztrófa miatt

Újabb súlyos következménye lett a parajdi sóbánya beomlásának: a Kis-Küküllő vízének sótartalma vészesen megemelkedett, emiatt tizenhat Maros megyei településen ihatatlanná vált a vezetékes víz. A hatóságok 30 napos veszélyhelyzetet hirdettek - írta az MTI.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Közel 40 ezer ember érintett, többek között Dicsőszentmárton városában és környékén, Szászbogáncs, Adámos, Vámosgálfalva és Gyulakuta községekben. A só a Korond-patakon át jutott be a Kis-Küküllőbe az elárasztott sóbányából. A román vízügyi hatóság szerint a kloridértékek duplája a megengedett szintnek. A csapból továbbra is folyik a víz, ám ivásra és főzésre alkalmatlan – kizárólag tisztálkodásra, mosásra, takarításra használható. Az önkormányzatok vízosztó pontokat jelöltek ki, illetve folyamatosan tájékoztatják a lakosságot a helyi ellátásról.

A sókoncentráció csökkentéséhez a vízügyesek a bözödújfalusi víztározóból engednek vizet a folyóba, hogy hígítsák a szennyezett szakaszt. A helyzetet folyamatos mérésekkel és monitoringgal követik. A parajdi bányakatasztrófa így nemcsak a föld alatt, hanem már a felszínen is közvetlenül veszélyezteti az emberek életminőségét – és a folyamat korántsem ért véget.

 

 

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. június 20. péntek
Rafael
25. hét
EZT OLVASTAD MÁR?