Devizahitelesek! Elérkezett a nagy nap

Pénzcentrum2014. július 25. 11:05

Ma lép érvénybe a devizahiteles mentőcsomag első törvénye. De mégis kinek jár vissza pénz, és mikor juthatunk hozzá? Olvasóink kérdéseire választolunk.

Ma lép hatályba a devizahiteles mentőcsomag első törvénye. Ugyan a végleges rendezés módját még nem ismerjük, azonban több dolog tisztázódott a visszatérítésekkel kapcsolatban. Olvasóinktól rengeteg kérdést kaptunk, amikre összeszedtük a válaszokat.

Hova forduljak, hogy minél előbb megkapjam a pénzt?

Sokan már most számítanak a plusz bevételre, de ezzel két ok miatt is jobb, ha várnak:

  • Egyrészt a teljes szabályozás várhatóan ősszel születik meg, és ekkor indulhat meg az ügyfelek részére a kártérítés.
  • A másik ok, hogy a még élő szerződések esetén várhatóan nem készpénzt kapnak az ügyfelek, hanem a tőketartozásuk csökken, és ezzel a havi fizetendő is kevesebb lesz.

Miért csak az kaphatja vissza a pénzt, akinek lezárt hitele van? Akinek még él a hitele attól ugyanúgy elvették a pénzt!

A még élő szerződéssel rendelkezők is visszakapják a pénzt, csupán más formában. Az ő esetükben várhatóan a tőketartozást csökkentik, amivel egyébként hosszú távon jobban járnak, mintha készpénzben kapták volna meg az összeget és ezt a párnacihába tennék. Az ő terheik a törlesztőrészleteket csökkentik, ami a havi kiadások terén segítség a családoknak.

További kérdésekre választ kaphatsz, ha meghallgatod a Morning Show adását, amiben Ráski Péter, a Pénzcentrum.hu szerkesztője válaszolt devizahiteles kérdésekre:

A végtörlesztőknek is jár a pénz?

A végtörlesztést két kategóriára kell bontani:
Az állam által felkínált kedvezményes végtörlesztésben (2011 szeptemberétől 2012 februárjáig) résztvevők nem kapnak vissza pénzt.
A nem kedvezményes végtörlesztéssel élőknek - akik saját forrásból vagy másik hitel felvételével váltották ki a hitelüket - jár a visszatérítés a már lezárt hitelek után is.

A kisvállalkozóknak is jár a visszatérítés?

Ugyan a javaslatban még nem szerepel, de a kormány utalt arra, hogy későbbiekben a kisvállalkozásoknak is segíthetnek devizahiteleik rendezésében. Ennek a részletei azonban még egyáltalán nem ismertek. Nem biztos, hogy ebben az ügyben megoldás fog születni, mivel a Növekedési Hitelprogram első pillére ezen devizaadósok megsegítésére született meg.

Kattints! A felvett autóhitelek egyharmada visszajárhat

Milyen esetben évül el a követelésem?

Az elévülést a törvény hatályba lépésétől, azaz a mai naptól kell számolni. Aki tehát az elmúlt öt évben (2009. július 25. után) zárta le a hitelszerződését, annak a teljes futamidőre jár a visszatérítés. Lényeges, hogy a még élő szerződéseknél szintén az egész futamidőre jár a pénz.

Milyen típusú hitelek után jár vissza pénz?

A pénteken megszavazott törvény szerint nem csak devizahitelek esetében jár vissza pénz, hanem a forinthitelek egyoldalú kamatemeléseinek tisztességtelenségét is vizsgálják a bíróságok, és ezek esetében is járhat vissza pénz, ha tisztességtelen volt a szerződésmódosítás. Minden kölcsön esetén járhat visszatérítés, elsősorban az alábbi konstrukciók esetén számíthatunk pénzre deviza és forint alap esetén is:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • Lakáshitel
  • Szabad felhasználású jelzáloghitel
  • Személyi kölcsön
  • Autóhitel
  • Autólízing
  • Egyéb hitelek és kölcsönök

Hogyan számoljam ki a visszajáró pénzt?

A visszajáró összeget elég bonyolult algoritmus alapján számolják majd ki a bankok. A folyósítási árfolyamrés kiszámításáról viszontkorábban már írtunk, ez valamivel egyszerűbb, igaz csak az egyik jogcím, ami alapján pénz jár vissza. Emellett a törlesztési árfolyamrés és a kamatemelések miatti többletfizetés is visszajár.


Mi biztosítja, hogy nem vernek át a számításnál a bankok?

Ugyan a bankok végzik a számításokat, azonban minden adatot kötelesek lesznek elküldeni a Magyar Nemzeti Banknak (MNB), ahol ellenőrzik azok helyességét. Azt még nem lehet tudni, hogy minden egyes számítást ellenőriznek, vagy csupán szúrópróba szerű lesz az ellenőrzés.

Mi a helyzet, ha végrehajtás alatt van a fedezet vagy a hitel behajtókhoz került át?

Ezekről az esetekről a most megszavazott törvény nem rendelkezik, ezért a hitelszerződés lezárásának időpontja a mérvadó, tehát, ha öt éven belül került a végrehajtóhoz a tartozás, akkor lehet számítani az összegre. Fontos, hogy a speciális esetekre a későbbi törvényekben várhatóan kitérnek, szabályozás fog születni róluk.

Kattints! Még több pénz járhat a devizahiteleseknek, mint gondolták

Az árfolyamgátasakra vonatkozni fog a visszatérítés?

Az árfolyamgát konstrukcióra külön nem tér ki a friss törvény, ezért a mostani állás szerint jár visszatérítés mindenféle korlátozás nélkül.

Mi a helyzet a hitelátvállalt autóhitellel? Ki kapja a visszatérítést?

A hitelátvállalás esetében két olyan szereplő is van, aki visszatérítésre jogosult lehet, de arról, hogy valójában ki kapja a pénzt ebben az esetben még nem eldöntött. Valószínűleg a későbbi törvények fognak rendelkezni ennek módjáról.

 

Címkék:
devizahitel, árfolyam, kamat, devizacsomag,