14 °C Budapest

Bankkártya: tízből kilencnek már ott lapul a zsebében, de vajon használni is tudjuk?

Pénzcentrum
2008. szeptember 22. 05:40

Egyre gyorsabb a növekedés Az MNB által rendszeresen közzétett, fizetési kártya üzletágat bemutató elemzéseiből sokat megtudhatunk arról, hogy milyen irányba fejlődik a hazai bankkártya üzletág, de arról is árulkodnak a számok, hogy mennyire használjuk tudatosan a kis plasztikokat. Annyi bizonyos, hogy egyre többet hordunk belőle magunknál, és hónapról hónapra többet is használjuk őket, szerencsére egyre okosabban!

Tavaly év vége óta több mint 3 százalékkal nőtt a bankkártyák száma, ami majdnem megközelíti a teljes 2007 év növekedését. A forgalomban lévő 8,9 millió közül továbbra is a betéti kártyák uralják a piacot, 79 százalékos részesedéssel, a hitelkártyából és terhelési kártyából több mint 1,8 millió van forgalomban, ami 20 százalékos részesedést jelent. Előrefizetett kártyából, vagyis ahol az ügyfél egy előre kifizetett összegből költekezik, mindössze 14 ezer darab volt június végén forgalomban.

A bankok és kereskedők, illetve non-profit szervezetek által közösen kibocsátott bankkártyákból, az úgynevezett co-branded, vagy affinity kártyákból, az idei év első félévében 60 ezerrel kevesebb volt forgalomban, mint tavaly év végén, összesen 989 ezer darab, ami a teljes állományon belül 11 százalékot képvisel.

ATM-ekből összesen 4 384 darab van országszerte, ezeknek több mint negyede a fővárosban található, további közel 500 darab Pest megyében, a legkevesebb, mindössze 59 darab Nógrád megyében.

Az ATM-ek közül ma már 17 százalékuk alkalmas készpénz befizetésre is, ami jelenleg borítékos rendszerben működik, aminek tartalmát a bank végzi el. Az automaták szinte mindegyike (83%) a nap 24 órájában igénybe vehető. Azonban több mint felüknél még mindig nem tudunk chipes kártyával tranzakciót végrehatjani, igaz arányuk némileg javult az első félében, így ma már több Allianz, CIB, Unicredit, K&H, Takarékbank és OTP automatánál is használhatók ezek a kártyák.

Minimálisan emelkedett fél év alatt a kártyaelfogadó helyek száma, így vásárlásra év közepén 29 973 helyen tudtuk használni kártyáinkat, ezen üzletek mindegyike elfogad Visa és Mastercard kártyákat is. A régióbeli országok tízezer lakosra jutó kártyaelfogadó helyeinek számával összehasonlítva ez rekord alacsonynak számít, ezért indított a Mastercard is júliusban országos kampányt. Ennek eredményeit azonban még nem tükrözik az MNB által közölt féléves adatok.

Az említett kártyákon kívül American Express-szel is fizethetünk több mint 17 ezer üzletben, JBC kártyával pedig 13 ezerben, azonban a Diners Club kártyák elfogadását a Citibank tavaly év végén felfüggesztette, így mindössze az Erste Bankkal szerződésben álló 87 elfogadóhelyen fizethettünk ilyen kártyával év közepén.

A biztonságosabbnak tartott EMV chippel ellátott kártyákat elfogadó POS berendezések száma is tovább bővült az elmúlt félévben, így ma már 88 százalékuknál lehet ilyen kártyával fizetni, szemben a tavaly év végi 80 százalékkal.

Valamit azért csak tanulunk a hibáinkból!

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A kártyaelfogadó üzletek csekély bővülésének, valamint a mind tudatosabb kártyahasználatnak köszönhetően a kártyával lebonyolított tranzakciók több mint felét, 54,3 százalékát már a vásárlások teszik ki, igaz értéket tekintve több mint 81 százalékkal még mindig a készpénzfelvétel vezet. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy ATM-ből nagyobb összeget veszünk fel egyszerre, vagyis igyekszünk kihasználni az egyes bankok által havi egy-két alkalommal (persze van olyan pénzintézet, ahol teljesen igyenes) ingyenes szolgáltatást.

Nem jellemző azonban, hogy kártyánkat készpénz befizetésre használnánk, amit bizonyos ATM-eknél, illetve banki és postai POS terminálokon keresztül tehetnénk meg. Összesen 414 ezer alkalommal használtuk ilyen célra bankkártyánkat az elmúlt félévben, 23 milliárd forint értékben.

Külföldön tranzakciószámot és értéket tekintve is nagyságrendekkel többet használtuk kártyánkat fizetésre, mint készpénzfelvételre, ami teljesen érthető, hiszen jelenleg rendkívül drága mulatság a határon túli ATM-használat.

A co-branded kártyákat még nagyobb arányban használtuk vásárlásra, mint a hagyományos banki kártyáinkat, ami azzal is magyarázható, hogy ezeknél a kártyáknál sok esetben akkor jár valamilyen kedvezmény, ha adott üzletben, vagy benzinkútnál vásárolunk velük.

Az összes bankkártyás vásárláson belül június végére már 2,25 százalékot tett ki a postai, telefonos, internetes megrendelések aránya, szemben az év végi 1,26 százalékkal.

A tranzakciók bankkártya típusonkénti megoszlását ábrázoló grafikonon az látszik, hogy hitelkártyák, terhelési kártyák, és előrefizetett kártyák esetében jóval magasabb a vásárlások aránya, ráadásul a 2007. évi adatokkal összehasonlítva az látszik, hogy ez még nőtt is, magyarul egyre tudatosabban használjuk a zsebünkben lapuló plasztikokat.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. május 8. 17:02
A miniszterelnök legidősebb lánya publikusra állította át az Instagram-fiókját, így mostantól bárki...
Bankmonitor  |  2024. május 8. 16:57
További két évvel meghosszabbítaná a kormány az új építésű lakásokra érvényes 5 százalékos áfát. Ala...
Holdblog  |  2024. május 8. 09:11
Újabb áldozatra vadászik az amerikai értékpapír-felügyelet, épp a Robinhood elleni pert készíti elő....
Kasza Elliott-tal  |  2024. május 7. 20:57
A májusi Top 10-es listám hatodik helyezettje. A ROIC miatt figyeltem fel rá, amikor a listát nézege...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

NAPTÁR
Tovább
2024. május 8. szerda
Mihály
19. hét
Május 8.
Fagylalt nap
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem