24 °C Budapest

Mindenhonnan becsekkolsz a telefonoddal? Na ezért veszélyes

2015. január 13. 06:03

Becsekkolunk egy étteremből, szórakozóhelyről, vagy egy távoli városból. Ha óvatlanok vagyunk, túl sokan látják, hogy épp hol tartózkodunk, a bűnözők pedig kifigyelik, és betörnek az üres lakásba. A szituáció egyáltalán nem elképzelhetetlen - kérdés, mit szólnak ehhez a biztosítók?

Egyre több okostelefonos alkalmazás teszi lehetővé azt, hogy letöltője becsekkoljon valahonnan, azaz jelezze ismerőseinek, pontosan hol (milyen helyen, milyen eseményen) tartózkodik. Sokan szándékosan vagy figyelmetlenségből publikusan tesznek közzé ilyen információkat, azaz nem csak ismerőseik, hanem elvileg minden más felhasználó is láthatja, éppen hol tartózkodnak.

Ez pedig elvileg azzal a kockázattal is járhat, hogy bűnözők is figyelik az életvitelünket: Nyugat-Európából érkezett hírek szerint előfordult már, hogy azért törtek be lakásokba, mert a Facebookon, Swarm-on, Foursquaren látták, nincs otthon a tulajdonos.

Magyarországon a rendőrség nem kezeli külön az ilyen módszerrel kitervelt bűneseteket

- tájékoztatta a Pénzcentrumot az Országos Rendőr-Főkapitányság. A rendvédelmi tapasztalatok alapján a hazai bűnelkövetőkre nem jellemző az okostelefonokon fellelhető helymeghatározó applikációk nyomon követése és a betörések eszerinti időzítése.

Mit jelenthet ez a biztosításoknál?

Érdekes kérdés biztosítási szempontból, hogy mi történik akkor, ha valakinek feltörik a lakását, miközben ő becsekkol egy adott, a lakásától távoli helyről? Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a hazai biztosítók találkoztak-e hasonló esettel, illetve érintheti-e ez a lakásbiztosításokat, felmerülhet-e ez biztosítási kockázatként.

Halmos Gyula, a Groupama Garancia Biztosító Szolgáltatási Centrumának főosztályvezetője a Pénzcentrumnak elmondta, hogy egy betöréses lopás kártérítésénél nem mérvadó, hogy a betörő honnan értesült arról, hogy a lakás, vagy a ház üres. Tapasztalataik szerint a tettesek több forrásból is megtudhatják, hogy nincs otthon senki. Lehet hogy valóban volt konkrét információjuk az internetről, de lehet, hogy máshonnan szereztek erről tudomást - elég ehhez akár egy mobiltelefon-beszélgetést meghallani. Az is előfordul, hogy csupán "próba szerencse" van a dolog mögött, azaz egyszerűen csak becsengetnek lakásokba, és így teszteleik, hogy otthon vannak-e. Ráadásul

az esetek 99 százalékában nem lehet bizonyítani, honnan tudták a tettesek, hogy nincs otthon senki.

Az Aegon arról tájékoztatott, hogy megtérítik az ügyfél kárát, ha egyébként megfelel a szabályzat szerinti feltételeknek. Egyébként nincs ilyen esetre vonatkozó kizárás vagy közrehatás a szabályzatban.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az Allianz minden esetben a káresemény szempontjából vizsgálja meg egyedileg, hogy a biztosítási szerződési feltételek alapján a károsult jogosult-e a kifizetésre.

Az okostelefonok és a közösségi portálok nem megfelelő használatával azonban valóban teljes képet festhetünk a betörőknek arról, hogy mikor és hova érdemes "ellátogatniuk", sokat segíthet a betörők számára ugyanis, ha ezeken az oldalakon böngészve, megbizonyosodhatnak róla, hogy például ki hol tölti a hétvégét, mely lakások maradnak lakó nélkül. Éppen ezért fontos, hogy a közösségi média oldalakat kellő óvatossággal kezeljük - tájékoztatta lapunkat a biztosító.

Az Allianz szakértői azt javasolják, hogy

  • Ne osszuk meg személyes adatainkat mindenkivel! A felhasználók többsége a következményekbe bele sem gondolva adja ki lakcímét és aktuális tartózkodási helyét a közösségi oldalakon. A betörők már abból is kideríthetik a címünket, ha akár egyszer is készítettünk egy eseményt saját lakásunkat megjelölve helyszínnél (még pontos cím sem kell hozzá).
  • Az otthonunkban készült képek közzétételével szintén vigyázni kell, hiszen ezekből a bűnözők tájékozódhatnak a lakásunkban található értékekről.
  • Ne írjuk ki előzetesen a tervezett nyaralást, illetve a reptérre érve inkább ne csekkoljunk be a telefonunkon. Ha csak lehet, mindig kerüljük a pontos tartózkodási helyünk közlését. Ugyanez igaz az esti programokra (pl. színház, koncert, buli, stb..), de a közösségi médiás eseményekre való visszajelzésekkel is óvatosan kell bánni.
  • A megosztásra szánt fotók elkészítéséhez használt okostelefonon vagy fényképezőgépen kapcsoljuk ki a GPRS-t és a pontos idő jelölését lehetővé tevő funkciót, illetve ne használjunk olyan készüléket, ahol ez nem megoldható. Utazás közben ne töltsünk fel fotókat, videókat a nyaralásokról, ezeket inkább csak hazaérkezésünk után rakjuk ki.
  • Használjuk fel azokat a biztonsági beállításokat, amelyekkel elkerülhető, hogy az általunk közzétett információk bárki számára elérhetőek legyenek.
  • Kössünk lakásbiztosítást, hogy ha mindezek ellenére megtörténik a baj, akkor is legyen megfelelő védelmünk.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. július 16. 15:33
Elstartolt a reality hatodik évadának forgatása. A szereplők között egy felnőttfilmes fiával, valósá...
iO Charts  |  2025. július 16. 11:02
Mi az ETF jelentése? Hogyan kell ETF-et vásárolni? A tőzsdén forgalmazott befektetési jegyekkel való...
MNB Intézet  |  2025. július 16. 10:07
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben...
Holdblog  |  2025. július 16. 09:57
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubro...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 16. szerda
Valter
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?