Itt a lista: ezek az élelmiszerek bizonyítottan legyőzték az inflációt, nagy sorbanállás van értük

Biró Attila2023. december 8. 18:58

Bár az átlagos éves drágulás mostanra folyamatosan csökken Magyarországon, azért még így is bőven találni csúcsdráguló termékeket. Éves viszonyításban például nagyon drága lett idén őszre a kristálycukor, de jócskán megdrágult a mosópor és a buszjegy is. Havi viszonylatban is vannak erős történések, idén októberről novemberre nagyot ugrott például a paradicsom, az uborka és a zöldpaprika átlagos fogyasztói ára is. Ezzel szemben már látni azt is, bőven akadnak olyan termékek, amik jóval olcsóbbak, mint egy évvel korábban: ilyen például a trappista sajt, a vaj, a rétesliszt, de a tojás is.

7,9 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak 2023. november hónapban az előző év azonos hónapjához képest – közölte a mai napon a KSH. A tendencia pedig továbbra is az, hogy leginkább az élelmiszerek ára van a magasban. Ahogy azonban azt már megszoktuk, az átlagos éves drágulás mértéke mindig csak a jéghegy csúcsa. Bőven akadnak ugyanis olyan termékek, amiknek az áruk sokkal jobban drágul annál, mint amekkora az átlagos emelkedés mértéke.

Ha éves alapon nézzük, akkor idén novemberben egyértelműen a kristálycukor nyerte a csúsdráguló címet. Az adatok alapján ugyanis az áremelkedés mértéke a termék esetében 65,5 százalékos. Azaz míg 2022 novemberében egy kiló kristálycukorért 258 forintot, addig most 427 forintot kell kifizetni. Ugyancsak dobogós egy év távlatában a mosópor és a teljesárú buszmenetjegy is, előbbi 39, utóbbi 35 százalékos árdrágulással.

Loading...

Ugyancsak jóval mélyebben a zsebekbe kell nyúlni idén ősszel a fűszerpaprikáért és a macskaeledelért is, mindkét termék több mint 30 százalékkal drágult. Nem sokkal maradt el ettől a mértéktől a gázolaj és az étkezési só sem. De a Nők Lapjáért is 28 százalékkal, míg a vöröshagyma kilójáért 27 százalékkal kell most többet fizetni. Utolsóként a top10-be a sárgarépa fért fel, ennek kilós átlagára 26,3 százalékkal emelkedett.

Érdemes ugyanakkor kiemelni, hogy a csúcsdrágulások mellett igazából csúcszuhanások is voltak. A trappista sajt kilós átlagára 4 250 forintról 2 960 forintra zuhant. Ez 30 százalékos csökkenés, amihez legközelebb az átlagár 2022 májusában volt. De ugyancsak nagyot zúgott az átlagára a réteslisztnek, a 10 darabos tojásnak, valamint a legalább 80%-os vajnak is. E termékek átlagára 23-27 százalékkal volt kisebb most novemberben, mint tavaly.

Mi történt egy hónap alatt?

Miközben látjuk, hogy éves összevetésben még mindig jócskán nőnek az ára, a KSH azt közölte, 2023 októberéhez viszonyítva átlagosan nem változtak az árak az országban. Ehhez képest azért ha az ember elmegy bevásárolni, nem egészen ezt fogja tapasztalni bizonyos áruk esetében. Például a paradicsom kilója, nemhogy semmivel, de átlagosan 42 (!) százalékkal nőtt, de ugyanígy 20 százalék fölötti áremelkedést produkált az uborka is. De kerekítve a zöldpaprika kilós árváltozása is 20 százalékos.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Loading...

A havi csúcsdrágulókhoz képest még mindig 10 százalék felette drágulással került top5-be a narancs és a csomagolt háztartási keksz. De 9 százalék feletti átlagos áremelkedést produkált a Nők Lapja és a dobozos narancslé (100%) is. A top10-be mindezeken kívül bekerült még a frottírtörülköző, az ágynemű-garnitúra és a mosópor is.

Ehhez képest, az érme másik oldalán azért akadtak figyelemre méltó árcsökkenők is. Így például egy hónap leforgása alatt a sárgarépa kilója 10 százalékkal olcsóbb lett (emlékezzünk, éves alapon ha nézzük, van is helye az árcsökkenésnek). De 8 százalékkal zuhant a citrom, 7-7 százalékkal pedig a vaj és a fejes káposzta ára is. 5 százalékos ármérséklődést mérhettünk a csirkemellfilén is, miközben a vöröshagyma és a pulykamellfilé 4-4 százalékkal lett olcsóbb.

Címkék:
vásárlás, ksh, drágulás, infláció, árcsökkenés, központi statisztikai hivatal, inflációs adat, árdrágulás, infláció mértéke, élelmiszerdrágulás,