Kelet-Magyarországon veszélyesebb üzletelni

Pénzcentrum2010. június 2. 05:20

Tizenöt nappal később jut hozzá a pénzéhez az a vállalkozás, aki a keleti országrészből választ magának üzleti partnert mint az, aki kizárólag Nyugat-Magyarországon tevékenykedik - derül ki a Dun&Bradstreet kockázatkezeléssel foglalkozó vállalkozás adataiból. Ráadásul a kelet-magyarországi vállalkozásokkal üzletelőket nagyobb eséllyel futhatnak hiába a pénzük után, mivel arrafelé az átlagosnál magasabb a bedőlés veszélyes cégek aránya. Jó hír azonban, hogy a más vállalkozásokra veszélyes üzleti partnerek kiszűrése néhány ezer forintból megoldható.

 
Üzleti szempontból veszélyes területnek számít Szabolcs-Szatmár. Heves, Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok megye - derül ki a Dun&Bradstreet kockázatkezelő adataiból. Nyugodtabban lehet üzletelni a Pest, Győr-Moson-Sopron és Vas megyékben tevékenykedő társaságokkal, ám a kockázatkezelő véleménye szerint elgondolkodtató, hogy a végelszámolással és felszámolással érintett vállalkozások száma több megyében nő, mint ahányban csökken.

 
A fizetési hajlandóság tekintetében a rangsor nem sokat változik. Az átlagos fizetési határidő Magyarországon 30,5 nap volt 2010. első negyedévében. Ám az átlagosnál öt nappal tovább kell várni a Szabolcs, Hajdú-Bihar, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyéből érkező bevételekre. Az átlagnál kevesebbet, 26,6 napot váratják üzletfeleiket viszont a Győr-Moson-Sopron, Vas és Veszprém megyei társaságok.


Ilyen helyzetben a legfontosabb, hogy megelőzzük a bajt - ad tanácsot Keleti József a Dun&Bradstreet ügyvezető igazgatója. Aki nem akar futni a pénze után, az jobban teszi, ha ellenőrzi mind a régi mind az új vevőit. Ebben az erre specializálódott kockázatkezelési cégek tudnak segíteni. A rendszer úgy működik, hogy a vállalkozások üzletfeleik fizetési szokásairól anonim módon beszámolnak a kockázatkezelőnek, aki némi térítés ellenében hozzáférhetővé teszik az adatokat. Így egy-egy vállalkozásról meg lehet tudni, hogy az általában milyen határidővel fizet, ez a határidő miként változott az elmúlt évek alatt, illetve akadtak-e nehézségek a reménybeli partnernél, van-e esély a bedőlésére. Rendkívül fontos, hogy ne csak az új vevőket, hanem a régi partnereket is időről-időre ellenőrizzük, mert a behajthatatlan követelések 80 százaléka a meglévő vevőktől származik - hangsúlyozza Keleti József.

Ha sikerül számszerűsíteni az üzleti kapcsolat kockázatát, akkor könnyen le lehet dönteni, hogy egyátalán nem, vagy csak bizonyos feltételekkel érdemes üzletelni az adott vállalkozással. Utóbbi esetben limit meghatározásával, biztosíték kérésével, esetleg előre fizetés kikötésével lehet elkerülni a veszteséget. Ha pedig megtörtént a baj, ne késlekedjünk, mert várni és reménykedni óriási veszélyt jelent- hangsúlyozza Keleti József. Minden nappal kevesebb az esély arra, hogy a követelésünkhöz hozzájussunk.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Bár sokan gondolják néhány ezer forint kiadással minden cégvezető nyugodtabban alhatna. Egy új üzleti partnerről ennyiért lehet céginformációt kérni és darabonként ugyancsak néhány ezer forintba kerül, hogy meglévő üzleti partnereink tevékenységét a kockázatkezelő vállalkozás egy éven át szemmel tartsa. Ez pedig nem nagy ár azért cserébe, hogy jó eséllyel elkerüljük a behajthatatlan tartozásokat.

Címkék: