Pénzcentrum • 2024. május 25. 13:02
Nem csak a Balaton környékén, a Velencei-tónál is meglepő árakkal találkozhatnak a turisták. Olvasóink által küldött fényképek alapján tudjuk, hogy pontosan mennyibe kerül a sör, a lángos, a palacsinta és a több népszerű strandétel. Persze nincsenek könnyű helyzetben a vendéglátók, nem csak az alapanyagdrágulás sújtja a szektort, de munkaerőt is évről évre nehezebb találni.
Ahogy arról a múlt héten a Pénzcentrumon beszámoltunk, durva árakkal szembesülhet az, aki a Balatonnál lángosozna idén. Habár még csak előszezon van, az árak már most kilőttek, ezer forint alatt szinte semmit sem találunk. Cikkünkre reagálva olvasóink küldtek nekünk képet a Velencei-tó partján megtelepült büfékből is.
Ezek alapján tudjuk, hogy a
- frissen sült harcsa ára 890 forint/10 dkg
- a hekk és a keszeg 790 forint/10dkg
- a süllő 1490 forint/10dkg
Ezek nagyjából megegyeznek a Balaton partján tapasztalt árszínvonallal. Aki ennél is tartalmasabb ételre vágyna, az
- pontyhalászlét 2690 forintért
- rántott csirkemellet vagy rántott sajtot hasábbal 3490 forintért,
- sült kolbászt 1190forint/10dk-ért
- hot dogot 900 forintért ehet.
- a hamburger 1290 és 1490 forint között mozog attól függően, milyen extrákat kénünk bele.
A sima lángos 890 forint, a sajtos 1250 forint, a sajtos-tejfölös 1550 forint, a kapros-juhtúrós sajtos 1500 forint.
A partmenti vendéglátók nincsenek könnyű helyzetben, ahogy arról korábban Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke beszélt a Pénzcentrumnak. Mint elmondta, tavaly
az éttermesnek fogalma sem volt, hogy másnap a paradicsom mennyibe fog kerülni, napról napra változtak az árak. Arról nem is beszélve, hogy a Balaton egy nagyon nehéz helyzetben lévő termék, hiszen a fő időszaka nagyjából még mindig csupán öt hétre korlátozódik.
- ugyanez igaz a Velencei-tóra is, ami lényegesen kisebb forgalommal működik.
Sör és fagyi
De kaptunk árakat italokról is, ezek szerint egy korsó sör 790 forint és 1490 forint között van, egy kávé 550-650 forint, egy fél literes kóla 700 forint.
A fagylalt árai viszont még fővárosi viszonylatban is drágának számítanak, egy kis adag 850 forint, egy nagy adag pedig 1350 forintba kerül a Velencei- tó partján.
A fagyalt 20204-es árazásával is foglalkoztunk már: az utóbbi időkben a cukrászdákat, fagyizókat sem kímélték a válságok, sokan már tavaly feladták és bezártak. A legtöbb hely azonban még kitart, és bizakodva várják az idei szezont. Mint cikkünkből kiderült,
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
a frekventáltabb helyeken 600-650 Ft körül várható egy gombóc fagylalt ára, de biztosan sokan fogják 500 és 600 Ft között kínálni idén is a fagylaltjukat.
- nyilatkozta lapunknak Erdélyi Balázs Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke. Azt is elárulta, hogy a fagylalt még mindig egy nagyon fontos megélhetési forrása egy cukrászdának, fagylalt nélkül nehezen maradna talpon a legtöbb vállalkozás.
A lángos és a sör mellett a palacsinta másik csúcsterméke a strandoknak, a 350 - 450 forintos ár nem tűnik soknak, igaz, palacsintából egy sosem elég. Ez a Balaton partján valamivel drágább, 400-500 forint között van.
Bajban a vendéglátás?
A szállodák és éttermek jövedelmezősége csökkent, a tavalyi nagy áremelések nem nagyon tudták követni a költségnövekedést, amit a szektornak egyelőre el kell fogadnia, vagy az áremelésen túli módszerekkel kell növelnie az árbevételt. Ettől függetlenül a szektor mostanra talpra állt. De nem csak az alapanyagok árának növekedése nehezíti a szektor helyzetét, munkaerőt találni is egyre nehezebb.
... azt probléma, hogy nagyon sok olyan magyar munkavállaló van, aki nem úgy becsüli meg a munkahelyét, ahogy régebben megbecsülték. Úgy van vele, hogy ha jól megfizetik, akkor dolgozik, ha nem, akkor továbbáll. Ez a jövés-menés jellemzően nem tesz jót a színvonalnak, a kiszolgálás minőségének. Függetlenül attól, hogy a helyzet javult, változatlanul a munkaerő a legnehezebb kérdése a szakmának, hiszen nem sok olyan nemzetgazdasági ág van, mint a miénk, ahol ekkora az élőmunkaerő-igény.
- nyilatkozta korábban Flesch Tamás
Címlapkép: MTI/Vasvári Tamás