A leglopottabb autók listája: ezeket viszik a tolvajok

Pénzcentrum2011. február 5. 11:02

A közvéleménnyel ellentétben nem Kelet-Európa a legfertőzöttebb az autó lopási térképen. A toplistát Franciaország, valamint Nagy-Britannia vezeti évi 200-200 ezer eltulajdonított gépjárművel. Ennek ellenére Magyarországon is nagy számban tulajdonítanak el gépjárműveket évről évre. Hazánkban tavaly összesen 8740 autót lovasítottak meg a tolvajok. A statisztikák szerint bár kevesebb ez a szám mint 2009-ben, azonban magasabb, mint az azt megelőző 7 év adataihoz képest.

A legfertőzöttebb területnek hazánkban továbbra is főváros számít, az összes lopás 86%-át Budapesten követik el az autolopasok.hu statisztikái szerint. A lopási módokban komoly változás nem történt, továbbra is a roncsolásos, betöréses, beugrásos módszer vezet, de nőtt a kulcsduplikálásos esetek száma is. Napjainkban a lopott autók többsége donor, vagyis a megrendelő általában bontós, aki a hivatalos ár töredékéért árulja az alkatrészeket. A szétszerelt autók darabjai azonban nem feltétlenül a hazai feketepiacon találnak gazdára, ugyanis napjainkban már határokon átívelő bűnözési formáról beszélhetünk.

 

 

A legfertőzöttebb budapesti terület az oldal statisztikái szerint a XI. kerület, de lapértesüléseink szerint ideális lehetőség adódik a tolvajok számára a rakpartokon, valamint a városszéli metrómegállók környékén található parkolókban is. E területeken a tolvaj pár napig figyelemmel kíséri szokásainkat és ha már betanulta napirendünket elindítja az akciót.

 

 

A tolvajok által leginkább kedvelt márkák és típusok listáját több év adatai alapján állította össze az autólopásokra szakosodott portál. A lista egyetlen szépséghibája, hogy csak azon eltulajdonított járművek kerültek be a statisztikába, melyekhez minden szükséges adat rendelkezésre állt. Ezzel együtt is érdemes egy pillantást vetni a végeredményre. A márkák szerinti lopási toplistát a Suzuki és a Volkswagen vezeti, őket a Toyota, a Renault és az Opel követi.

 

 

A típusok szerinti bontás értelmében, szintén a "mi autónk" modellje, vagyis is a Swift állt a legtöbb tolvaj célkeresztjében, de sokat loptak a Wolksvagen Golfokból, a Honda Civicekből, valamint a Renault Meganeokból, valamint a Toyota Yarisokból is.

 

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

 

Fontos megemlíteni, hogy egy korábbi felmérés szerint a lopások legfelkapottabb hónapjai éppen előttünk állnak, a tolvajok ugyanis tavasszal "dolgoznak" igazán aktívan. Ezért érdemes felkészülni minden eshetőségre, hisz sok lopás a tulajdonos felelőtlenségével magyarázható.

A tankolás alkalmával vagy a kapunyitás és rakodás közben az autóban hagyott kocsikulcs például igen jó alkalmat teremt a figyelmes tolvajoknak a gépjármű spontán eltulajdonítására.

Az sem szerencsés, ha feltüntetjük a lakáscímet az eladásra kínált autó hirdetésében, ugyanis a helyszín megadása a rossz szándékú ügyfeleket segítik.

Tökéletes biztonságot egymagában egyik védelmi rendszer sem nyújthat, ugyanis a tolvajok a legtöbb lopásgátló védelmi berendezést igen hamar hatástalanítani tudják, azonban ha minél több berendezéssel ellátjuk autónkat, akkor időben megnehezíthetjük a tolvaj tevékenységét. Az időtényező pedig a legtöbb tolvajnak ellensége, ugyanis így a leleplezésüket kockáztatják.

Ilyen berendezések lehetnek a Passzív elektronikus védelmi berendezések, mint például az indításgátló, vagy az immobiliser. A Mechanikus védelmi berendezések, mint például a váltózár, szelepőr, motorháztetőzár, vagy a kormány- illetve pedálzár. Vagy pedig az aktív és passzív utólagos megtalálást elősegítő berendezések, rendszerek, mint például a különböző riasztók, a Műholdas követési (GPS) rendszer vagy az elektronikus jeladó, valamint a szélvédő gravírozás.

A szakértők véleménye szerint a legnagyobb biztonságot a műholdas rendszerek nyújtják, amik a tulajdonos mobiltelefonján jelzik az autó helyzetét. Ezek között található már olyan a piacon, amit havi díj nélkül megvásárolhatunk. Ezekhez 100-150 ezer forintos áron bárki hozzájuthat.

Végezetül fontos kiemelni, hogy ellophatatlan autó nincs. Ezért mindenképp érdemes casco biztosítást kötni, ez ugyanis nyújthat némi segítséget ha már bekövetkezett a baj.

 

Címkék:
megane,