Erre sem telik majd a legtöbb magyar nyugdíjasnak

Pénzcentrum2014. február 27. 13:00

Mindennapi szokásaink mellett az életszínvonalunk változására is számítunk nyugdíjas éveinkben. Nyugdíjasként több időnk lesz majd pihenésre és alvásra, valamint többet tévézünk és internetezünk. Viszont a várható bevételcsökkenés miatt a többség úgy gondolja, hogy olyan kell majd lemondania, mint az utazás, családja anyagi támogatása vagy autója fenntartása.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint egy átlagos magyar nyugdíjas legtöbb idejét alvással (napi 9-9,5 óra) tölti, ezt a 3,5 óra tévézés követi, majd a háztartása ellátása. Bár ezek a tevékenységek nem járnak jelentős anyagi ráfordítással, mégis adódik a kérdés, hogy a nyugdíjasok életszínvonala mennyiben határozza meg hétköznapjaikat és szokásaikat.

A Generali reprezentatív felmérése szerint a magyaroknak csupán öt százaléka gondolja azt, hogy fenn fogja tudni tartani a jelenlegi életszínvonalát a nyugdíjából. A megkérdezettek legnagyobb része (47%) azonban úgy gondolja, hogy egyáltalán nem fog tudni megélni idősebb korában. A felnőttek 95 százaléka pedig arra számít, hogy nyugdíjasként anyagi lemondásra kényszerül majd. Legtöbbjük úgy tervezi, hogy kevesebbet utazik majd, hogy nyugdíjából ki tudjon jönni. Ezen felül sokan (60%) gondolják úgy, hogy nem lesz lehetőségük családjuk anyagi támogatására, valamint a ruházkodás mennyiségén és minőségén is spórolniuk kell majd. Körülbelül ugyanennyien, 58 százalék nem tervez autót fenntartani nyugdíjas éveiben.

A KSH adatai alapján nem tűnnek alaptalannak az anyagi lemondással kapcsolatos várakozások. 2013. első negyedévében a hazai nettó átlagkereset 148 ezer forint volt, de a nyugdíjak összege a férfiaknál 123 ezer forint, a nőknél már csak 106 ezer forint volt. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos mértékű állami nyugdíj esetén a korábbi fizetésünk 77 százalékából kell kijönnünk havonta idősebb korunkban. Ezért is fontos időben elkezdeni az előtakarékoskodást, hogy a várhatóan alacsony nyugdíjunkat ki tudjuk majd egészíteni, és ne kelljen lemondanunk semmiről aktív éveink után sem.

A riasztó számok ellenére is elkerülhető az életszínvonal-csökkenés: ma már rengeteg választási lehetőségünk van, ha nyugdíjas éveinkre szeretnénk elkezdeni gyűjtögetni. Ráadásul az idei év elejétől már nemcsak az önkéntes nyugdíjpénztárba és a nyugdíj-előtakarékossági számlára befizetett összegek esetében, hanem nyugdíjbiztosítások után is jár az állami támogatás adójóváírás formájában.

KATTINTS! NEKED IS LEHET LUXUSNYUGDÍJAD: MUTATJUK A TITKOT

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

De nemcsak a több lábon álló öngondoskodás jelenthet megoldást az idősebb éveinkre való spórolásban. Fontos az is, hogy ne üljünk ölbe tett kézzel arra várva, hogy az állam úgyis megoldja ezt a társadalmilag is komoly problémát. Vegyük kezünkbe a pénzügyeinket, és saját igényeinkre szabva válasszunk a lehetőségek között. Az időt pedig ne sajnáljuk az alapos tájékozódásra, hiszen százezreket is jelenthet egy jó választás később.

KATTINTS! 5+1 TIPP: ÍGY LEHET NEKED IS MAGASABB NYUGDÍJAD

Címkék:
nyugdij, öngondoskodás, nyugdíjbiztosítás, önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjrendszer,