Magyarországon a hosszú távú pénzügyi tervezés sajnos egyelőre kevésbé elterjedt. Az OTP Öngondoskodási Index 2012. őszi mérésének adatai szerint az emberek kevesebb, mint fele készít magának pénzügyi tervet a következő hónapra, alig negyedrészük tervez a következő évre, és csupán 12%-uk gondol 5 évnél hosszabb távra - tudtuk meg Nyitrai Győzőtől, az OTP Bank Értékpapír és Vagyontervezési Szolgáltatások Főosztály igazgatójától.
Megtakarításaink tervezésekor, de különösen a közép- és hosszú távra szóló befektetési döntések meghozatalakor fontos szempont lehet, hogy egy adott megtakarítási forma választásával van-e lehetőségünk adókedvezményeket igénybe venni.
Az ilyen pénzügyi konstrukciókkal járó előnyöket mindenkinek érdemes átgondolni és a lehetőségekhez képest kihasználni.
Jelentős adókedvezmény érhető el olyan megtakarítási formákkal, mint a Tartós Befektetési Számla (TBSZ), vagy a Nyugdíj-előtakarékossági Számla (NYESZ). Ennek ellenére az OTP Öngondoskodási kutatásban megkérdezettek 2 százaléka rendelkezik TBSZ-szel és mindössze 3 százalék NYESZ-szel.
Nyitrai Győző szerint: "Ha például TBSZ számlánkon 2 millió forintot helyezünk el és 5 évig azon tartjuk, akkor évi 7 %-os feltételezett hozamú eszközbe fektetve összesen 128 ezer forint kamatadó megtakarítást érhetünk el a konstrukció által biztosított adókedvezménynek köszönhetően. Ez a teljes befektetett összeg 6,4%-a. NYESZ számlára 500 ezer forint éves befizetéssel és 7%-os hozammal számolva - az előtakarékossági támogatás és a kamatadó-kedvezmény révén - 10 év után már több mint 1,8 millió Ft adókedvezményt vehetünk igénybe (előtakarékossági támogatás+kamatadó kedvezmény). Ez a teljes befektetett összeg 36%-a, vagyis ennyivel jobban járunk más, adókedvezményt nem nyújtó megtakarítási formákhoz képest. Ha 10 éves időtávon gondolkodunk, de nem tudunk 500 000 Ft évente megtakarítani, hanem havi 20 000 Ft-ot (évente 240 000 Ft-ot), akkor összesen 893 ezer Ft adókedvezményhez jutunk. Nem mindegy tehát, hogy milyen megtakarítási formával gondoskodunk a hosszabb távú céljainkról."
Az OTP Bank a korábbi tapasztalatokból kiindulva az idei év végén is nagy érdeklődésre számít az adóoptimalizálást lehetővé tevő termékekkel kapcsolatban. "Aki az év végéig nyit TBSZ számlát, hamarabb lesz jogosult a 3 év után járó kamatadó-kedvezményre, 5 év után pedig a kamatadó-mentességre. Aki pedig még nem fizetett be NYESZ számlájára idén, annak érdemes sietnie, hogy csökkenthesse a 2012-es személyi jövedelemadóját. Különösen érdemes lehet a néhány évvel nyugdíj előtt állóknak még idén NYESZ számlát nyitni, hiszen a kihirdetésre váró adóváltozások értelmében 2013. január 1-jétől az újonnan nyitott NYESZ számlák minimális tartási ideje 3 évről 10 évre növekszik." - emelte ki Nyitrai Győző.
(x)
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Alapanyagtól a vásárlóig: így áll a fenntarthatósághoz a piacvezető kiskerlánc
A Lidl Magyarország a környezettudatosság mellett érvel.
- Rettenetes földrengés volt Törökorzságban és Szíriában - videó
- Kőolajszankciók vasárnap óta - megszólalt a Mol
- Csányi Sándor: a válogatottban jól sikerült a fiatalítás
- Ennek a városnak minden kövét vér áztatta - miért vállalják a hatalmas áldozatokat Bahmutnál?
- Már a tél sem teljesen kullancsmentes itthon - egyetlen fajra kell figyelni
- Tömegverekedés a Fradi-Újpest előtt - videók, rendőrségi reagálás
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


