A tavalyi év legnagyobb pénzügyi botrányai

Pénzcentrum2010. január 11. 05:18

Ahogy a válság hatására elkezdett apadni a dolláróceán, úgy kerültek egyre-másra a felszínre a bűzös stiklik. Lássuk, honnan került elő a legnagyobb halom szennyes.

Bernard Madoff

A vén rókát nem kell bemutatni, hiszen a Pénzcentrum is 20 cikkben emlékezett meg a világ legnagyobbjának kikiáltott pilótajátékról - melyben több tízmilliárd dollár tűnt el nyomtalanul - és annak kitalálójáról.

A Bernie Madoff által évtizedek alatt eltüntetett pénzhez képest a BKV-nál elfolyt "bónuszok" és "tanácsadói díjak" egy óvodás zsebpénzének tűnnek csupán. A történet már csak azért is csodálatos, mert Madoff nem külvárosi kocsmákban tömte az emberek fejét fantasztikus jutalékokról és élethosszig tartó gondtalanságról kitalált mesékkel: az általa átejtett emberek közt megtalálható a világ jónéhány nagy pénzügyi koponyája is.

Madoff annyira meggyőzően adta elő a szakértő pénzember szerepét, hogy jótékonysági és segélyszervezetek is rábízták a pénzüket. Sőt, megbíztak benne a a legnagyobb pénzemberek is, hiszen egy időben a Nasdaq vezérigazgatói posztját is betöltötte.

A Madoff-csalás dollárértékben biztosan a világ legnagyobbja volt, akár 40, akár 70 milliárd dollárról beszélünk, akár bármilyen más összegről a két eddig felvetődött határérték között. A befektetett pénzt pedig nem eljátszotta és elvesztette a hedge fundján keresztül, hanem egyszerűen felérte a végül 150 év börtönbüntetésre ítélt 70 éves Madoff.

A Stanford Financial bukása

Allen Stanford pilótajátéka pénzügyi szemszögből nézve nem okozott a Madofféhoz hasonló károkat, az általános befektetői bizalmat azonban sokkal inkább megingatta. Utóbbi ügyfelei ugyanis tudták, hogy egy hedge fundba fektetik a pénzüket, így akár el is bukhatják azt, Stanford meggyőzte a befektetőit, hogy az általa kínált certifikátok legalább annyira biztonságosak, mint az amerikai állampapírok, ha nem biztonságosabbak. Nem voltak azok.

Az általa összegyűjtött nyolcmilliárd dollár elég volt ahhoz, hogy olyan bőkezű adományozóként éljen második választott hazájában, Antigua és Barbudán, hogy lovaggá üssék. Ez azonban nem biztosított számára mentességet a vádak alól, így tavaly június 18-án letartóztatták.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az AIG bónuszai

Márciusban egy sor (főképp amerikai és brit) pénzintézetnél robbant a bónuszbomba, amikor kiderült, hogy a világgazdaságot az összeroppanás szélére sodró pénzemberek egy jottányit sem szeretnének engedni a megszokott éves bónuszaikból.

A legnagyobb publicitást az AIG kapta, mivel a társaság összesen 200 milliárd dollár segítséget kapott az amerikai államtól, így a legnagyobb, nyolcvan százalékos tulajdonosa az állam lett. Ennek ellenére a megmentésre szánt pénzből 165 millió dollárt bónuszokra költött a vállalat, sőt 33,6 millió dollár olyan dolgozókhoz került, akik a pénzosztáskor már el is hagyták a megroppant társaságot.

A Galleon-botrány

Bár a Galleon nem tartozott a hangos botrányok közé épp elég kínos volt. Raj Rajaratnam 1,3 milliárd dolláros vagyonával a világ 559. leggazdagabb embere volt, köszönhetően az általa alapított Galleon Group hedge fundnak. Őt és többek között korábbi Bear Sterns-ös hedge fund vezetőket is bennfentes kereskedelem vádjával tartóztatták le a hatóságok lehallgatott telefonbeszélgetésekre hivatkozva. Az ügyészség állítása szerint a fedezeti alapok vezetői olyan társaságoknál működtek együtt felelős beosztású személyekkel, mint az IBM, az Intel, vagy a McKinsey.

Egy egykori ügyész szerint a 80-as évek, a bennfentes kereskedelem büntethetősége óta ez volt a legbonyolultabb eset, amiért Rajaratnamot akár 20 év börtönbüntetésre is ítélhetik.

Címkék:
pilótajáték, segélyszervezetek, certifikát,