Vegyünk páncélszekrényt! - Mire kell figyelni?

Pénzcentrum
2006. február 7. 13:40

Sokakban felvetődik a kérdés, miként tudhatnák nagyobb biztonságban értékeiket, hova érdemes rejteni a családi ékszereket, műtárgyakat és a pénzt. A probléma egyik kézenfekvő megoldása lehet egy páncélszekrény beszerzése, ha azonban jobban belegondolunk, egy átlagember elsőre csak addig jut el, hogy szüksége van egy biztonsági szekrényre, a választás azonban korántsem egyszerű. Olvasóinknak a Persecutor Security szakértőjének segítségével próbálunk értékes tanácsokat, ötleteket adni.

Sokakban felvetődik a kérdés, miként tudhatnák nagyobb biztonságban értékeiket, hova érdemes rejteni a családi ékszereket, műtárgyakat és a pénzt. A probléma egyik kézenfekvő megoldása lehet egy páncélszekrény beszerzése, ha azonban jobban belegondolunk, egy átlagember elsőre csak addig jut el, hogy szüksége van egy biztonsági szekrényre, a választás azonban korántsem egyszerű. Olvasóinknak a Persecutor Security szakértőjének segítségével próbálunk értékes tanácsokat, ötleteket adni.

Hamar megerősítettek bennünket abban a hitben, hogy a legtöbb érdeklődő teljesen nulláról indul, így körüljárjuk, miket is szoktak a leendő vásárlóktól kérdezni a szakemberek.

Elsőként rendkívül fontos, hogy mekkora értéket tevezünk a szekrényben tartani. Ezt a biztonsági cég munkatársa nem egyszerű kíváncsiskodásból, netán hátsó szándékkal kérdezi meg, a páncélszekrények ugyanis a MABISZ minősítésnek megfelelően rendelkeznek kockázatvállalási értékhatárral.

A kockázatvállalási értékhatár tulajdonképpen annyit jelent, hogy mekkora értéket tarthatunk a szekrényben úgy, hogy annak esetleges elrablásáért a biztosító fizessen. Az értékhatár 500 ezertől 800 millió forintig terjedhet és természetesen nagyban függ a biztonsági szekrény technikai paramétereitől, amint azt látni fogjuk.

A biztonsági fok mellett természetesen lényeges paraméter a méret, azaz az űrtartalom. A választás magától értetődően attól függ, hogy mit szeretnénk biztonságban tudni, sokan állítólag a festményeik mellett még bundájukat is páncélszekrényben tartják, szóval választás előtt egy mérőszalaggal neki kell esni az értéktárgyaknak...

Szintén lényeges szempont, hogy hol szeretnénk elhelyezni a szekrényt, amennyiben ugyanis emeletre tervezzük, akkor figyelembe kell venni a födém-terhelést is, illetve szükség esetén lemez-alapot is kell beszereltetni, hogy a súlyeloszlás kedvezőbb legyen.

Az alapok mellett érdekes lehet a tűzállóság kérdése is: meg kell különböztetni a papírra és a számítástechnikai adathordozókra értelmezett tűzállóságot, a papír ugyanis 170 Celsius-fok felett károsodik, míg az adathordozóknál ehhez 50 fok feletti érték is elegendő.

A hazai magánszemély vásárlók egyaránt keresik a faliszéfeket és a szabadonálló szekrényeket (bútorszéfeket) is. A faliszéfek kevésbé biztonságosak, mivel egy esetleges falbontás után már csak egy vékony lemezlap védi értékeinket. Ennek megfelelően ebben a kategóriában nem találunk 8 millió Ft-ot meghaladó kockázatvállalási értékhatárú darabot. A szabadonálló szekrényeket az aljzathoz, vagy a főfalhoz kell rögzíteni, ezek erősebb kivitelűek, így a kockázatvállalási értékhatár akár 800 millió Ft-ig is terjedhet.

Itthon a magánszemély vásárlók általában 500 ezer és 20 millió Ft kockázatvállalási értékhatár közé eső páncélszekrényeket keresnek. Az alapmodellekből bőséges a kínai kínálat, amihez 7-8 ezer Ft-os áron a hipermarketekben is hozzájuthatunk, míg a 20 milliós kategóriában 3-500 ezer Ft-os nettó árra számíthatunk.

PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2025. december 28. 13:58
Az arany évezredek óta tartja magát, mint a pénzügyek egyik királya és az elmúlt évtizedekben egyért...
Kasza Elliott-tal  |  2025. december 27. 19:43
Akkurátusan vezetem, hogy mit csinálok a tőzsdén (van egy trading_log nevű óriási táblázatom, histor...
ChikansPlanet  |  2025. december 26. 08:00
Egy új technológia megoldást jelenthet a hosszabb távú energiatárolás kérdésére: az olvadt sóra épít...
Bankmonitor  |  2025. december 23. 11:24
Részletesebb statisztikai adatok jelentek meg az Otthon Start hitel első 100 napjáról. Ebből már ért...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 29. hétfő
Tamás, Tamara
1. hét
December 29.
A magyar kártya napja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?