Brutális munkaerőhiánnyal küzd a magyar gazdaság: meglepő helyről jöhet a segítség

Pénzcentrum2022. július 4. 12:31

Az elmúlt évben a hazai feldolgozóipar mintegy 69 százaléka szembesült munkaerőhiányra visszavezethető nehézségekkel. A problémát leginkább atipikus foglalkoztatási formák bevezetésével – például távmunka vagy részmunkaidő útján – és diákmunka alkalmazásával próbálták kezelni a munkáltatók. Sokan azonban bele sem gondolnak, hogy a dolgozók képzésébe fektetett energia lehet a legmegfelelőbb megoldás a tehetséghiány enyhítésére, többek közt azáltal, hogy növeli az alkalmazottak hozzáértését, hatékonyságát egy adott feladatkör esetében.

Az ipari vállalkozások életében gyakorlatilag mindennapos eset, hogy a munkavállalói kapacitás hiánya gátat szab a pénzügyi fejlődésnek. Gyakran nem tudnak elvállalni bizonyos megrendeléseket, illetve meglévő projektjeiket is csak hosszabb határidő alatt képesek elvégezni. Az sem ritkán fordul elő, hogy ebben a feszült helyzetben plusz nyomást tesznek a munkáltatók a mérnökökre, ami a munkavégzési hatékonyság romlásához, de végső esetben a dolgozók felmondásához is vezethet. A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet idei felmérése szerint a magyar feldolgozóipari cégek bő 69 százaléka küzdött munkaerőhiányból adódó problémákkal 2021-ben. Ráadásul a kutatásban részt vevő vállalatok több mint két ötöde úgy véli, hogy az elkövetkező időszakban csak súlyosbodni fognak a tehetséghiány következtében kialakult nehézségek.

Az emberi erőforrás csökkenésének kezelésére a feldolgozóipar elsősorban a diákmunkát látja megoldásnak; a vállalkozások 48,3 százaléka alkalmazza ezt a módszert a nehézségek enyhítésére. Emellett a cégek 41,5 százaléka kínál részmunkaidős és távoli munkavégzési lehetőséget a dolgozóinak, hogy vonzóbb legyen a munkavállalók szemében. Míg a meglévő munkavállalók munkaterheit bevallottan a feldolgozóipari szereplők 26,5 százaléka növelte, addig olyan munkaerőigény-csökkentő beruházásokat, mint például az alkalmazottak képzése vagy innovatív technológiák beszerzése, csupán 24,5 százalék vitt véghez.

Több vezető gondolkodik úgy a feldolgozóiparban, hogy ha egy mérnök használt már valamilyen szoftveres megoldást, akkor az összes többi programot is tudja oktatás nélkül használni. Így sajnos nem alapvető az a gyakorlat, hogy a kollégákat elküldjék valamilyen iparági képzésre, pedig a munkavállalók tanításába fektetett anyagi ráfordítás akár már rövid távon, hatványozottan megtérülhet

– állítja Virág Péter, az EuroSolid Zrt. alkalmazásmérnöke. Az Egyesült Államokban az American Society for Training & Development (Képzésért és Fejlesztésért Felelős Amerikai Társaság) már húsz évvel korábban is vizsgálta az oktatás hatását a cégek gazdasági teljesítményére. Akkor arra jutottak, hogy

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

azok a vállalkozások, amelyek átfogó képzési lehetőségeket kínálnak az alkalmazottaiknak, átlagosan 218%-kal magasabb bevételt értek el munkavállalónként, mint a fejlesztési programmal nem rendelkező versenytársaik.

 

Címkék:
vállalkozás, oktatás, munkavállaló, dolgozók, cégek, munkavállalók, munkavállalás, munkaerőhiány, feldolgozóipar, vállalkozások,