Mi a BUBOR kamat és mennyi most a BUBOR? 1 havi BUBOR és 3 havi BUBOR

Pénzcentrum2022. május 1. 13:50

Nap nap után számtalan alkalommal találkozunk olyan pénzügyi alapfogalmakkal, amelyeknek nem ismerjük a pontos jelentését, azonban nagyobb a hatásuk a hétköznapi emberek életére, mint azt gondolnánk! Ilyen alapfogalom a BUBOR is – mi a BUBOR kamat és mi a jelentősége a hitelfelvételnél?

Cikkünkben eláruljuk, mi az a BUBOR, mi a BUBOR jelentése és mi a BUBOR fixing jelentősége a hitelfelvétel kapcsán! Tudd meg, mennyi most a BUBOR, mennyi az 1 havi BUBOR fixing és a 3 havi BUBOR fixing!

Mi az a BUBOR?

A BUBOR fogalma: ez egy mozaikszó, a Budapest Interbank Offered Rate angol kifejezés rövidítése (BUBOR magyarul: Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb). A BUBOR a magyar bankok egymásnak felajánlott hitelkamatainak napi szintű átlagolása, vagyis a BUBOR nem más, mint a budapesti bankközi, referencia jellegű kínálati kamatláb. A BUBOR az alapja egyes hitelek kamatszámításának; a változó kamatozású hitelek jellemzően a 3, 6 vagy 12 hónapos BUBOR-hoz vannak kötve.

A BUBOR százalékos értékekben van megadva, mértékét naponta számolja ki és teszi közzé a Magyar Forex Társaság a Magyar Nemzeti Bank közreműködésével. A BUBOR fixing 1996-ban indult (elsőként 1 havi BUBOR fixing és 3 havi BUBOR fixing), 1997-ben egészítették ki a 6 havi BUBOR fixing megállapításával (ma már a napitól az évesig van többféle BUBOR fixing). A BUBOR hamar a magyar bankok elsődleges forinthitelezési kamatbázisává vált. Jelenleg a BUBOR az egyetlen hivatalos bankközi forint kamatfixing, referencia kamatlábként számolunk vele.

A BUBOR számítása

A BUBOR a kereskedelmi bankok egymásnak nyújtott éven belüli hitelei esetében alkalmazott kamatlábak átlaga. A pénzintézetek napi rendszerességgel nyújtanak egymás számára rövid futamidejű, fedezetlen hiteleket – díj ellenében, a díjat pedig kamatlábakkal állapítják meg. Az MNB minden nap összegyűjti, rendszerezi ezeket a kamatlábakat és a legalacsonyabb, illetve a legmagasabb értékek figyelmen kívül hagyásával átlagolja őket – ebből jön ki a BUBOR napi értéke.

Mi a BUBOR jelentősége?

Azért ilyen fontos a BUBOR értéke, mert ez az egyetlen hivatalos bankközi forint kamatláb, így a BUBOR szolgál referenciakamatként a változó kamatozású betéti, illetve rövid lejáratú hitelkamatok meghatározásakor (éven belüli ügyletek referenciakamata). Vagyis: például egy változó kamatozású lakáshitel esetén a BUBOR kamatláb jelenti a báziskamatot (ez a beszerzési ár), a pénzintézetek még erre számolják rá a saját hasznukat (ez a kamatfelár) – így kerül kiszámításra végsősoron az a kamat, ami majd a hitelezőt terheli a későbbiekben. A kamatfelár megállapítása általában +150 bázispont (+1,5%).

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A BUBOR mértékére hatással van a jegybanki alapkamat változása, ami a jelenlegi politikai és gazdasági tendenciák és a magas infláció mellett folyamatos emelkedést mutat. Összességében azt mondhatjuk el: minél magasabb a jegybanki alapkamat és a BUBOR, annál nagyobb veszélyben vannak a változó kamatozású, rövid kamatperiódusú lakáshitellel rendelkező családok, számos esetben már csak a kamatstop védhet attól, hogy a törlesztőrészletek jelentősen megemelkedjenek.

MNB BUBOR: Mennyi most a BUBOR?

A BUBOR értékét minden nap 11 órakor publikálja a Magyar Nemzeti Bank. Nézzük a legfrissebb BUBOR adatokat (BUBOR 2022 április)!

Címkék:
hitel, mnb, forint, kamat, bubor, kamatláb,