21 °C Budapest
Menhelyi kutyákat visznek a vidéki börtönökbe: mutatjuk, milyen sors vár rájuk

Menhelyi kutyákat visznek a vidéki börtönökbe: mutatjuk, milyen sors vár rájuk

2025. április 9. 17:15

Különleges állatvédelmi programot indít a magyar börtönökben a "Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány" és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos támogatásával - közölte az alapítvány.

A közlemény szerint a program lényege, hogy menhelyi kutyák kerülnek ideiglenesen két hazai börtönbe, ahol az elítéltek - szakemberek irányításával - gondoskodnak az állatokról, valamint tanulnak tőlük és velük. A közös célok megerősítéseként együttműködési megállapodást írt alá Vetter Szilvia, az alapítvány kuratóriumi elnöke és Tóth Tamás bv. altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka képviseletében Schmehl János bv. vezérőrnagy, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese. Az eseményen részt vett Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos is - írták a közleményben. Mint kiemelték, a cél kettős: segíteni a fogvatartottak társadalmi visszailleszkedését, miközben valós támogatást kap a hazai állatvédelem.

Az alapítvány csaknem 17 millió forinttal támogatja a Magyarországon egyedülálló program elindítását. A támogatásból kialakítják a kutyák számára szükséges kenneleket, biztosítják az elhelyezésükhöz és gondozásukhoz szükséges felszereléseket és eszközöket, valamint a megfelelő higiéniai feltételeket is. A cél az, hogy ezek a gazdátlan kutyák olyan nyugodt és biztonságos környezetben élhessenek, ahol minden nap számíthatnak emberi törődésre, és méltó körülmények között várhatják, hogy végleges otthonra találjanak - hangsúlyozták.

A program megvalósításában a Pumi Veszprémi Állatmenhely Alapítvány is közreműködik, melynek segítségével egyelőre tíz kutya kerül a büntetés-végrehajtási intézetekbe - öt Veszprémbe és öt Tiszalökre -, ahol az elítéltek felkészítése az állatok szakszerű gondozására hamarosan megkezdődik - tették hozzá. Bár a börtönök és a kutyák kapcsolata nem új keletű - hiszen összesen 123 szolgálati kutya segíti a büntetés-végrehajtási szervezet feladatainak ellátását -, ez a mostani kezdeményezés új dimenziót nyit az állatvédelem és a büntetés-végrehajtás rehabilitációs szakmai tevékenysége terén.

A kutyák jelenléte nemcsak a fogvatartottak mentális egészségére hat kedvezően, hanem segíti őket abban is, hogy elsajátítsák a gondoskodás és a társas együttélés alapvető mintáit, a kutyák pedig szocializációs folyamaton mennek keresztül, melynek során megtanulnak bízni az emberekben, és elsajátítják az alapvető engedelmességet - mutattak rá a közleményben.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 21. hétfő
Konrád
17. hét
Április 21.
Húsvéthétfő
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33