Mi az a majomhimlő? Mik a majomhimlő tünetei?

Pénzcentrum2022. május 31. 19:17

2022. május 31-én hivatalosan is megjelent a majomhimlő vírus Magyarországon. Cikkünkben ezért most összeszedtük, mi az a majomhimlő vírus, mik a majomhimlő tünetei.

Az elmúlt hónapokban a világ számos pontján - az USA-ban, Ausztráliában, a Közel-Keleten, és Európában is megjelent a majomhimlő vírus. Magyarországon az első majomhimlő vírust hordozó beteget 2022. május 31-én regisztrálták - a 38 éves firfi állapotáról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

Mi az a majomhimlő?

A majomhimlő egy zoonózis-fertőzés. A majomhimlő vírust 1958-ban fedezték fel és emberben elsőként 1970-ben írták le a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Az eddigi legnagyobb dokumentált járványt 2017-ből Nigériából ismerjük, melynek során több száz emberi megbetegedést regisztráltak.

Az Afrikából behurcolt vírusnak két fajtáját, a közép- és nyugat-afrikai különítik el, Európában az enyhébb megbetegedést okozó nyugat-afrikai vírusvariáns van jelen. A nyugat-afrikai törzsből származó vírus halálozási aránya kb. egy százalékos, míg a kongói törzs súlyosabb, az akár 10 százalékos halálozással is járhat.

Mik a majomhimlő tünetei?

A majomhimlő vírus fertőzést kezdetben rossz közérzet, fejfájás, izomfájdalom, nyirokcsomó-duzzanat, hátfájás, és láz jelzi; majd megjelennek a kiütések, hólyagok a fertőzöttek testén. A kiütések elsősorban az arcon, a kezeken és a lábakon jelentkeznek, súlyosabb esetben az egész testre is kiterjedhetnek.

A majomhimlő tünetei közül a kiütések rendkívül ijesztőek és fájdalmasak is lehetnek, viszont az eddigi adatok azt mutatják, hogy a majomhimlő betegség általában enyhe lefolyású.

A karakterisztikus kiütések 1-3 nappal a láz megjelenését követően jelentkeznek, főként az arcon és végtagokon hangsúlyosak. A kiütések - más himlőfertőzéshez hasonlóan - kiemelkednek, majd idővel kifakadnak és leszáradnak. A kiütések a nyálkahártyákon és egyéb testrészeken is megjelenhetnek, de kifejezetten a nyálkahártyán való megjelenést feltételezik a cseppfertőzéses terjedés mögött, mint erősítő tényező

- árulta el Dr. Kemenesi Gábor virológus, aki azt is hozzátette, hogy a tünetek 2-4 hétig is eltarthatnak.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Hogyan terjed a majomhimlő?

A mojomhimlő vírust általában állatok adják át az embereknek, nevével ellentétben (1958-ban majmokban fedezték fel, erre utal a név) ma már főként rágcsálók terjesztik. A mostani megbetegedések viszont arra engednek következtetni, hogy a legtöbben a majomhimlő betegséget közösségi átvitel útján kaphatták el.

Dr. Kemenesi Gábor Facebook-on megjelent írásából kiderül, hogy a fertőzés állatról a fertőzött állat vérével, testváladékaival vagy majmok esetében kiütéseivel történő érintkezés során, míg emberről a fertőzött ember kiütéseivel vagy a kiütések által kontaminált felületekkel (pl: ruha, ágynemű) való érintkezéssel terjed.

Testváladákokkal és légúti cseppekkel is terjedhet, ám semmiképp sem keverhető össze a COVID-19-nél megismert, rendkívül hatékony légúti terjedéssel. Itt egy nehézkes, hosszú és közeli kontaktust követelő terjedés ismert, így főként családtagok, közeli hozzátartozók kerülnek látókörbe egy-egy terjedési esemény során.

A fertőzéstől a tünetek megjelenéséig tartó időtartam kb. 5-től 13 napig tart.

Van majomhimlő oltás?

Célzott gyógyszeres terápia nincs, de a fekete himlő oltás szóba jöhet a majomhimlő vírus esetében is. Az eredetileg feketehimlő ellen készült vakcinák ugyanis bizonyos fokú védelmet nyújtanak a közeli rokon majomhimlő vírus ellen is.

Címkék:
vírus, fertőzött, vírusvariáns, vírus hírek, vírusfertőzés, vírusvédelem, kemenesi, majomhimlő,