Olyan időjárási mintát vettek észre, ami mindent megváltoztat: ijesztő, ami következik

Pénzcentrum2024. március 3. 12:35

A Karib-tenger, a Bengáli-öböl, a Dél-kínai-tenger, valamint Alaszka és az Amazonas egyes részei idén várhatóan a valaha mért legmelegebb 12 hónapos időszakot élik meg az El Nino időjárási minta miatt - derül ki egy éghajlati modell előrejelzéséből, amelyről a New Scientist számolt be.

A globális felszíni hőmérséklet a világ nagy részén jelenleg minden eddiginél magasabb. Ennek fő oka a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó szén-dioxid-kibocsátás okozta felmelegedés. De ezen felül a 2023 közepén kezdődött erős El Nino még tovább emeli a hőmérsékletet.

Az El Nino idején meleg víz áramlik a Csendes-óceán felszínén Dél-Amerika felé. Ez a hatalmas meleg vízfelület nagy mennyiségű óceáni hőt juttat a légkörbe, ami a felszíni hőmérséklet emelkedését okozza. A La Nina néven ismert ellentétes fázisban ez a folyamat megfordul: hideg víz terjed a Csendes-óceán felszínén Dél-Amerikától távolodva, elnyelve a hőt a légkörből és csökkentve a felszíni hőmérsékletet. Ez azt jelenti, hogy a globális felszíni átlaghőmérséklet az El Nino fázisokban általában rekordszintet ér el, majd a La Nina idején csökken.

Ezek azok a helyek, ahol a szélsőségeknek fokozott kockázata lesz, és ezek a szélsőségek valóban károsak

- mondja Michael McPhaden, aki a NOAA csendes-óceáni tengeri környezetvédelmi laboratóriumában dolgozik. Hozzátette: Károsak az emberi egészségre, és növelik az erdőtüzek kockázatát. Az óceánokban pedig növelik a tengeri hőhullámok kockázatát, amelyek károsítják a tengeri ökoszisztémákat, a halászatot és a korallokat

McPhaden és kollégái egy olyan számítógépes modellt használtak, amely az El Nino mellett az aeroszolszennyezést és a vulkánkitöréseket is figyelembe veszi, hogy megpróbálják megjósolni, hogy a világon hol fog rekordmeleg előfordulni. Regionális előrejelzéseik a 2023 júliusától 2024 júniusáig tartó időszakra vonatkozó átlagos felszíni hőmérsékletre vonatkoznak.

A csoport két forgatókönyvet vett figyelembe: egy erős és egy mérsékeltebb El Nino-t. Most már egyértelmű, hogy egy erős El Niñónak nézünk elébe - sőt, McPhaden szerint ez valószínűleg az 1950 óta eltelt öt legerősebb El Nino közé fog tartozni. Az erős El Nino forgatókönyv esetében a kutatócsoport előrejelzése szerint

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

a globális felszíni átlaghőmérséklet 2023 júliusa és 2024 júniusa között 1,1 és 1,2°C-kal lesz magasabb, mint az 1951 és 1980 közötti átlag.

Ez a New Scientist számításai szerint 1,4-1,5°C-kal haladja meg az 1850 és 1900 közötti átlagot, amelyet az iparosodás előtti viszonyítási alapnak tekintenek. A hőmérsékleti rekordok máris megdőltek a jelenleg is tartó El Nino során, különösen a trópusokon - mondta Maximiliano Herrera, a szélsőséges hőmérsékleteket nyomon követő független klimatológus. Ez most egy szuperrekord. A rekordmeleg tartós és megkerülhetetlen.

Az 5 legdurvább környezetrombolás ma Magyarországon

A természet és az ember kapcsolata nagyon hasonló Magyarország és az EU viszonyához: annak ellenére, hogy részei vagyunk, folyamatosan harcban állunk vele. Erősködünk, de a végén nagyon valószínű, hogy mi fogjuk megszívni” – mondta el Litkai Gergely a Pénzcentrum vlogjának, a CashTag-nek még tavaly ősszel. Az adás azzal foglalkozott, mi az 5 legégetőbb hazai természetvédelmi probléma. Cikkünket a témában itt olvashatod, az epizódot pedig itt nézheted meg:

Címkék:
klímaváltozás, globális, éghajlat, károsanyag, károsanyag kibocsátás, globális felmelegedés, klímavédelem, klímaválság, károsanyag-kibocsátás, csendes óceán,