Életveszélyes termékek a magyar boltok polcain: itt az uniós tiltólista

NapiCsárt2018. március 14. 16:42

Időről időre előfordulnak olyan esetek, amikor valamely termékről kiderül, hogy veszélyes a fogyasztókra nézve, ezért elrendelik annak visszahívását. Ezek a termékek a legkülönfélébbek lehetnek, akárcsak az általuk jelentett veszély is. Az Európai Unió azonban egy hatékony rendszert alakított ki annak érdekében, hogy megóvja fogyasztóit ezektől a veszélyes termékektől.

Az Európai Unió régóta rendelkezik egy hatékony rendszerrel, melyet abból a célból hoztak létre, hogy megóvják a fogyasztókat a veszélyes termékektől. Az EU-ban, valamint Izlandon, Norvégiában és Liechtensteinben dolgozó szakemberek folyamatosan megosztják egymás között az információkat, és azon dolgoznak, hogy minél gyorsabban felkutassák és kivonják a forgalomból a hibás vagy veszélyes termékeket.

Ebben az úgynevezett gyors riasztási rendszerben (Rapid Alert System) tavaly 2 201 alkalommal riasztottak nem élelmiszer típusú, veszélyes termékkel kapcsolatban - derül ki az Európai Bizottság friss jelentéséből. A riasztásokat több mint 4 000, idegen ország hatóságai által foganatosított intézkedések követték, melyek arra irányultak, hogy a beazonosított veszélyes termékek a jövőben már ne jussanak el a fogyasztókig.

A legnagyobb kockázatok

2003 és 2016 között összesen 22 245 riasztás regisztráltak a rendszeren belül, 2017-ben pedig 2 201-et, ahogy már említettük. A jelentésből kiderül, hogy a leghírhedtebb termékek közé a játékok (29%), gépkocsik (20%), ruhák és textilanyagok (12%), elektromos eszközök és felszerelések (6%) és gyermekgondozási cikkek és felszerelések (5%) tartoznak.

Loading...

A tanulmány tartalmazza a leggyakoribb veszélyforrásokat is: a veszélyes termékek leginkább sérülést (28%), fulladást (17%), áramütést (10%) vagy tüzet (6%) okozhatnak, de nagyon gyakori, hogy a termékek veszélyes anyagokat, vegyszereket tartalmaznak (22%).

Loading...

A tanulmány külön kis fejezetben foglalkozik a fidget spinnerekkel: a tavaly nagy népszerűséget szerzett játékból sok volt a problémás darab. Elsősorban azokat a termékeket kellett kivonni a forgalomból, melyek elemet is tartalmaztak, ezeket ugyanis a gyerekek könnyedén lenyelhetik. A lenyelt elem pedig nagyon veszélyes, mivel súlyosan károsíthatja a beleket.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Mely országokból érkeznek leggyakrabban veszélyes termékek?

Tavaly a legtöbb riasztás Kínához volt köthető: a riasztások 52 százalékában említették meg az ázsiai országot. Bár jóval kisebb arányban, de európai országok is szép számmal szerepelnek a megemlített országok között: az európai országok közül Németország (8,4%), Franciaország (5,3%) és Nagy-Britannia (2,4%) követik Kínát.

Loading...

A fentieknek megfelelően tehát a veszélyes termékek 26 százaléka érkezik az EU, az EGT és az EFTA országaiból, míg a termékek háromnegyede egyéb, vagy ismeretlen országból származik.

Címkék:
fulladás, vásárlók, tűzeset, termékek, fogyasztók,