Széchenyi-terv: alacsonyabb önrésszel is lehet pályázni

Pénzcentrum2011. február 14. 15:02

A továbbra is szigorú hitelezési feltételek mellett jó lehetőséget jelent a kiugrásra az Új Széchenyi Terv a kis- és középvállalkozások számára. Pozitív változás, hogy az eddigi irányok helyett most az innováció kerül előtérbe, és alacsonyabb önrésszel is lehet pályázni, így az általában alultőkésített magyar vállalkozások is esélyhez juthatnak - véli az Atradius Hitelbiztosító.

Bár 2010-ben már könnyebben juthattak hitelekhez a magyar vállalkozások, mint egy évvel korábban, korántsem beszélhetünk olyan hitelkínálatról, mint a pénzügyi válság kitörése előtt, ez pedig továbbra is visszafogja az üzletmenetet, állítja Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója.

A hitelbiztosító tapasztala szerint a korábbi Új Magyarország fejlesztési tervben elhanyagolt területnek számított a kutatás-fejlesztés, emellett az is problémát jelentett, hogy általában csak nagyobb projekteket értékeltek, az önrész mértékének pedig legalább 50 százaléknak kellett lennie. A helyzetet jól mutatja, hogy az elmúlt négy évben mindössze 60 milliárd forintot utaltak ki 580 cégnek ezen a területen, ami figyelembe véve a vállalkozások körülbelül egymilliós táborát, igen alacsony arányt jelent.

Ugyanakkor az idén január 14-től indult el az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) összesen 93 pályázattal, 1100 milliárd forint értékben, az összeg pedig EU és nemzeti forrásokból származik. A program a legfőbb stratégiai irányokat, a vállalkozások-, az egészségipar-, a zöldgazdaság-, a foglalkoztatás-, az otthonteremtés-, a közlekedés- és a tudomány-innováció fejlesztését tűzte ki célul. Mindemellett alapvetően új felfogásban osztanak majd támogatást az Új Széchenyi terv keretében. Az innovációt támogató pályázatok a legtöbb tenderrel együtt márciustól lesznek elérhetők, mutat rá Vanek Balázs.

Az Atradius országigazgatója úgy véli, hogy újabb jelentős előny, hogy a vállalkozásoknak elég 35 százalékos önrészt felmutatniuk a pályázatokhoz, hiszen korábban sokszor ott hiúsult meg egy jó terve, hogy nem sikerült előteremteni az elégséges önrészt. Ugyanakkor Vanek Balázs felhívja a figyelmet, hogy a magyarországi körbetartozások még az új források bevonásának esetén is jelentős veszélyt jelentenek, és mivel a magyar vállalkozások 99 százalékát kitevő kkv-ék döntő többsége a belső piacra dolgozik, így nekik is gondolniuk kell a kockázatok minimalizálására. Az

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Bár 2010 decemberében kismértékben csökkent a fizetésképtelenségi eljárások száma, és 2011 januárjában ezek száma csak 2,4 százalékkal növekedett, azonban a végelszámolások száma 32 százalékkal nőtt tavaly januárhoz képest. "Az eddigi gyakorlat szerint a felszámolási eljárások jelentős része fordul át felszámolásba Magyarországon, és mivel a csődtörvény sem hozta meg a várva várt áttörést ezen a területen, ezért a vállalkozásoknak minden lehetséges módszerrel védekezniük kell a nemfizetés ellen" - mutat rá Vanek Balázs.

 

Címkék: