Egyre mélyebben a zsebbe kell nyúlni egy utazásért: ki engedheti meg magának ezt a luxust?

Pénzcentrum2023. június 5. 13:33

A 2019-es rekordévet követően, a 2020-as mélypont után folyamatos javulást figyelhettünk meg a turizmusban az újra nyitással. Európában a visszarendeződés vegyes képet mutat, az előfoglalások száma jónak ígérkezik, de az energiaköltségek és az infláció miatt természetes lassulás észlelhető. Emellett az orosz és kínai turisták hiánya is erősen érezteti a hatását.

A 2019-es rekordévet követően, a 2020-as mélypont után folyamatos javulást figyelhettünk meg az újra nyitással, a félelem leküzdésével, valamint a járvány visszaszorulásával párhuzamosan. Globálisan a kereskedelmi légi forgalom (a repülőjáratok száma) 2022-ben még 15-20 százalékkal maradt el a 2019-es szintektől, 2023 áprilistól azonban már meghaladja azt a Flightradar adatai alapján.

A visszarendeződés mértékében természetesen jelentős eltéréseket tapasztalhatunk mind a világ különböző régiói, mind pedig az európai országok között - írta meg a Hold. Európára szűkítve az elemzést, szintén vegyes képet figyelhetünk meg. Bár a kontinens átlagában a turisták száma már elérte a 2019-es érték 91 százalékát, a teljesítmény mögött jelentős a szórás. Az eltérések hátterében számos tényező húzódik meg, ezek egyike a kínai turisták hiánya, ami legjelentősebben a Olaszországot érintette.

Felmerülhet még a kieső orosz és ukrán turisták hatása is. Tavaly 90 százalékkal csökkent az orosz utazók száma, ami nem meglepő módon következménye a drága, hosszadalmas és csak néhány úticéllal elérhető repülőjáratoknak. Bár a Covid-járványt már gyakorlatilag magunk mögött hagytuk, hiszen a WHO is hivatalosan bejelentette, hogy a pandémia véget ért, a sötét felhők nem tűntek el maradéktalanul.

Drágább lett az utazás, mint amit megszokhattunk, ez pedig egy újabb visszatartó erőként jelenhet meg a most következő nyári szezonban. Az emelkedő árak hátterében többek között a tavaly kirobbant energiaválság elhúzódó hatásai, a járvány miatt rosszabb megítélésű szezonális munkahelyeken tapasztalható munkaerőhiány és bizonyos desztinációk esetében a hirtelen megjelenő kereslet húzódnak. Az utazás során felmerülő költségtételeket figyelembe véve (repülőjegy, szállás, étkezés, autóbérlés)

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A trendek alapján tehát inkább az mondható el, hogy a magas infláció ellenére is erős lesz a szezon, bár azt nem tudhatjuk, hogy a stagnáló árak esetén miként alakult volna a kereslet. Az biztos, hogy ha nem lett volna világjárvány, akkor 2019-től kezdve egy folyamatosan növekvő turizmus szektort láthattunk volt, vagyis ahhoz, hogy a pandémia okozta elmaradást valóban legyőzze az iparág, a cél a 2019-esnél magasabb forgalom kellene, hogy legyen.

Címkék:
utazás, nyaralás, turizmus, infláció, turista, who, nyaralópiac, covid, repülőjáratok,