Elszállt az euró: már csak gazdagék járnak síelni

Nagy Bálint2012. január 5. 05:14

Az ismét elhatalmasodó gazdasági válság, illetve az euró szárnyalása jókora ütést mért az idei síszezonra (is). Az utazási irodák egyértelmű visszaesésről számolnak be, s egyre többen teszik fel maguknak a kérdést - nem kellene idén inkább itthon maradnunk? A folyamatosan rekordokat döntögető euró árfolyam az utazni készülőket is joggal aggasztja. Nem mindegy ugyanis, mikor szerezi be valaki az utazáshoz elengedhetetlenül szükséges valutát. A Pénzcentrum.hu most az idei szezon árain túl megmutatja, kinek érdemes még várnia a váltással, és kinek ajánlott mihamarabb felkeresnie a legközelebbi pénzváltót.

A tavalyi javuló tendencia után idén ismét visszaesés figyelhető meg a foglalások számában, ami egyértelműen a gyenge forint számlájára írható - mondta el a Pénzcentrum.hu-nak Bánfi Gábor, az Intersí utazási iroda ügyvezetője. Mint mondta az euró szárnyalása miatt szeptemberben mintegy 6 százalékos áremelésre kényszerültek, mely egyértelműen rossz hatással volt a foglalások számának alakulására. A magyar turisták Bánfi szerint továbbra is főként az ár alapján választanak úti célt, de számít az otthontól való távolság, valamint a síelhető pályák hossza is.

"Egyértelmű, hogy nem ez lesz az elrugaszkodás éve a síiparban" - osztotta meg lapunkkal a teljes szezonra vonatkozó prognózisát Rónai Osszián, a Maremonti utazási iroda ügyvezetője. Mint mondta katasztrófáról egyelőre nem kell beszélni - mintegy 4 százalékos visszaesés figyelhető meg az idei évben. Véleménye szerint ez elsősorban a létszámbeli visszaesés számlájára írható - az egy főre jutó költésben már nem annyira a spórolásé az úr. Ugyanakkor az ügyvezető elmondása szerint jellemző az is, hogy inkább rövidebb időre, de jobb helyre mennek síelni a téli sport szerelmesei.

Friss! "Megnőtt a pénzváltók forgalma, a norvég koronát is vesszük"

Nemcsak a tervezett síelés, hanem a forintárfolyam alakulása körüli nagyfokú bizonytalanság miatt is kifejezetten izgalmas lesz a tavaszig tartó időszak - véli Weinhardt Attila. A Portfolio.hu elemzője által vázolt alapforgatókönyv szerint az várható, hogy a magyar kormány és az EU/IMF-küldöttség közötti hitelmegállapodás létrejön tavaszig, de ezt megelőzően még lehetnek feszült napok és hetek, ami további forintgyengüléssel járhat.

A bizonytalanság egyik fő oka az, hogy a kormány láthatóan nem könnyen megy bele a számára szigorú gazdaságpolitikai ellenőrzéssel és így mozgástér-szűküléssel járó készenléti hitelkeret megkötésébe - mondja Weinhardt Attila, valamint hozzáteszi, hogy a megállapodáshoz közeledve a befektetői bizalom várhatóan határozottan javul, ami akár jelentős forinterősödésben is lecsapódhat. Ezzel párhuzamosan lekerülhetnek az asztalról a kétségkívül terjedő vészforgatókönyvek, illetve a jegybankra nehezedő politikai nyomás is visszafordulhat.


Aki tehát január-februárban tervezi a családi-baráti síelést, nem árt, ha a mostani, már egyébként is nagyon drága euró mellett beszerzi a síelésre szánt euró jelentős részét, mert további euródrágulás is könnyen kialakulhat. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az útiköltség fennmaradó részét külföldön is használható bankkártyával a helyszínen is kifizethetjük, a valutánál kedvezőbb devizaárfolyam mellett, hiszen külföldi vásárlás esetén banki középárfolyamon számítják át költéseinket. Aki viszont márciusi utazásra készül, az addigra feltehetően már javuló magyar piaci megítélés forinterősítő hatása miatt a síelésre szánt összeg kisebb részét is elég, ha beszerzi, az útiköltség nagyobb részével pedig érdemes megvárnia a forint erősödését.

Továbbra is Ausztria, Franciaország, illetve Olaszország tartozik a legkeresettebb úti célok közé, azonban Rónai elmondása szerint az elmúlt évhez viszonyítva egyértelműen megugrott a francia síterepek forgalma. Ausztria népszerűsége továbbra is egyértelmű, ugyanakkor Olaszország iránt némileg csökkent az érdeklődés. Rónai véleménye szerint ez főként azzal magyarázható, hogy az észak-itáliai síterepekre főként egyhetes turnusokat hirdetnek, s idén sokan kénytelenek kompromisszumot kötni, s inkább rövidebb időre utazni.

Rónai elmondása szerint az is megfigyelhető, hogy árak és szolgáltatások tekintetében elsősorban a középkategóriás síterepeket keresik a magyar síelők, míg a legdrágább síterepek és borsos árú szállodák, valamint a legolcsóbb régiók, és szállások iránt egyelőre mérsékelt a kereslet. Ausztriában például továbbra is igen közkedvelt Murau, Lachtal, Prabichl illetve Tauplitz, mely síparadicsomokban átlagosan 4-5 napra 20 ezer forinttól, míg egy teljes hétre körülbelül 35-40 ezer forinttól foglalhatunk szállást, s nagyjából ugyanez igaz más országok szállásait illetően is.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

 


Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a fentebb is említett síparadicsomok meghódítása jókora benzinköltséggel is jár. A hazai üzemanyagárak szinte az összes magyart sokkolják, s egy akár kétezer kilométeres kiruccanás, alsó hangon 400 forint körüli benzinárral számolva akár 80 ezer forintra is rúghat. A többlet üzemanyagköltséghez pedig hozzájönnek a külföldi autópályamatricák, illetve fizetős utak díjai is. Éppen ezért, akinek kicsit karcsúbb a pénztárcája, de nem akar lemondani a téli örömökről, annak érdemes lehet egy-egy napra felkeresni egy lakhelyéhez közelebb eső úti célt.

Bár hazánkban nincsenek magas hegyek, ám nem kell sokat autózni, így egy-egy napra érdemes lehet felkeresni a sípályákat - már amennyiben van hó a magyar lejtőkön. A szlovák síterepek szintén versenyképesek lehetnek az egy napra kikapcsolódni vágyó magyar síelők számára. A magyar fővárostól számítva átlag 220 kilométerre található sícentrumok esetében azonban az üzemanyagköltség jobban megterhelheti a pénztárcát, cserébe viszont hosszabb pályarendszereket és hóbiztosabb lejtőket kaphatunk. Természetesen a táblázat tanúsága szerint is egyértelmű, hogy a síelés nem a szegények sportja.

 


Érdekes tendencia, hogy míg az utazási irodák egyértelmű visszaesésről számoltak be, addig a kifejezetten fiataloknak szervezett "party sítáborok" elképesztő expanzión mentek át az elmúlt években. Gombamód szaporodnak a különböző szervezőirodák, melyek Ausztriától, Olaszországon át egészen Franciaországig szerveznek - meglepően jutányos áron - síeléssel egybekötött fesztiválokat. A legfelkapottabb DJ-kkel és zenekarokkal hirdetett rendezvények rendkívül csábítóak rengeteg fiatal számára - a hírek szerint egy-egy fesztiválon több ezer jelentkezőt is regisztrálnak. Az olcsó ár pedig egyértelműen annak köszönhető, hogy elképesztő mértékű csoportos kedvezményeket tudnak kicsikarni a szervezők.

 

Címkék:
üzemanyagárak ausztria,