Nagyi fotója miatt is letartóztathatnak csempészetért

Pénzcentrum2010. február 11. 19:02

A vám- és pénzügyőrség munkatársai tegnap Hegyeshalom térségében ellenőriztek egy német rendszámú mikrobuszt, melyben majdnem hatszázezer forint értékben találtak műtárgyakat. A sofőr ellen csempészet alapos gyanúja miatt eljárás indult. De mit kellett volna tennie, hogy elkerülje az eljárást?

A VPOP sajtóközleménye szerint a gépjármű átvizsgálásakor a pénzügyőrök 1 db márvány íróasztali díszt találtak bronz kutyával díszítve rézverettel, melyen német felirat, horogkereszt és SS jel található, továbbá egy 1938-as asztali órát " Berlin-Lichterfelde SS Vettkampf" felirattal. A gépjárművezető ruházata alól pedig 1 db elöltöltős, kétcsövű pisztoly került elő.


Az előzetes szakértői vélemény szerint a vámosok által talált tárgyak a kulturális javak körébe tartoznak, azok kiviteléhez a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal engedélye szükséges. Ennek hiányában a német sofőr ellen visszaélés kulturális javakkal, valamint csempészet bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt eljárás indult.

De mik azok a kulturális javak?
A jogszabályok 15 fő kategóriába sorolják ezeket az emlékeket:

1. földből, vízből előkerülő régészeti leletek és gyűjtemények,
2. műemlékek elmozdítható tartozékai (szobrok, domborművek, szerkezeti elemek stb.),
3. "festmények" (kézzel készült képzőművészeti alkotások, bármilyen alapra, bármilyen hordozóval)
4. egyedi grafikai alkotások (pasztellképek, krétarajzok, vízfestmények stb.)
5. mozaikképek, kézirajzok
6. sokszorosított grafikák (metszetek, nyomatok)
7. szobrászati alkotások (szobrok, domborművek)
8. régi fényképek, filmek
9. kéziratok (levelezések, térképek, zenei partitúrák stb.)
10. régi könyvek
11. régi nyomtatott térképek
12. archívumok (bármilyen adathordozóval)
13. természettudományi, néprajzi, történelmi, numizmatikai gyűjtemények
14. régi közlekedési eszközök
15. egyéb régiségek (játékok, üveg- és kerámia tárgyak, bútorok, órák, műszaki berendezések, hangszerek, textíliák, nemesfémtárgyak, fegyverek stb.)
Forrás: KÖH

De mit tegyünk, ha mi magunk szeretnénk - mondjuk külföldre költözés miatt - kulturális javak körébe tartozó tárgyat kivinni? Jó tudni, hogy a jogszabályok két feltételt szabnak a kiviteli engedélyezés alapjául: az adott tárgy tartozzon a kulturális javak körébe és kora érje el az 50 évet. Az ide tartozó tárgyak végleges vagy ideiglenes kivitele kizárólag a KÖH engedélyével történhet. Ha kétségeink vannak azzal kapcsolatban, hogy a kivinni szándékozott tárgy kulturális javak körébe tartozik-e, érdemes elolvasni az erről szóló tájékoztatót, vagy felkeresni a Hivatal Műtárgyfelügyeleti Irodájának a munkatársait.

Az engedélyköteles tárgyak számára nincs kivételt képező célország, azaz akár egy EU-tagországba, akár a közösségen kívüli országba szeretnénk szállítani, mindenképpen engedélyre van szükségünk.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A kiviteli engedélyhez egy formanyomtatványt kell kitölteni, és tárgyanként egy darab fényképpel együtt a KÖH-nek benyújtani. A kérelmet postán, vagy okmányirodában történt előzetes regisztrációt követően, az ügyfélkapun keresztül elektronikus formában vagy személyesen is be lehet nyújtani a Hivatal Ügyfélszolgálati Irodáján. Az előzetesen benyújtott kérelem nyomán a kivinni szándékozott, és a kérelemben leírt műtárgyak bemutatására - lehetőség szerint előzetes bejelentkezést (tel.: +36-1-224-5506, +36-1-224-5201, e-mailen: kivitel@koh.hu) követően - minden kedden, 9.00-12.00 és 13.00-16.00 óra között, a KÖH ügyfélszolgálatán (1014 Budapest, Szentháromság tér 6., II. emelet 212. szoba) van lehetőség.

Bár az engedélyeket lehetőség szerint a bemutatás napján kiadják, előfordulhat, hogy néhány napba telik a papírmunka elintézése, így érdemes elegendő időt hagyni rá.

Címkék: