Vonatozás vagy kocsikázás? - kiszámoltuk a különbséget

Pénzcentrum2009. július 2. 06:05

A fiatal pároknak jól jönnek az útitársak az autóban "Vásároljak egy autót és azzal járjak, vagy jó még nekem a vonatozás?" - teszik fel sokan maguknak a kérdést. A Pénzcentrum ezúttal azt vizsgálta, hogy kinek éri meg autóra váltani és ki az, aki jobban jár, ha vonattal közlekedik.

Fiatal párok: jól jönnek az útitársak az autóban

Feltételezzük, hogy adott egy fiatal pár, amelynek a hölgytagja nappali tagozatos egy fővárosi felsőoktatási intézményben, a párja pedig már dolgozik, de még nem töltötte be a 26. életévét. A pár vidékre utazik a szülőkhöz, akik 200 kilométeres távolságban laknak.

A pár hölgytagja a nappali tagozatos hallgatókat megillető 50 %-os utazási kedvezményre jogosult, melyet érvényes diákigazolvány esetén bármely viszonylatban, korlátlan számba vehet igénybe. A fiatalember - mivel még 26 év alatti - 33 %-os kedvezményre jogosult, amit bármely viszonylatban pénteken 10 órától vasárnap 24 óráig vehet igénybe.

Feltételezzük, hogy a pár a rövidebb menetidő és a kényelmesebb utazás érdekében Intercityvel utazik. A tanuló menetjegye a 200 kilométerre oda-vissza IC pótjeggyel és helyjeggyel együtt 3820 forintba, míg a 26 éven aluli utasnak 4760 forintba kerül, ami összesen 8580 forint (IC nélkül 6500 forintba kerül az utazás).

Amennyiben vásárolnak egy 1 millió forintos autót, ami várhatóan 100 ezer kilométert fut még (amortizáció 10 Ft/km) és 7 litert fogyaszt, akkor számításunk szerint egy 4 napos autópálya matricával 13986 forintból jön ki egy hazaút, bár a tényleges kiadás (az amortizáció levonásával) csak 9986 forintot tesz ki. Ez ugyan 1406 forinttal drágább, mint a vonatjegy, de az utazók nincsenek a vasúti menetrendhez kötve.

Ha találnak maguk mellé két útitársat, akkor a fogyasztást száz kilométerenként egy literrel megemelve 15194 forint az utazás költsége (amortizáció nélkül 11194 forint). Amennyiben az utasok fejenként csak kétezer forinttal szállnak be a költségekbe, akkor is 7194 forintra csökkennek a kiadások, ami már kedvezőbb, mint a vonatozás.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Teljes árú menetjeggyel utazók

Egy mindenféle kedvezmény nélkül utazó felnőtt házaspár IC pótjeggyel együtt 13200 forintból tudja kihozni a vidéki látogatást és a visszautat. Ha ehhez hozzászámoljuk a városi tömegközlekedés és az esetleges helyi járatok költségét, akkor a kiadások könnyen meghaladhatják az autós utazás költségeit.

A kedvezményre nem jogosult utasok által elérhető a Start Klub kártya, mely 50% kedvezményt nyújt a teljes árú másodosztályú, és közel 50% kedvezményt az első osztályú belföldi jegyek árából. A kártya nemzetközi forgalomban a 25 %-os RailPlus kedvezmény igénybevételére is feljogosítja tulajdonosát.

A Start Klub kártya fél évre 19900 forint (26 éven aluliaknak 14900 forint), egy évre pedig 34900 forint (26 éven aluliaknak 24900 forint). A hosszabbítási akció keretében a második éves díjból 5 ezer forintot elengednek.

Nagycsaládosokat, nyugdíjasokat megillető kedvezmények

Címkék: