Életveszély! Porig rombolhatta volna a lakásokat egy férfi Budapesten

Pénzcentrum2013. november 25. 17:01

Életveszély: egy tűzeset során derült csak ki, hogy szabálytalanul visszakötötte a lezárt gázórát otthonában egy budapesti férfi. A Pénzcentrum.hu által megkérdezett szakértő szerint kész csoda, hogy nem lett tragédia a szabálytalan vételezés vége.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság XIII. kerületi Rendőrkapitánysága közveszély okozás vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított nyomozást M. Krisztián Károly ellen. A 33 éves férfi a Budapest XIII. kerület Szabolcs közi lakásában 2013. november 25-én tüzet okozott. A helyszíni vizsgálat megállapította, hogy a férfi a szolgáltató által korábban lezárt gázórát szakszerűtlenül visszakötötte, így a tűzeset kialakulásánál a közveszély okozása fennállt.

Csoda, hogy nem lett tragédia!

A Pénzcentrum.hu által megkérdezett szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy senki se próbálkozzon hasonló módszerekkel földgázt vételezni. "A földgáz amellett, hogy rendkívül kényelmes energiafelhasználást biztosít, hasonlóképpen veszélyes is, nem hiába van szükség szakember közreműködésére bármilyen gázellátással kapcsolatos szerelési munkálat során. A földgáz rendkívül könnyen begyullad, robbanást okozhat. Kész szerencse, s pusztán a csodának köszönhető, hogy nem tragédia lett a szabálytalan vételezés vége" - tette hozzá lapunk megkeresésére a szakértő.

Bár az eset önmagában is elképesztő, azonban nem példátlan Magyarországon. Évente ugyanis nagyjából két Velencei-tónyi mennyiséget, 50 ezer család éves fogyasztását lopják el hazánkban a gáztolvajok. A gázlopások felében a plombát sértik meg, illetve a mérő számlálóját pörgetik vissza, az esetek 15 százalékában a mágnesezést, a maradékban pedig a mért rendszer megkerülését alkalmazzák.

A szabálytalan vételezések visszaszorítása érdekében a legtöbb hazai gázszolgáltató folyamatosan ellenőrzi a fogyasztóit. Az energiakommandó egyrészt szúrópróbaszerűen keresi fel az ügyfeleket, másrészt szisztematikusan is végigjárnak egy-egy körzetet. De van példa lakossági bejelentést követő kivizsgálásra is. Az ellenőrzési csoport célja minden esetben a tisztességtelen fogyasztói magatartás kiszűrése, és a hálózati veszteség mérséklése. A szakemberek ilyenkor ellenőrzik a mérőhelyeket, az ott felszerelt készülékeket, s a fogyasztásmérők működését, valamint vizsgálják azt is, hogy helyesen történt-e meg a fogyasztási hely hálózatra való csatlakoztatása.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A szakemberek először többnyire a gázórákat vizsgálják meg. A plombák eredetiségét mikroszkóppal ellenőrzik le. A leszerelt gázórák többségét szétszerelik és átnézik, hogy nincs-e bennük kicserélt fogaskerék, gyanús, nem eredeti alkatrész. Majd egy speciális készülék segítségéve bevizsgálják, hogy pontosan mérnek-e. Továbbá megnézik azt is, nem volt-e mágnesezve a gázóra. Ennek ellenőrzésére már van speciális mágnesesség ellenőrző indikátorfólia vagy digitális indukciómérő készülék is. Amennyiben az órával minden rendben van, akkor ipari endoszkóppal (minikamera) vizsgálják át a bekötő gázcsövet. Ilyenkor azt figyelik, nincs-e például leágazás a csővezetékben. Ezzel a módszerrel a kerülővezetékek is teljes mértékben felderíthetők.

A gáztörvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet szól a szabálytalan vételezésről. Ha a szerelő visszaélésre utaló nyomot talál, kötelező fényképet készítenie, és jegyzőkönyvet felvennie a fogyasztó jelenlétében, majd aláíratnia azt. A fogyasztónak nyilatkoznia kell, hogy elismeri-e a szerződésszegést. A szabálytalan gázvételezés jogilag nem bűncselekmény, hanem szerződésszegés. Így nem büntetés jár érte, hanem meghatározott összegű (390, vagy 540 ezer forint) kötbér. Bár elvileg az elcsalt gázmennyiséget kellene befizetni, ennek a pontos meghatározása sokszor lehetetlen, ezért a törvény úgy rendelkezik, hogy maximum 30 napra visszamenőleg kell kifizetni napi 13- vagy 18 ezer forintos összeget.

 

Címkék:
gáz, energia, gázvezeték,