Fészekrakó-mutyi: több hitelt kaptak a szocpol mellé, mint a tényleges vételár

Pénzcentrum2011. március 25. 14:02

A Miskolci Városi Ügyészség eddig 17 "fészekrakós" ügyben mintegy 150 személlyel szemben nyújtott be vádiratot - mondta dr. Martossy György, a megyei főügyészség szóvivője. Ezek egyikében szerepel egy ügyvéd is vádlottként, de hitelközvetítőt, eladók, vevők és az ügyintézésben közreműködő egyéb személyek vannak a vádlottak között. Az ügyészség legutóbb egy olyan ügyben nyújtott be vádat, amelyben 42 vádlott szerepel - írja a Borsod Online.

A trükk

A "Fészekrakó" program keretén belül használt ingatlanok vásárlásakor valótlan tartalmú munkáltatói igazolásokat nyújtottak be a hitelintézethez, ezek segítségével a vevők részben úgy jutottak lakáshoz, hogy az előírt hitelképességük - munkaviszonyból származó rendszeres jövedelem hiányában - nem állt fent, ezáltal a hitel törlesztésére reális lehetőségük nem volt. Az ingatlanvásárlók önerővel nem rendelkeztek, azt a gyermekek után járó szociálpolitikai támogatás jelentette. A banki hitelek futamideje 20-25 év volt, azonban a vevők ehhez képest rövid ideig fizettek.

Kirepültek a fészekrakók a miskolci panelből: ez maradt utánuk - képek

A vásárlók a közüzemi számlákat és a lakáshoz jutással kapcsolatos illetéket sem fizették ki, többnyire szociális segélyből, családi pótlékból éltek, ami a létfenntartásához is kevés volt. A hitelfelvételben nyújtottak segítséget azok a közreműködők, akik tevékenységükért az ingatlan vételárának részét képező szociálpolitikai támogatás teljes összegére, vagy egy bizonyos részére tartottak igényt.

A "séma"

A közvetítők szemmel tartották a lakótelepi lakáshirdetéseket, majd kiválasztották a lakásokat. Ezután felkeresték a későbbi vevőket, akikkel közölték, hogy segítséget tudnak nyújtani nekik ahhoz, hogy összkomfortos lakótelepi lakáshoz jussanak.

Bár a vevők maguk is tudták és közölték is, hogy nem tudják teljesíteni a jogszabályi feltételeket, a közreműködők rábeszélték őket az ügylet megkötésére, aztán elkísérték őket a hitelügyintézőhöz. Amikor megtekintették az adott lakást, jelen voltak a vevők, a közvetítő, az eladó, a hitelügyintéző és az ingatlanközvetítő is. A közvetítő ekkor a jelenlévőkkel közölte, hogy a lakás vételárát a szerződésben magasabb összegben fogják meghatározni, mint amennyit ténylegesen az eladó kézhez kap majd. Erre azért volt szükség, hogy a különbözetből az ügyletben segédkezők is részesüljenek.

Például egy 6,6 millió forintért kínált lakásnál 7,9 millió forintot írtak a szerződésbe, így a vevők igénybe vettek 6,7 millió forint kedvezményes hitelt és önerőként feltüntettek 1,2 millió forint szociálpolitikai támogatást.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

"Belevizelnek a postaládába" - áldatlan állapotok az Avason

A szerződést készítő ügyvéd is tudott arról, hogy a vásárlók nem tudják teljesíteni a fészekrakó hitel feltételeit, és hogy a csatolt okiratok hamisak, ennek ellenére megfogalmazta a szerződést, illetve kitöltötte a hiteligénylő lapot is. A hamis munkáltatói igazolásokat és az APEH igazolásokat a közvetítők szerezték be, ők finanszírozták a vevőknek a hiteligénylés során jelentkező kiadásait is. Az ügyvéd az adásvételi szerződés megkötésekor a magasabb vételárból származó többlet adófizetési kötelezettséget is kiszámolta az eladó részére. A bank az ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződés és a csatolt hamis okiratok alapján folyósította a teljes összeget, majd az ügyletben segédkezők osztoztak a banktól felvett összeg és a vevőnek kifizetett vételár különbözetén.

A vád

A vádirat szerint az eladók és a vevők a lakás vételárától függően jelentős kárt okozó csalás bűntettét és magánokirat hamisítás vétségét, a közvetítők és az ügyvéd jelentős kárt okozó, folytatólagosan elkövetett csalás bűntettét és sok rendbeli magánokirat hamisítás vétségét követték el. A bűncselekmények büntetési tétele a halmazat miatt 1-től 7,5 évig terjedő szabadságvesztés. A vádlottak közül az eladók és a vevők beismerő - mind magukra, mind a közvetítésben segédkezőkre és az ügyvédre is terhelő - vallomást tettek. A közvetítők egy része szintén beismerte a bűncselekmények elkövetését, ám az ügyvéd tagad. A bűncselekmények elkövetését a vallomásokon kívül bizonyítják az okiratok és a nyomozás során megkeresett szakhatóságok iratai is.

 

Címkék:
fészekrakó program,