Mikor érdemes lakást venni?

Pénzcentrum2011. március 21. 13:32

Az Országgyűlés szerdán, július 1-ig meghosszabbította a kilakoltatási moratóriumot a lakáshitel-tartozások adósai védelmében. A döntés éppen a lakásvásárlási szezon kezdete előtt történt, így a vevők elbizonytalanodhattak, vajon érdemes-e még tovább halogatni a vásárlást.

Az elmúlt hónapokra jellemző volt, hogy a többségében készpénzes, nem befektetői vevőréteg kivárt, a most esedékes kilakoltatási moratórium feloldásának esetleges árcsökkentő hatására. Bár több szakértői elemzés is szólt arról korábban, hogy nem érdemes a csodára várni, hiszen egyik szereplőnek sem érdeke áron alul a piacra szabadítani nagy tömegben az eladósodottak ingatlanjait, a vásárlók egy része mégis úgy gondolta, megvárja a tavaszi eseményeket.

A mostani döntés azonban bizonytalanságot eredményez: érdemes-e további 2,5 hónapot várni? A Duna House szakmai véleménye határozottan az, hogy nem. A lakásvásárlási szezon elkezdődött, amelynek gyakran áremelkedés a következménye.

Akik még idén szeretnének lakhatási céllal ingatlant venni, ne számítsanak a moratórium feloldásának vélt hatásaira. A júliusi esetleges feloldást követően ugyanis nem kezdődnek meg a tömeges árverések, értékesítések. A bankoknak először is köteles eljárási rendjük van a lefolytatásra, vagyis legalább 2 alkalommal kell felszólítást küldeni, amely újabb heteket jelent, illetve saját érdekük a megegyezés erőltetése is, ami további hónapokat vesz igénybe. Ha csak ezt vesszük figyelembe, könnyen bekövetkezhet, hogy csupán az adminisztráció lomha volta miatt is az ügymenetek nagy része belecsúszik a következő téli időszakba, vagyis a következő kilakoltatási moratórium periódusába. A most érintett ingatlanok nagy része tehát legkorábban 2012 tavaszán jelenhetnek meg a piacon.

Ha egyáltalán megjelennek a várt mennyiségben. A kormány ugyanis igyekszik elkerülni a szociális katasztrófát és láthatóan próbál minden eszközt megragadni ahhoz, hogy az eladósodott családok az ingatlanjaikban maradhassanak. Tavaly szeptember óta szó van egy Eszközkezelő felállításáról, amely például lehetőséget biztosítana a rászorulóknak a saját lakásukat visszabérelni az államtól. Ezen felül jelenleg is folyik a kormány és a Bankszövetség között a tárgyalás arról, hogy júliusig megteremtsék közös teherviselés formájában a hátralékfizetést. Jelenlegi információk szerint ezek a tárgyalások is előrehaladott állapotban vannak és még határidő előtt megszülethet a megállapodás.

Korábban szó volt a kilakoltatási moratóriumot felváltó kvótarendszerről is, amely elsősorban a fizetőképes, de mégsem törlesztő adósokat tenné érdekelté a bankokkal való együttműködésben, hiteleik átrendezésében. A kvótával a bankok azokat az adósokat ültetnék asztalhoz, akik tudnának törleszteni, de a moratórium védelme alatt és az állami megóvás reményében nem hajlandók rá. Mindezek tetejében továbbra sem kizárt, hogy megfelelő megoldások hiányában a kormány júliusban ismét határidőt hosszabbít. Nem tudni tehát egyelőre, hogy melyik megoldás mellett döntenek, de az biztosan kivehető, hogy minden eddigi irány a szabályozott keretek között történő, az eredeti tulajdonost segítő megoldást mutatja kibontakozni, nem pedig a tömeges kilakoltatásét.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Érdemes néhány gondolatot szentelni továbbá az árverésekre is, mint legeslegutolsó fázisára a lehetséges kifutásnak. Talán kevesen tudják, hogy a bankok az elmúlt években is árvereztek, hiszen amennyiben jogerős bírósági ítélet született a bank javára, úgy az ingatlant értékesíthette a benne élők feje fölül is. A tapasztalatok azonban azok, hogy rendkívül csekély volt az érdeklődés, ugyanis egyrészt az ingatlant nincs lehetőség előzetesen szemügyre venni, másrészt nem tudni, hogy a benne élőket hogyan, s mikor lehet kilakoltatni, illetve milyen állapotban hagyják az ingatlant maguk után. Ezen felül kérdéses, hogy reális áron történik-e a kikiáltás, vagy egy akár évekkel korábbi értékbecslés alapján. Azt sem tudni pontosan, hogy milyen és mennyi követelést hagyott hátra a korábbi tulajdonos.

Bonyolult és kockázatos tehát így vásárolni. Nagy valószínűséggel befektetői vételek lesznek, akik viszont haszonnal, piaci értéken fogják később a lakást értékesíteni.

 

Címkék: