400%-os hozammal írtják ki az inflációt a gazdagok: ebbe teszi a pénzét, aki igazán nagyot robbantana

Biró Attila2023. március 9. 15:58

Műtárgyak, veterán autók, órák, ezek volt a legjobb inflációzúzó befektetések az elmúlt évben. A világ gazdagjai tehát akkor tettek jó lóra, ha ezek valamelyikébe helyezték vagyunk egy részét. A luxusbefektetés azonban sokszor kiszámíthatatlan, de ez bizonyos esetekben pozitívan ingerli a befektetőket. Ha kitekintünk 10 éves távlatban, és nem csak a 2022-es évet vizsgáljuk, akkor például egy bizonyos alkoholfajták most a korábbi árukhoz képest majd 400 (!) százalékkal érnek többet.

Szakértők egyetértenek abban, hogy a 2022-es év nem bánt éppen kesztyűs kézzel a befektetőkkel. Ehhez képest azért akadtak olyan luxuscikkek, amik a Knight Frank Luxusbefektetési Index szerint tavaly az átlagos inflációt meghaladóan teljesítettek. A rangsor élén a műtrágyak végeztek, itt ugyanis a kutatás 29 százalékos növekedést mért az azt megelőző évhez képest. Ettől azonban nem maradtak el sokkal a veterán autók sem, amik 25 százalékos hozamemelkedést mondhattak a magukénak, ami az elmúlt 9 év legjobb eredménye volt.

Elég például csak megemlítenünk a tavaly 143 millió dollárért (mai árfolyamon kb. 48-49 milliárd [!] forint) eladott Mercedes-Benz Uhlenhaut Coupét, ami könnyedén beállította a világ valaha volt legdrágábban eladott autója címet. Ettől függetlenül, aki vakon rohanna a veteránautókba való befektetésekhez az infláció legyűrése okán, azt Dietrich Hatlapa, a Historic Automobile Group alapítója óva inti, ugyanis mint mondja,

általánosságban elmondható, hogy a veterán autók piaca egyáltalán nem korrelál más szektorok eredményeivel, teljesen sajátos üteme van, amit nehéz belőni. De ez egy olyan tulajdonság, amit sok gyűjtő éppen vonzónak talál.

A harmadik befutó tavaly a műtárgyak és az autók mögött az órák voltak, amik a hozamukat illetően átlagosan 18 százalékkal nőttek a 2022-es évben. A szakértők ezzel kapcsolatban azt jegyezték meg, hogy elég megnézni bármilyen aukciós katalógust, azt fogjuk látni immáron 5 éve, hogy az eladásokat a Patek Philippe Nautilus, az Audemars Piguet Royal Oak és a Rolex Daytona dominálják.

Az éllovasokhoz képest az elemzés külön említi még a pezsgőket és a borokat, előbbi 16 százalékos hozamemelkedésen ment át 2021-ehz képest, míg a borok 10 százalékost tudtak felmutatni. A borokon belül érdemes megjegyezni, hogy a legnagyobb áttörést az elmúlt 5 évben a Burgundi borok tudták felmutatni, hozamszintjük 80 százalékkal emelkedett ezidő alatt.

Mi történt hosszabb időtávon?

A luxuscikkeket illetően érdemes azt is megnézni, mi történt hosszabb távon a piacon. Itt ugyanis akadnak jócskán érdekességek. Az egyik legnagyobb ilyen éppen a whiskyket érinti, ami a 2022-es évben, viszonyítva a 2021-eshez nem igazán muzsikáltak jól, hozamszintjüket átlagosan mindössze 3 százalékkal tudták emelni. Ehhez képest 10 éves távlatban elképesztő értékrobbanáson ment keresztül a szeszes ital. A luxusbefektetési index szerint ugyanis az átlagos értékváltozás 373 százalékos volt, ami messze a legmagasabb volt a listán.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 
Loading...

Tavaly egyébként a legdrágábban eladott whisky egy Macallan „The Reach” névre hallgató üveg volt, ez egy 81 éves single malt darab. Ezt októberben 300 000 fontért adták el, ami mai árfolyamon 122,5-130 millió forintnak felel meg. Szép összeg, de azért látjuk, nagyságát tekint össze sem hasonlítható még így sem, a korábban szerepelt Mercedes gépjárművel. Ahogy a listán látjuk, 10 éves távlatban azért az autók is kiemelkedően szerepeltek.

De 100 százalék feletti (azaz megduplázták értékük) értéknövekedést mondhatnak maguknak a borok és az órák is. De összességében a műtárgyak 91 százalékos értéknövekedése sem kicsi, Sőt, a táskák 74 százaléka is megsüvegelendő. A hetes listán hatodik helyen az érmék végeztek, átlagosan 59 százalékos emelkedéssel, míg az ékszerek 44 százalékkal zárják a sort.

A kutatás egy pontján kitért arra is, hogy a világ különböző pontjain a gyűjtők valószínűleg mibe fognak leginkább fektetni. Európában a műtárgyak nyertek, de nagyon szorosan követték őket a veterán autók, amitől nem sokkal maradtak le a borok, az órák és a bútorok sem. Ehhez képest némileg kevesebb hajlandóság mutatkozott már az ékszerek világa felé, amit sorrendben a ritka viszkik, az érmék és a luxus táskák követtek. Utolsó helyen, világviszonylatban majdnem legrosszabbul a színes gyémántok szerepeltek.

Címkék:
befektetés, luxus, műtárgy, luxusóra, luxushobbi, autók, autópiac, befektetések, műtárgypiac,