2023. január 29-én hajnali 2 órától, egy órán keresztül az azonnali fizetés szolgáltatás részlegesen lesz elérhető.
Magyarországon hozzávetőlegesen 9,5 millió bankszámlaszám van jelenleg regisztrálva. A 16 vagy 24 számjegyből álló számsorok számait pedig nemcsak véletlenszerűen dobálják egymás mellé, hanem minden szám értékes információt hordoz. Azt azonban talán kevesen tudják, hogy pontosan mit is jelentenek ezek a számok. Vajon tényleg egyetlen számjegy elütése is elegendő ahhoz, hogy az utalni kívánt pénz rossz címzettnél landoljon?
Magyarországon megközelítőleg 9,5 millió bankszámlaszám van regisztrálva, sokan talán nem tudják, de ez nem egyenlő a bankkártyánkon lévő számsorral. Ez alkalommal a bankszámlaszámot vizsgáltuk meg közelebbről és lerántjuk a leplet arról, hogy milyen információt rejtenek a hosszú számsor számai.
A bankunkat is azonosítja
A bankszámlaszám mindig egy 16 vagy 24 karakterből álló számsor. Ez pedig nem csak minket, de a bankunkat is azonosítja. Az első nyolc számjegy az úgynevezettirányító kód, amelyből az első három a "bankkód" vagyis ebből kiderül, hogy melyik bankhoz tartozunk. A következő négy számjegy pedig a "bankfiókkód", ami a pénzforgalmi szolgáltató fiókját, vagy a számlavezető helyét jelöli.
Melyik banknak, mi az azonosító kódja?
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján megtalálható és folyamatosan frissített szűkített hitelesítő listából meghatározhatóak a "bankkódok". Az alábbi bankokhoz például jellemzően ezek a kódok tartoznak:
- FHB: 182
- OTP: 117
- CIB: 107
- Raiffeisen: 120
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 54 087 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az MKB Bank 54 721 forintos törlesztőt (THM 14,56%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- Erste: 116
- Citi: 108
Mit jelent a többi szám?
A Pénzcentrum az FHB Banktól megtudta, hogy náluk 9-től 16-ig a számjegyek az ügyfelet azonosítják, a 17-18. szám egy belső számlaazonosító kód, a 19-20. a devizanemről árulkodik, 21-22-23. sorszámot jelöl, a 24. pedig újra egy ellenőrző szám.

Az ellenőrző számokmindig az előttük álló számjegyek ellenőrzésére szolgálnak, melyet az alábbi algoritmus szerint kell képezni: külön az 1-7., valamint külön a 9-15. vagy 9-23. számjegyeket helyi értékük csökkenő sorrendjében meg kell szorozni a "9, 7, 3, 1 ... 9, 7, 3, 1" számokkal, a szorzatokat össze kell adni, és az eredmény egyes helyi értékén lévő számot ki kell vonni 10-ből. A különbség az ellenőrző szám. (Ha a különbség "10", az ellenőrző szám értéke "0".)
Sok a téves utalás
Naponta több millió banki utalás történik, és bizony gyakran hallani, hogy néha rossz címzettnél landol az utalni kívánt pénz. Az OTP Banknál hetente több alkalommal is történik téves utalás, ami előfordult már több milliós nagyságrendben is. A CIB Banknál pedig kiemelkedően nagy összegű téves utalás nem jellemző, általában 3 000 és 200 000 forintot utalnak félre, ezt azonban szinte mindennap. Vajon egyetlen szám elütésével is megtörténhet a téves utalás?
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére az MNB sajtóosztálya.

Tényleg nagyot lehet most kaszálni ezzel az állampapírral? Itt az igazság az EU-bajnok befektetésről
Ma vásárolhatunk először a Prémium Magyar Államkötvény, valamint annak euróban kibocsátott változataiból - a kamat és a hozam alapján úgy tűnik, hogy jelenleg nincs ennél...
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
-
5+1 hasznos tanács a pénzügyileg tudatos vállalkozáshoz (x)
Elvárás, hogy a vállalkozó értsen a stratégiához, joghoz, személyügyhöz, értékesítéshez és a pénzteremtéshez. Utóbbihoz már létezik e-learning segítség is.
- Kártyázni kezd a Volánbusz
- Rendőrnek kiadva „bírságolt” egy férfi Budapesten
- "Igazságtalan, tarthatatlan" - Karácsony Gergely a kormánynak üzen
- Országszerte szállingózik a hó, itt-ott meg is marad
- "Önkéntes munkásőrök szervezete" - Szijjártó Péter is beszállt a nagy-magyarországos vitába
- Bejelentés - Több szankciót is meghosszabbított az EU
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


