Mégis megúszhatjuk a betétekre kirótt új adót

Pénzcentrum2013. június 19. 10:00

Nem kell megfizetni az EHO-t olyan befektetések után, amit nem az Szja törvény 65. §-a szabályoz tájékoztatta lapunkat az NGM. Ilyen a TBSZ és a NYESZ-en tartott megtakarítás is, ami lehetőséget nyújt arra, hogy megússzuk a 6 százalékos adót abban az esetben, ha legalább 3 évig a bankban tartjuk a pénzünk.

A TBSZ lényege, hogy részleges vagy teljes kamatadó mentességet ad azoknak, akik hajlandóak több évig megtakarítani. Eddig 3 év után 6 százalékos, míg 5 év után teljes, 16 százalékos adómentesség járt, ami az új eho bevezetésével 6+6-ra és 16+6 -ra változott. A +6 százalék az új EHO mértéke. Tehát egyre inkább megéri hosszú távra lekötni a pénzünket, hiszen már három év után is 12 százalékos adótehertől szabadulhatunk meg.

Mivel a NYESZ is adómentes megtakarítás és ugyan csak nem a fent említett törvény hatálya alá esik, így az itt tartott pénzösszeg is mentes az EHO alól. De a NYESZ-en lévő megtakarításunkhoz csak 10 év után férhetünk hozzá, akkor is csak a nyugdíjba menetelkor, mindemellett kamatkedvezmény is jár a konstrukcióhoz.

>> Lecsap a kormány a megtakarításokra: oda a kamat negyede!

Mi az a TBSZ és NYESZ?

A Tartós Befektetési Számla nyitására minden évben december 31-ig van lehetőség, ez gyakorlatilag már csak két munkanapot jelent az ünnepek miatt.  Legkésőbb 27-28-án tudjuk bankfiókokban lekötni pénzünket. Az év végéig tartó felhalmozási időszakban helyezhetjük el a pénzünket a számlán, amit aztán további összegekkel nem növelhetünk csak a kamatok jóváírásával növekedhet a megtakarításunk. Minimális befektetés összege 25 ezer forint.


Ez után öt évig tarthatjuk a pénzünket a TBSZ-en, ekkor tejesen adómentessé válik a befektetés hozama. Három év után is kivehetjük, akár részlegesen is a megtakarításunkat, ügyelve arra, hogy legalább 25 ezer forint maradjon a számlán, ha nem akarjuk teljesen megszüntetni. Az ilyenkor felvett összeg után részlegesen meg kell fizetni az adót, amit nekünk külön kell megtennünk, hiszen a sima betétekkel ellentétben a bankok ezt nem teszik meg automatikusan.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Két fajta, egymás közt nem átjárható számlatípus létezik, az egyik a betéti számla, ahol bankbetétben lehet a pénzt kamatoztatni, a másik az értékpapírszámla, ahol az értékpapírok (részvények, kötvények, befektetési jegyek, stb.) széles köréből lehet választani. Az adófizetési moratórium alatt is lehet értékpapírokat adni-venni, csak pénzt nem szabad felvenni vagy elutalni erről a számláról, ekkor ugyanis borul a rendszer, vagyis elvész az adókedvezmény. Ilyenkor a megszakítás napján megállapított lekötési hozam után meg kell fizetnünk a normál (2011-től 16%-os kamat, árfolyamnyereség és osztalékadót).

Ezeket a kedvezményeket egészítheti most ki a EHO mentesség is.

Címkék:
öngondoskodás, nyesz, tbsz, osztalékadó,