Mégis megúszhatjuk a betétekre kirótt új adót

Pénzcentrum2013. június 19. 10:00

Nem kell megfizetni az EHO-t olyan befektetések után, amit nem az Szja törvény 65. §-a szabályoz tájékoztatta lapunkat az NGM. Ilyen a TBSZ és a NYESZ-en tartott megtakarítás is, ami lehetőséget nyújt arra, hogy megússzuk a 6 százalékos adót abban az esetben, ha legalább 3 évig a bankban tartjuk a pénzünk.

A TBSZ lényege, hogy részleges vagy teljes kamatadó mentességet ad azoknak, akik hajlandóak több évig megtakarítani. Eddig 3 év után 6 százalékos, míg 5 év után teljes, 16 százalékos adómentesség járt, ami az új eho bevezetésével 6+6-ra és 16+6 -ra változott. A +6 százalék az új EHO mértéke. Tehát egyre inkább megéri hosszú távra lekötni a pénzünket, hiszen már három év után is 12 százalékos adótehertől szabadulhatunk meg.

Mivel a NYESZ is adómentes megtakarítás és ugyan csak nem a fent említett törvény hatálya alá esik, így az itt tartott pénzösszeg is mentes az EHO alól. De a NYESZ-en lévő megtakarításunkhoz csak 10 év után férhetünk hozzá, akkor is csak a nyugdíjba menetelkor, mindemellett kamatkedvezmény is jár a konstrukcióhoz.

>> Lecsap a kormány a megtakarításokra: oda a kamat negyede!

Mi az a TBSZ és NYESZ?

A Tartós Befektetési Számla nyitására minden évben december 31-ig van lehetőség, ez gyakorlatilag már csak két munkanapot jelent az ünnepek miatt.  Legkésőbb 27-28-án tudjuk bankfiókokban lekötni pénzünket. Az év végéig tartó felhalmozási időszakban helyezhetjük el a pénzünket a számlán, amit aztán további összegekkel nem növelhetünk csak a kamatok jóváírásával növekedhet a megtakarításunk. Minimális befektetés összege 25 ezer forint.


Ez után öt évig tarthatjuk a pénzünket a TBSZ-en, ekkor tejesen adómentessé válik a befektetés hozama. Három év után is kivehetjük, akár részlegesen is a megtakarításunkat, ügyelve arra, hogy legalább 25 ezer forint maradjon a számlán, ha nem akarjuk teljesen megszüntetni. Az ilyenkor felvett összeg után részlegesen meg kell fizetni az adót, amit nekünk külön kell megtennünk, hiszen a sima betétekkel ellentétben a bankok ezt nem teszik meg automatikusan.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Két fajta, egymás közt nem átjárható számlatípus létezik, az egyik a betéti számla, ahol bankbetétben lehet a pénzt kamatoztatni, a másik az értékpapírszámla, ahol az értékpapírok (részvények, kötvények, befektetési jegyek, stb.) széles köréből lehet választani. Az adófizetési moratórium alatt is lehet értékpapírokat adni-venni, csak pénzt nem szabad felvenni vagy elutalni erről a számláról, ekkor ugyanis borul a rendszer, vagyis elvész az adókedvezmény. Ilyenkor a megszakítás napján megállapított lekötési hozam után meg kell fizetnünk a normál (2011-től 16%-os kamat, árfolyamnyereség és osztalékadót).

Ezeket a kedvezményeket egészítheti most ki a EHO mentesség is.

Címkék:
öngondoskodás, nyesz, tbsz, osztalékadó,