Litvánok támadták az MKB-t

Pénzcentrum2010. november 11. 15:02

Litvániai címen állították fel csapdájukat az MKB nevével visszaélő internetes csalók, akik a címzettek online banki azonosítóira halásznak.

Mint arról szerdán a Pénzcentrum.hu is beszámolt, adathalászok ál-honlappal támadják az MKB Bank ügyfeleit. A kéretlen levelekben tört magyarsággal arról tájékoztatnak, hogy biztonsági hiba lépett fel a bank rendszerében, ezért arra kérik az ügyfeleket, lépjenek be egy ál-netbankba.

Az alábbi szöveggel támad az interneten terjedő levél:

Figyelem! Ön MKB fiók korlátozott volt!

Mint a mi biztonsági intézkedések, rendszeresen képernyo tevékenység az MKB rendszerben.
Nemrégiben a kapcsolatot veled észlel, egy kérdés a fiókjában.

Ha bejelentkezik, akkor látni helyreállítása érdekében fiókja hozzáférést.
Köszönjük megértését, mint mi a munka annak érdekében vegyék a biztonságot.

Kattintson ide, hogy aktiválja fiókját

Köszönjük a gyors választ erre a kérdésre.
Kérjük, értse meg, hogy ez egy biztonsági intézkedés, amelynek célja, hogy segítsen megvédeni Önt és számla.
Elnézést kérünk az esetleges kellemetlenségekért.

MKB Bank Zrt.
Székhely: 1056 Budapest, Váci u.38.
Cégjegyzék helye és száma:
Fovárosi Bíróság, mint Cégbíróság,
Cg. 01-10-040952

MKB TeleBANKár
Lakossági ügyfélszolgálat: 06-40-333-666
Vállalati ügyfélszolgálat: 06-40-333-777
Külföldrol: +36-1-373-3333"

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A fenti szövegre a csalók egy, az MKB-éhoz hasonló, ámde csalárd weblapra vivő linket helyeztek. Az adathalász oldal egy litvániai szerveren működött.

"Nem ez az első eset, hogy adathalászok magyar banki ügyfelekre vetnek szemet. Tavaly épp az MKB volt több ízben a bűnözők célpontja. Sajnos egyre gyakoribbak a hasonló magyar nyelvű levelek, melyek többségének nyelvezete szerencsére egyelőre nem tökéletes, így a felhasználók könnyen gyanút foghatnak. Nem szabad azonban arra számítanunk, hogy ez örökké így marad - figyelmeztet Székely Dániel, a VirusBuster termékmenedzsment csoportjának vezetője. - Sose feledjük: egyetlen pénzintézet sem kér e-mailben felhasználói adatokat, még úgy sem, hogy egy weboldalra irányítja az ügyfelet. Mindenesetre azt tanácsoljuk, hogy aki ilyen levelet kap, vegye fel a kapcsolatot a bankjával."

Amennyiben az ügyfelek szem előtt tartanak két fontos tényt, az efféle próbálkozások kudarcra vannak ítélve:
- a bankok sosem kérnek ügyfeleiktől bizalmas, személyes, illetve azonosításra alkalmas adatokat, mint például jelszavakat, PIN kódokat sem telefonon, sem e-mailben;
- ilyen adatokat soha senkinek ne adjunk meg; a "kíváncsiskodó" megkereséseket gondolkodás nélkül és azonnal vissza kell utasítani, a kísérletről pedig érdemes haladéktalanul értesíteni a bank ügyfélszolgálatát.

Perdöntő bizonyíték arra, hogy csalárd honlappal állunk szemben, ha internetes böngészőnk címsorában nem a "mkb-s" honlapcímet látunk, illetve a biztonságosnak tekintett "https" protokoll helyett "http" protokollt olvashatunk. Biztonsági okokból banki internetes szolgáltatásokat soha ne használjunk úgy, hogy a bank internetes oldalát e-mail-ben kapott hivatkozáson keresztül (link) érjük el.

 

Címkék:
telebankár,