Alapkezelői innováció nyugdíj célra: ügyfélbarát megoldás születhet!

Pénzcentrum2010. március 29. 12:32

A megtakarítók zöme nem akarja aktívan menedzselni a hosszú távú megtakarításait, valamilyen megbízható és rendszeres közreműködést nem igénylő megoldást keres. A magán nyugdíjpénztári választható portfóliók bevezetése éppen erre az igényre próbált egyszerű választ adni, ám a 2008. évi válság miatt ennek időzítése nem volt szerencsés. A tanácstalan befektetőknek kínál szintén egy könnyen érthető, de szakmailag sokkal megalapozottabb megoldást az életciklus alap, amelynek számos változatát a "Vedd meg és ne foglalkozz vele többet!" ajánlással kínálják ma már az Egyesült Államokban, és hamarosan megjelenhetnek Magyarországon is.

Az elkövetkező időszak egyik meghatározó befektetési alap terméke a nemzetközi piacon a céldátumra optimalizált életciklus alap lehet (angolul: Target-date Fund). A konstrukció választ ad arra a lakossági igényre, hogy a nyugdíjcélú megtakarítását a befektetési időszak elején még magasabb hozamot biztosító befektetésekben, a végére viszont egyre biztonságosabb eszközökben kezeljék. A termékek hazai térnyerése előtt még számos kérdés és kihívás áll.

"A nemrégen bevezetett és a válság kapcsán egyből módosított nyugdíjpénztári választható portfoliós rendszer egyszerű megoldást kínált arra a szakmai berkekben jól ismert szükségszerűségre, hogy az egyéni hosszú távú megtakarítások összetétele az időtávval és a szakmailag ehhez rendelhető befektetési célokkal harmonizáljon." - hangsúlyozta Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő elnök-vezérigazgatója.

A nyugdíjra előtakarékoskodó emberek dilemmája, hogy mindenki sajátos élethelyzettel rendelkezik, amely különbözik a többi emberétől, és ahhoz, hogy optimális öngondoskodási programot követhessen, saját egyéni életpályájára kellene optimalizálni a befektetési stratégiáját. A piacokon viszont egyedi kockázatú értékpapírok, illetve szabványosított kollektív megtakarítási eszközök, például befektetési alapok léteznek, amelyekből saját magának kellene összeraknia megtakarítási programját. Erre viszont kevesen alkalmasak és hajlandóak. Az egyénre szabás lehetősége folyamatos igény a befektetők részéről, viszont nem könnyen kivitelezhető. Az egyik szempontot, a megtakarítás felhalmozási időszakát a céldátumra optimalizált alapokkal egyénesíteni lehet, ami az első lépés a személyre szabhatóság útján.
"A magyarországi magán nyugdíjpénztárak esetében a kötelezően választható portfólió rendszer bevezetése éppen az egyéni életpályára szabhatóság igényét próbálta kiszolgálni, egy még egyszerűbb, három portfóliós rendszer bevezetésével." - fejtette ki Vízkeleti Sándor. Nálunk a jogszabály határozta meg, hogy a nyugdíjpénztári tag megtakarítása a hátralévő befektetési időszakának hossza alapján milyen kockázatú portfólióba kerüljön, ha önmaga nem akar erről aktívan dönteni. Ebben a konstrukcióban nem a portfólió változik az idő függvényében, hanem a befektető pénze vándorol egy előre meghatározott program szerint a portfóliók között, függően a nyugdíjas korig hátralévő futamidőtől. Végső soron a választható portfóliós rendszer is egy, a megtakarítás hátralévő futamidejére optimalizált életciklus alapot modellez, eléggé elnagyoltan.
"A befektetések személyre szabása a piaci fejlődés új iránya annak a figyelembe vételével, hogy az egyedi lakossági megtakarítók minél kevesebb döntéshozatalra kényszerüljenek a befektetések kialakításában, vagy a különböző kockázatok kezelésében." - emelte ki Vízkeleti Sándor. Hozzátette: "Az alap kezelőjének kell a befektetési és piaci kockázatokat kezelnie az ügyfeleik számára a termék életciklusa alatt, és hogy ezt a szolgáltatók mennyire az ígéreteiknek megfelelően végzik, azt pedig a pénzügyi felügyeleteknek kell a megtakarítók érdekében ellenőrizniük."

Amennyiben a hazai nyugdíjpénztári rendszer, illetve az öngondoskodás más intézményi formái fennmaradnak, a céldátumra optimalizált alapok megjelenése elkerülhetetlennek látszik, és a mai választható portfólió megoldásnál egy sokkal inkább ügyfélbarát és egyénre szabható megoldás is kialakítható lesz. Elvitathatatlan erénye lehetne a konstrukció hazai térnyerésének, hogy mindenképpen a helyes megtakarítási szerkezet és ügyfélportfolió kezelés irányába tolhatja a rendszert és a hazai megtakarítói társadalmat.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

"A hosszú távú nyugdíjcélú öngondoskodás alapfeltétele, hogy a piaci szereplők megkönnyítsék a befektetők számára a döntéshozatalt. Amint elkötelezték magukat az állami nyugdíj kiegészítése mellett, akkor olyan megoldást kell a számukra felkínálni, ami lehetővé teszi, hogy a hozam mellett biztonságban tudják befektetésüket." - hangsúlyozta Daniele Fano, a Pioneer Investments vezető közgazdásza. A jelenlegi megtakarítási szokásokat, illetve a szabályozás állandóságába vetett bizalom hiányát ismerve az viszont talány, hogy a céldátumra optimalizált alapok által igényelt hosszú távú megtakarítási szemléletmód hogyan fog elfogadottá válni a hazai öngondoskodási piacon.

Címkék: