Mitől félnek a vásárlók? Hiába a hihetetlen bérrobanás, az emberek alig mernek vásárolni

Pénzcentrum/Portfolio2024. április 8. 09:57

A minden várakozást felülmúló januári béradat miatt a korábban várt 8-10% közötti emelkedés helyett 12-14%-kal nőhetnek a keresetek 2024-ben – derült ki a Portfolio által megkérdezett közgazdászok várakozásából. A toborzócégek felmérései is azt mutatták, hogy a legtöbb vállalat 10% alatt szeretne emelni, leginkább 5 és 10% között voltak a tervek. Ehhez képest sokakat nagy meglepetésként ért, hogy januárban 14,6%-kal nőttek a bruttó bérek éves összehasonlításban.

Ennek hátterében az áll, hogy az elmúlt hat-nyolc év munkaerőhiányos időszakában, amikor nagymértékű központi béremelések történtek, jelentős bérdinamikát tapasztaltak. A minimálbér és a bérminimum növelése mellett a munkaerőhiány is hatott a bérszintek emelkedésére, még olyan szektorokban is, ahol nem volt jelentős probléma a munkaerő megtalálása.

Az idei év különlegessége abban rejlik, hogy a vállalatoknak reagálniuk kellett a munkavállalók növekvő aktivitására, ami a rekordinfláció miatt sokak számára csökkentette a reálkeresetüket. Ennek eredményeként nőtt az aktív és passzív álláskeresők száma, és az emberek nagyobb béremelésért voltak hajlandóak váltani. Az év eleji jelentős béremelkedés után a banki elemzők és kutatócégek emelték a reálbérek éves átlagos növekedési várakozásait, ami várhatóan 8% körüli mértékben fog megvalósulni az infláció és a bérek közötti dinamikus kapcsolat miatt.

Azonban a szakértők meglepődésére a béremelkedések ellenére alig nő a vásárlóerő.

A vállalatok januárban meglepő módon követték az elmúlt négy év átlagos béremelkedési mintázatát, ami különösen meglepő egy stagnáló gazdasági helyzetben - mondta Becsey Zsolt, az UniCredit Bank vezető közgazdásza a Portfolio megkeresésére. Bár az szja-befizetések jól alakultak és a közoktatásban is jelentős béremelkedés volt, a bérdinamika mégis meglepően erős volt.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint a januári átlagos béremelkedés 14,6 százalék volt, ami felülmúlta a várakozásokat. Ez arra enged következtetni, hogy az éves átlagos béremelkedés 14 százalék körül lehet, vagy akár magasabb is. A Gránit Alapkezelő 12-13 százalékos átlagos béremelkedést várt korábban az év egészére.

Te mit gondolsz a személyi kölcsönről? Mondd el véleményed!

A kutatás a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán működő the CoRe lab-bel együttműködve készül, az eredményeiről a Pénzcentrumon megjelenő cikkekben folyamatosan beszámolunk majd. A kérdőív anonim és önkéntes, a válaszokat 2024. március 29. és április 14. között várjuk.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Köszönjük, hogy válaszaiddal segíted a kutatásunkat!

Árokszállási Zoltán, az Equilor vezető elemzője szerint a béradatok nagyon erősek voltak januárban, és ez segítheti a kétszámjegyű bruttó bérdinamika fenntartását. Az idei év végéig várhatóan 10-11 százalék felett marad az éves bérdinamika. Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese szerint 2024-re 13% körüli nominális keresetemelkedést prognosztizálható a GKI szerint, és a magas béremelkedés kedvező hatással lehet a gazdaságra.

Az elemzők egyetértenek abban, hogy a magas béremelkedés segítheti a fogyasztás növekedését, de még nem látszik ennek az azonnali hatása.

Ugyanakkor a remény az, hogy a fogyasztás előbb-utóbb beindul, és ezt támogatja az erőteljes béremelkedés. Az infláció növekedése és az importigény emelkedése azonban kockázatot jelent a külső egyensúly szempontjából. A magas infláció pedig szigorú kamatpolitikát követel, hogy elkerüljék a forint jelentős gyengülését.

Becsey Zsolt szerint azonban kockázatok is vannak a magas béremelkedés mögött, és figyelmeztet arra, hogy a gazdasági teljesítmény nem feltétlenül fogja követni a béremelkedést. Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza szerint az év eleji gyors béremelkedés valószínűleg nem fogja meghatározni az egész évet, és a bérdinamika lassulhat a tavasz közeledtével.

Címkék:
hrcentrum, vásárlás, béremelés, infláció, vásárlóerő, portfolio, bérek, béremelkedés, közgazdász,