Méregdrága lett a brit felsőoktatás: inkább ezekbe az országokba mennek a magyar diákok

Pénzcentrum2021. február 3. 09:03

A brexit miatt a brit egyetemeken már nem jár tandíjkedvezmény, így új célpontokat kerestek a külföldi továbbtanulásban gondolkodó magyar diákok.

Visszaesett a brit egyetemekre felvételiző magyar diákok száma a legfrissebb statisztikák szerint. Szeptembertől csak elvétve lehet majd találni Magyarországról érkezett elsőévest - írja az Eduline. Az ok a brexitre vezethető vissza: az Egyesült Királyság felsőoktatási minisztere júniusban jelentette be, hogy a 2021/2022-es tanévtől az Európai Unió országaiból érkező elsőévesek már nem kapnak tandíjkedvezményt, ráadásul a brit diákhitelt sem vehetik fel.

A magyar hallgatóknak az angliai és a wales-i felsőoktatási intézményekben eddig ugyanazt a kedvezményes tandíjat kellett fizetniük, mint a brit diákoknak - ennek maximális összege az alapszakokon 9000-9250 font, vagyis három és félmillió forint volt. Az Eduline cikke szerint bár a tandíj összege intézményenként és szakonként különböző, az eddigi nemzetközi tandíj (ezt azok a hallgatók fizetik, akik nem britek, és nem is az EU-ból érkeztek) évi 10-26 ezer font, vagyis négy-tízmillió forint között mozgott.

A magyarországi Milestone Institute-nál úgy érzékelik, idén nagyobb az érdeklődés az Egyesült Államok iránt. Míg a tavalyi végzőseiknek hat százaléka jelentkezett amerikai egyetemre, addig idén már minden negyedik diák nekifutott a felvételinek, a jövőre végző évfolyamból pedig a diákok több mint negyven százaléka tervezi, hogy amerikai felsőoktatási intézménybe is felvételizik. Azonban az elsődleges célpont a diákok számára Hollandia lett, de népszerű Dánia és Írország is.

Címkék:
hrcentrum, felsőoktatás, továbbtanulás, tandíj, brexit, nagy-britannia,