Sokkoló: egyik napról a másikra veszítheti el munkáját 290 ezer magyar melós

NapiCsárt2020. május 29. 11:03

2019-ben a magyar dolgozók 6,6 százaléka számított ideiglenesen alkalmazott munkaerőnek, ez körül-belül 290 000 munkavállalót jelent. Nekik gyakorlatilag, határozott idejű munkaszerződésük okán meg vannak számlálva a napjaik, hiszen ha lejár a kontraktus, könnyen lehet, hogy örökre elveszítik addig végzet munkájuk. Különösen igaz ez most, a koronavírus-járvány okozta válság idején. 

2019-ben az EU munkavállalóinak 13,6 százaléka dolgozott ideiglenes alkalmazottként, azaz volt határozott időre szóló szerződése - derült ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből. 2018-hoz képest egyébként ez az arány 0,5 százalékkal csökkent.

A statisztikákból kiolvasható, hogy meghatározott időre szóló szerződéssel Spanyolországban (26,3%) dolgoznak a legtöbben, itt átlagosan négyből több mint 1 alkalmazott így van bejelentve. Az összesített EU listán a spanyolokat Lengyelország követi, az ott a dolgozók közül minden ötödik alkalmazott volt így bejelentve. Szintén minden ötödik munkavállalónak volt határozott idejű szerződése tavaly Portugáliában és Hollandiában is.

Loading...

Az Eu-s lista másik végén azonban teljesen más helyzet rajzolódik ki. A lista végén tartózkodóknál ugyanis egyáltalán nem dívik a határozott idejű foglalkoztatás, olyannyira nem, hogy a listautolsó Romániában a 15-64 év közötti munkavállalók mindössze 1,4 százalékát foglalkoztatták így 2019-ben. 

Magyarország egyébként az összesített lista 6. helyén végzett hátulról. Ez azt jelenti, hogy tavaly hazánkban a 15-64 év közötti munkavállalók mintegy 6,6 százaléka dolgozott határozott idejű szerződéssel, azaz volt ideiglenesen, egy bizonyos időn át foglalkoztatva.

Ez arányait tekintve egyébként a fele az EU-s átlagnak, és csupán 5 országban dolgoznak arányaiban ennél is kevesebben ideiglenes alkalmazottként. Ezek sorrendben Bulgária, Lettország, Észtország, Litvánia és Románia. 

Azt is érdmes megnézni, hogy Magyarországon évről évre csökken a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatottak száma. Ugyanis még 2017-ban a munkavállalók 8,8 százaléka volt így foglalkoztatva, addig 2017-re ez az arány már 7,3-ra, 2019-re pedig 6,6 százalékra esett. Ez azt is jelentette az adatok alapján, hogy két év leforgása alatt csaknem 200 ezerrel kevesebb munkavállaló dolgozott úgy, hogy a zsebében határozott ideig tartó szerződést lapult.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Sokaknak bizonytalan a helyzete

Ha a KSH hivatalos adatait használjuk, akkor a 15-64 éves korosztályból körülbelül 4,4 millió munkavállaló kerül ki, ami azt jelenti, hogy közülük körülbelül

290 000-en vannak azok, akik határozott idejű szerződéssel rendelkeznek.

Arányaiban ez nem olyan nagy szám, de embertömeget tekintve azért mégiscsak 300 000 olyan munkavállalóról van szó országszerte, aki kényetlen szerződéstől szerződésig számolnia a munkájával, és úgy dolgoznia, tudja, hogy a munkája gyakorlatilag bármikor  (amikor lejár a szerződésben foglalat határozott idő) megszűnhet örökre. 

Különösen nagy lehet ráadásul a nyomás most azokon, akiknek mostanság, a koronavírus-járvány okozta válság közepette járna a le a szerződésük. Vajon a munkáltatójuk mennyire akar vagy éppen tud velük új szerződést kötni.  A KSH legfrissebb adati szerint egyébként 2020 áprilisában mintegy 73 ezer magyar veszítette el állását, közülük 54 ezer fő gazdaságilag inaktívvá és 19 ezer fő munkanélkülivé vált.

Címkék:
hrcentrum, karrier, foglalkoztatás, eurostat, statisztika, csárt, határozott idejű szerződés,