Végre egy világranglista, amin nem égtek be a magyarok

NapiCsárt2018. február 20. 17:30

Minden munkavállaló számára kihívást jelent, hogy megtalálja a munka és a magánélet közötti egyensúlyt. Egy kutatás azt vizsgálta, hogy ez milyen mértékben megvalósítható az alkalmazottak számára a különböző országokban.

Talán nincs is olyan munkavállaló, aki ne találkozna a munka és magánélet közötti egyensúly megteremtésének nehézségeivel. E kérdés szempontjából különös mértékben érintettek a családok, hiszen annak minden tagja számára különösen fontos, hogy megfelelő mértékben legyenek összehangolva a munka, a családi kötelezettségek és a magánélet - írják egy, az OECD által végzett felmérésben.

A kormányok a rugalmas és támogató módszerek ösztönzésével képesek megkönnyíteni a családos emberek dolgát az egyensúly megtalálásában - írják a kutatásban. Az egyensúly szempontjából nagyon fontos annak az időnek a hossza, amit az ember (nem) a munkahelyén tölt. A túlságosan hosszú munkaidő ugyanis bizonyítottan károsíthatja az egészséget és növelheti a stresszt.

Az OECD tagállamaiban 8-ból 1 alkalmazott 50 vagy ennél több órát dolgozik hetente. Ezen a téren messze Törökország áll legrosszabbul: az alkalmazottak 34 százalékának nagyon hosszú a munkaideje. Utána következik Mexikó (30%), Izrael (15%) és Új-Zéland (15%).

Összességében több férfinek van nagyon hosszú munkaideje: körükben ez az arány 16 százalék, miközben a nők körében ez a 8 százalékhoz közelít.

Hogy áll Magyarország?

A kutatásból kiderül, hogy Magyarországon az alkalmazottak 3 százalékának túl hosszú a munkaideje, ami jóval kevesebb az OECD 13 százalékos átlagánál. Ugyanakkor az is kiderül a jelentésből, hogy a termékenységi mutató terén elmaradunk az átlagtól: Magyarországon átlagosan 1,34 gyereket szül egy nő, míg az átlag 1,71.

Loading...

Az alacsony termékenységi mutató mellett alacsony a nők foglalkoztatottsága is. 2013-ban a nők foglalkoztatottsága 52,8 százalékos volt (ami 5 százalékponttal marad el az OECD átlagától), az anyák foglalkoztatottsága pedig csak 51,7 százalékos volt 2011-ben, ami az európai OECD tagállamok legalacsonyabbjai közé tartozott.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Összességében azonban Magyarország nem ért el rossz helyezést a felmérésben: a 38 vizsgált országból a 13. helyen végzett (7,8 ponttal a lehetséges 10-ből). A lista élén Hollandia áll 9,3 ponttal, őt Dánia (9 pont), Franciaország (8,9 pont) majd Spanyolország követi (8,8 pont).

Hogyan pontoztak?
A pontszámok meghatározásához olyan mutatókat vettek figyelembe, mint a munkában töltött órák száma, a szabad- és pihenőidő mértéke, valamint az anyák foglalkoztatottságának mértéke. A kutatásban a 35 OECD tagállam mellett Oroszország, Brazília és Dél-Afrika vett részt.

A lista végén a már említett országok állnak: Törökország (0,0 pont), Mexikó (0,8), Izrael (4,6), Korea (4,7) majd Japán (4,8 pont) vannak az utolsó 5-ben.

Címkék:
stressz, munka, szabadidő, felmérés, kutatás, oecd, magánélet, egyensúly, pihenés,