Lecsap a bürokrácia a londoni magyarokra: jöhet a kiutasítás

Pénzcentrum2017. március 9. 15:31

Az Egyesült Királyság néhány éven belül elhagyhatja az Európai Uniót. Az ott élő uniós polgároknak, így köztük több százezer magyarnak is várhatóan el kell majd hagynia az országot a kilépés után. Ezért sokan már most állandó tartózkodási engedélyt kérnek, ezt viszont nemcsak borsos áron mérik, de még a várakozási idő is minimum több hónapig húzódik.

Korábban írtunk arról több cikket is, hogy a Brexit után az Európai Unióból érkezett munkavállalók egy részének várhatóan el kell hagynia az Egyesült Királyságot. Ez alól a magyarok sem lesznek kivételek, így sokan állandó tartózkodási engedélyért folyamodhatnak, ami egyben az állampolgárság megszerzéséhez is szükséges. Ez viszont nem is olyan egyszerű, mint ahogy elsőre hangzik.

Hogy mennyi?

Az állandó tartózkodási engedély kitöltése azonban sokkal bonyolultabb, mint ahogy azt elsőre gondolnánk.

A kérvény ugyanis 85 oldalból áll, ráadásul ugyanazokat a kérdéseket teszik fel benne újra és újra, sokszor egészen érthetetlen nyelvezetben.

Természetesen van egy segédlet a kitöltéshez, azonban ez már önmagában is 18 oldalas. A bürokrácia elképesztő méreteket ölt, arról nem is beszélve, hogy a kérelem leadásának igen izmos ára van. A kérvény már önmagában is 50 fontba kerül (kb. 18 ezer forint), ráadásul családtagonként 65 angol fontot kell kifizetni a kérvényezőknek (kb. 23 ezer forint).

Ez egy négytagú családnál már 310 font, vagyis nagyjából 110 ezer forint.

Persze nem mindenkinek jut ideje arra, hogy maga töltse ki a nyomtatványokat, ők ügyvédek vagy tanácsadók segítségét kérhetik ebben. Persze ez sem olcsó mulatság, ennek díjai ugyanis 200 és 1000 font között mozognak. Nem mindenki talál segítséget, ugyanis nemcsak az ár elrettentő, de sokan egész egyszerűen nem vállalják el a tartózkodási engedély kitöltését, mivel az ezzel kapcsolatos munka kész rémálom.

A megpróbáltatások azonban itt még nem érnek véget. A folyamat nem zajlik le napok vagy hetek alatt, van, aki már fél éve arra vár, hogy végre elfogadják (vagy elutasítsák) a kérelmét, ez alatt viszont semmilyen tájékoztatást nem kap az ügy állásáról. Az ügyvédek beszámolói szerint a várakozási idő egyébként minimum 4 hónapos, de sokszor ennél jelentősen hosszabb ideig tart.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Megrohamozták a hivatalokat

Az Egyesült Királyságban dolgozó EU-s polgárok szabályosan megrohamozták a kérvényekkel a hivatalokat. Olyanok is állandó tartózkodási engedélyért folyamodnak, akiknek ez korábban eszük ágában sem állt, most viszont kötelezettségüknek érzik ennek megszerzését. Jelenleg egyébként összesen 3 millió nem brit uniós állampolgár él az Egyesült Királyságban.

A jelenlegi kérelmi formát egyébként 2015-ben vezették be, előtte a már 5 éve folyamatosan az Egyesült Királyságban élők automatikusan megkapták az állandó tartózkodási engedélyt bizonyos feltételek mellett (igazolható munkahely, banki igazolás, stb.).

(Financial Times)

Loading...

Címkék:
karrier, munka, london, anglia, brexit, egyesült királyság,