Így fognak százezreket keresni a magyar tanárok

Pénzcentrum2011. február 21. 05:22

Az Oktatásért Felelős Államtitkárság a napokban közzétette a pedagógusok életpálya-modelljéről szóló törvény koncepcióját: a bevezetés már jövőre elkezdődhet, az összes pedagógusnak 2018-ra kellene átlépnie az új rendszerbe. A Pénzcentrum.hu most megmutatja a várható változásokat. 

A jogszabályokban szereplő ütemezés szerint március 9-én kerülhet kormány elé az új közoktatási törvény és a pedagógus-életpályamodell koncepciója. Az életpályamodell bevezetése a tervezet szerint 2012-ben kezdődne, első ízben 2012. szeptember 1-jével lehet majd az új bértábla szerinti bérezésre áttérni. Elsődlegesen több mint 170.000 pedagógust érintenek a változások. Az összes pedagógus átlépése az új rendszerbe a 2017/2018-as tanév végéig kell, hogy megtörténjen a koncepció szerint.

Ahogy a javaslat fogalmaz, a magyar oktatási rendszer eredményessége szempontjából kulcsfontosságú, hogy a pedagógushivatást a legrátermettebb, legtehetségesebb emberek válasszák, a már gyakorló eredményes pedagógusok pedig pályán maradjanak. Ehhez szükséges az immár hosszú évek óta tervezett pedagógus életpálya-modell bevezetése.

A kormányzati szándék szerint az életpálya-modell a pálya egészére ösztönzően hat majd; szavatolja a pedagógusi munka magas minőségét, a foglalkoztatási biztonságot, a megfelelő életszínvonalat, a szakmai fejlődést, lehetőséget teremt továbbá az alkalmatlanok kiszűrésére is.

Szakaszok, fokozatok

A legfontosabb változás, hogy a javaslat a pedagógus életpályát egy kétéves gyakornoki időszakra, és három - kivételes esetben négy - további szakaszra ("fokozatra") bontja: pedagógus I., pedagógus II., pedagógus III. (mesterpedagógusi), és kutató tanár fokozatból.

Pedagógus I. fokozatba az léphet, aki megfelelt a gyakornokság lezárását jelentő "minősítő vizsgán", míg a pedagógus II. fokozathoz "minősítés" szükséges. A pedagógus III. (mesterpedagógusi) fokozat elérésének feltétele a pedagógus szakvizsga megszerzése, 14 éves pedagógusi munkaviszony, valamint a második minősítés megszerzése, míg kutató tanár az lehet, aki tudományos fokozattal, legalább 14 éves pedagógiai gyakorlattal rendelkezik, publikál vagy tanterv- illetve tankönyvfejlesztő munkában vesz részt és megszerezte a második minősítést.

A különböző fokozatokhoz eltérő illetmények tartoznak, ugyanakkor megmarad a háromévenkénti béremelési automatizmus is. Az új pedagógus előmeneteli rendszer új pedagógus bértáblát jelent, amely már nemcsak a megszerzett képesítéseket és a pályán töltött éveket veszi figyelembe, hanem a minősítés eredményét is. A nem állami, nem önkormányzati fenntartású intézmények pedagógusaira ugyanezek az elvek érvényesek.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az új rendszerben jelentős alapilletmény-növekedést az a pedagógus ér el, aki megszerezte a pedagógus II. illetve a pedagógus III. fokozatba kerüléshez szükséges minősítést. Az egyes fokozatok a munkaviszony időtartamának növekedésével további fizetési kategóriákra tagolódnak.

A pedagógus csak meghatározott fokozat elérése esetén láthat el bizonyos szakmai pedagógiai feladatokat, például lehet osztályfőnök, munkaközösség-vezető, vizsgáztató tanár, vizsgaelnök, intézményvezető, mentor, szakértő, szaktanácsadó, és a kötelező óraszámok tekintetében is eltérés van az egyes fokozatok között.

A pedagógus I. és a pedagógus II. fokozatba történő továbblépés kötelező, a pedagógus III. (mesterpedagógusi) szint elérése azonban már nem. Aki tehát elérte a pedagógus II. fokozatot, nem kényszerül újabb minősítésre, csak a hétévenkénti továbbképzési kötelezettsége marad meg. Fizetése a bértábla szerint háromévenként emelkedik.  A minősítést követően a pedagógus a következő fokozat első fizetési kategóriájába kerül, függetlenül attól, hogy hány év után szerezte meg a minősítést.

A pedagógusok életpálya-modelljéről szóló törvénykoncepciót IDE KATTINTVA olvashatod. 

 

Címkék:
pedagógus bértábla, pedagógus életpálya modell,