600-800 ezer volt pénztártag nem számíthat reálhozamra

Pénzcentrum2011. február 2. 14:32

Az inflációt jelentősen meghaladó mértékben növelték a magánnyugdíjpénztárak hozamaikat a tavalyi évben. A magánnyugdíjpénztárak száz százalékát tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség IV. negyedéves gyorsjelentése szerint 2009. december 31. és 2010. december 31. között a Klasszikus portfóliók 5,95%-os, a Kiegyensúlyozott portfóliók 8,62%-os, a Növekedési portfóliók 10,96%-os vagyonnal súlyozott átlaghozamot értek el. A szövetség előzetes számításokon alapuló becslései azt mutatják, hogy a 3,1 millió tagból mintegy 2,3-2,5 millióan számíthatnak pozitív reálhozamra.

A Stabilitás Pénztárszövetség egyértelműen sikernek tekinti, hogy a rendszer megszüntetését célzó diszkriminatív jogszabályok, a szándékos adminisztratív akadályoztatás és a pénztárakkal szembeni negatív kormányzati kampány ellenére több mint százezer ember szavazott bizalmat 2011. január 31-ig a magánnyugdíjpénztári rendszernek. Bába Julianna, a szövetség elnöke kijelentette: "a jövőben is igyekszünk ezt a bizalmat a 2010. évihez hasonló kiemelkedő hozamokkal és hosszú távon stabil működéssel meghálálni".

A Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó 18 magánnyugdíjpénztár fedezeti tartalékának összesített értéke az előző évi 2379,4 milliárd forintról 3036,1 milliárd forintra növekedett, amely 25,6%-os változásnak felel meg. A pénztárak által kezelt portfóliókban továbbra is a hazai eszközök vannak túlsúlyban, így a változatlanul magas hazai állampapír-állomány árfolyamhatása meghatározó volt a teljesítmények alakulásában.

A 2010. évben a magánnyugdíjpénztári választható portfóliókat kiegyensúlyozott, a piaci teljesítményeket meghaladó hozamok jellemezték. A Klasszikus portfóliók 5,95%-os, a Kiegyensúlyozott portfóliók 8,62%-os, a Növekedési portfóliók 10,96%-os vagyonnal súlyozott átlaghozamot ért el a 2010. évben. Az összesen 51 magánnyugdíjpénztári portfólió teljesítményei között továbbra is nagy a szórás, ami az eltérő befektetési politikákra és a portfólió-kezelők stratégiái közötti eltérésekre vezethető vissza.

 

Összességében a magánnyugdíjpénztári választható portfóliók hozamai jelentősen felülteljesítették a hazai állampapír és részvénypiac teljesítményét, illetve haladták meg az infláció értékét, jelentős reálhozamot biztosítva a pénztártagoknak. A nagyobb kockázatvállalás mellett a Kiegyensúlyozott és Növekedési portfóliók hozamai az állampapír indexek hozamait jelentősen meghaladták, és kiemelkedő reálhozamot biztosítottak a pénztártagoknak. A 2010. december 31-én aktuális - a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett - 4,7%-os inflációval összevetve ez azt jelenti, hogy a pénztári portfóliótól függően 1,25-6,26% közötti pozitív reálhozamot értek el a tavalyi évben.

 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


A Stabilitás Pénztárszövetség előzetes számításai alapján a magánnyugdíjpénztári portfóliók működésük időintervallumában a lehetséges időperiódusokban pozitív reálhozamot értek el. Az előzetes számításokon alapuló becslések azt mutatják, hogy a 3,1 millió tagból mintegy 2,3-2,5 millióan számíthatnak kisebb-nagyobb mértékű pozitív reálhozamra. Ennek pontos mértékét az egyéni számla határozza meg. Negatív reálhozamra főként azoknak kell felkészülniük, akik a gazdasági válságot megelőző időszakban (2006 és 2008 között) váltak pénztártaggá, náluk ugyanis még nem tudták a pénztárak maradéktalanul ledolgozni a pénzügyi válság miatt elszenvedett veszteséget.

Bába Julianna közölte: a Stabilitás Pénztárszövetség továbbra is úgy gondolja, hogy az elfogadott törvények sértik az Alkotmánynak a jogbiztonságra, a hátrányos megkülönböztetés tilalmára, a szociális biztonságra, a tulajdon védelmére, továbbá az emberi méltóságra vonatkozó bekezdéseit. A pénztártagok egy része akarata ellenére, cselekvési autonómiáját feladva volt kénytelen visszalépni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe. Ezt a kitöltött jogfenntartó nyilatkozatok rendkívül nagy száma is bizonyítja. Az elnök bízik az Alkotmánybíróság józan ítélőképességben, hiszen egyértelműen van olyan jogi alap, ami alapján a taláros testület részben vagy egészben hatályon kívül tudja helyezni a vonatkozó törvényeket.

 

Címkék: