Megszületett az ítélet: az idei év közepére Magyarországon teljesen feloldják a korlátozásokat?

MTI2021. február 13. 08:50

Változatlan stabil kilátással megerősítette pénteken Magyarország államadós-osztályzatát a Fitch Ratings és a Standard & Poor's. A két nemzetközi hitelminősítő egyaránt befektetési ajánlású, "BBB" szintű besorolással tartja nyilván a hosszú futamú szuverén magyar forint- és devizaadósságot. Az S&P a rövid lejáratú magyar adósságkötelezettségekre külön "A-2" minősítést tart érvényben.

A Standard & Poor's pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítő részlege (S&P Global Ratings) a péntek éjjel Londonban bejelentett megerősítési döntés részletes kifejtésében kiemelte: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 4,6 százalékkal növekszik. Az S&P közölte: becslése szerint a magyar gazdaság teljesítménye tavaly a koronavírus-járvány okozta válság miatt 6,3 százalékkal csökkent reálértéken.

A Fitch Ratings valamivel derűlátóbb előrejelzése szerint a magyar GDP-érték az idén 4,9 százalékkal, jövőre 5,5 százalékkal bővül. A Fitch szerint a magyar gazdaság növekedésének fő hajtóerői között lesznek az Európai Unió folyósításai, köztük a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítését célzó, Next Generation EU (NGEU) néven meghirdetett 750 milliárd eurós helyreállítási alapból érkező finanszírozások. A cég várakozása szerint Magyarország az NGEU-alapból 7,2 milliárd euró juttatásban és további 10 milliárd euró hitelben részesülhet.

A Fitch Ratings londoni elemzői szerint az NGEU-juttatások 60 százalékát Magyarország valószínűleg 2022-ben hívja le, és ez abban az évben 0,8-szeres szorzóval gyorsítja majd a beruházások értékének növekedését. A Fitch közölte: becslése szerint a hazai össztermékhez mért magyar államháztartási hiány a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság környezetében tavaly 8,9 százalékra nőtt.

A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy a besorolási listáján ugyancsak "BBB" minősítéssel szereplő társállamok államháztartási deficitjeinek mediánszintje tavaly 5,3 százalék. Jóllehet a Magyarországon életbe léptetett költségvetési, makroprudenciális és monetáris válságenyhítő intézkedések együtt elérhették a GDP-érték 30 százalékát, e válaszlépések közvetlen költségvetési hatása azonban a hazai össztermék arányában mérve csak 0,9 százalékpont volt a bevételi oldalon és 9,3 százalékpont a kiadási oldalon a Fitch Ratings számításai szerint - áll a hitelminősítő pénteki londoni elemzésében.

A cég becslése szerint a magyar hazai össztermék tavaly 6,2 százalékkal zuhant.

A Fitch kiemeli ugyanakkor, hogy az általa "BBB" besorolással nyilvántartott szuverén adósok gazdasági visszaesésének mediánüteme ennél nagyobb, valószínűleg 6,9 százalék volt 2020-ban. A hitelminősítő becslése szerint a GDP-arányos magyar államadósság-ráta tavaly 18,5 százalékkal 84 százalékra emelkedett.

A Fitch hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a magyar gazdaság finanszírozási kondíciói kedvezők voltak 2020-ban, és ezt a hosszabb lejáratokat célzó jegybanki mennyiségi enyhítési program, valamint az erőteljes hazai és külső kereslet is segítette. A magyar közadósság szerkezete is javult a legutóbbi években: az adósságállomány devizahányada 2016 óta 10 százalékponttal valamivel 20 százalék alá csökkent 2020 végéig, jóllehet a "BBB" besorolású szuverén adósokra jellemző mediánérték 35,1 százalék - áll a Fitch pénteki elemzésében.

A Fitch értékelése szerint a magyar bankszektor likvid és jó tőkeellátottságú.

A Tier 1 szintű megfelelési mutató a tavalyi harmadik negyedév végén 18 százalék volt -, és az eszközminőség is meglehetősen jó: a nem teljesítő kinnlevőség-állomány a teljes követelésportfolió 3,2 százaléka.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A Standard & Poor's az általa ugyancsak péntek éjjel Londonban bejelentett magyar adósosztályzati megerősítés indoklásában közölte: a jelentős rövid távú bizonytalanságok ellenére azzal számol, hogy a magyar hazai össztermék reálértéken számolva a jövő év közepére újból eléri a koronavírus-járvány előtti szintet.

Az S&P várakozása szerint az idei év közepére Magyarországon teljesen feloldják a korlátozásokat, és ezt a magánszektorbeli fogyasztás ugrásszerű növekedése követi, tekintettel a háztartások magas megtakarítási rátájára.

A hitelminősítő számításai szerint a rendszerszintű banki betétállomány értéke tavaly csaknem 20 százalékkal emelkedett, miközben az átlagos munkanélküliségi ráta alacsony - 4,3 százalék körüli - maradt 2020-ban. A cég szerint a járvány hatása a középtávú növekedési kilátásokra továbbra is bizonytalan. A Standard & Poor's közölte: várakozása az, hogy költségvetési ösztönzés révén a magyar gazdaság növekedési üteme 2022 után is 3 százalék közelében lesz, bár hosszú távon a növekedési kilátásokat szerkezeti kihívások terhelik.

Ezek közé sorolja a hitelminősítő az állami szektor sok gazdasági területen meglévő dominanciáját, a kis- és közepes vállalkozások alacsony termelékenységét, a kedvezőtlen demográfiai folyamatokat és a szakképzett munkaerő krónikus hiányát.

Az S&P hangsúlyozza ugyanakkor, hogy nem mutatkoznak finanszírozási nyomás jelei, annak ellenére sem, hogy a cég várakozása szerint a magyar államadósság-ráta a következő években is a GDP-érték 80 százaléka környékén marad. A magyar gazdaság külső profilja továbbra is jórészt az adósminőségi megítélés erősségei közé tartozik, a külső egyensúlytalanságok a járvány idején sem nőttek, és a folyómérleg-egyenleg is valószínűleg nagyjából kiegyensúlyozott volt 2020-ban - hangsúlyozza a magyar osztályzat pénteki megerősítéséhez fűzött elemzésében a Standard & Poor's.

Címkék:
befektetés, hitelminősítés, termelékenység, fitch, államháztartási hiány, költségvetési hiány, standard & poor's, európai monetáris unió, kondíció, következő gazdasági válság, magyarország munkanélküliségi ráta, mol csoport, szolgáltató szektor, 2020 költségvetés, megszületett, koronavírus london, gdp növekedés, reálérték, fitch ratings,