Beüt a lakáshitelesek rémálma: ennyivel emelkednek a törlesztőrészletek márciusban

Pénzcentrum2020. február 27. 15:30

Sok magyar lakáshitelesnek fájhat a március, az MNB monetáris szigorításának hatására, többek törlesztőrészlete emelkedhet. Kiemelten kellemetlen ez a volt devizahitelek esetében, de nem dőlhetnek hátra a 3, 6 és 12 havi kamatperiódusú jelzáloghitelesek sem. Ha közeledik a fordulónap, ők is számíthatnak pár ezer forintos törlesztőrészlet emelkedésre.

Jövő héttől tömegeknek emelkedik majd a törlesztőrészlete, tekintettel a jegybank múlt hónapban végrehajtott közvetett emelésére a budapesti bankközi kamatlábon - ahogy erről már korábban beszámoltunk. Máris érezhetővé válik a döntések hatása, kiemelten veszélyeztetett a rövid kamatperiódusú lakáshitelesek helyzete.

Hazánkban a jelzáloghitelek piacának tekintetében tetemes, majdnem az összes jelzáloghitel fele, mintegy 1906 milliárd forintnyi kölcsön még jelenleg is rövid kamatperiódusú. Ezek jelentős hányada - majdnem a harmada - avolt devizahitelesek hitelszerződése. Ők 2015-ben a forintosításkor automatikusan 3 havi Bubor alapú kamatperiódusra lettek állítva, így legnagyobb arányban ők tapasztalhatnak márciusban emelkedést a törlesztőrészleteikben. Nem csak a 3 havi, de a 6 és 12 hónapos Bubor kamatszintek is rohamosan emelkedtek az elmúlt hetekben. A 12 havi Bubor esetében 402 milliárd forintnyi tartozás oszlik meg, mintegy 76 ezer szerződés között, míg 6 havi Bubor-on alapszik 202 milliárd értékben több mint 36 ezer hitelszerződés is.

Az alábbi grafikonon megfigyelhetjük, hogy:

a 3 havi Bubor a legutóbbi decemberi kamatfordulókor például 0,16 százalékon volt, a januárban megkezdett monetáris szigorítás hatására azonban majdnem a négyszeresén, 0,60 százalékon állt tegnap. A 6 havi Bubor is jelentős, 0,21 százalékról több mint triplájára emelkedett 0,44 százalékponttal, míg a 12 havi Bubor is egy nagy ugrással, 0,27 százalékról 0,74 százalékra költözött fel.

Ennek hatására egy átlagosnak mondható, 8 millió forintos és 4,54 százalékos kamatozású lakáshitel esetében, 5 éves futamidővel ez 2,5 százalék, 20 éves futamidő esetén akár 8,7 százalékos törlesztőrészlet emelkedést okozhat - derül ki, egy korábbi számításból. Az aktuális példánál maradva, egy 8 milliós tartozás esetében ezhavi 1800-2200 forintos drágulást eredményez.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Kiváltanád a hiteledet, nézd meg a Pénzcentrum hitelkalkulátorában!

Mi lesz ebből?

A lakáshitelesek számára a következő kulcsfontosságú döntésremárcius 24-én ül össze a jegybank, ekkor az új inflációs jelentést is áttekinti majd a Monetáris Tanács. Addig azonban még sok víz lefolyik a Dunán, például a KSH is március 10-én közli a februári inflációs adatokat. A szakemberek többsége szerint jó esély van arra, hogy a januári 4,7 százlékos ráta a tetőzést is jelenthette. Egyrészt kérdés, valóban így lesz-e, másrészt az is fontos lesz, mennyivel esik ehhez képest februárban az infláció, ha esik.

Címkék:
hitel, mnb, devizahitel, lakáshitel, jelzáloghitel, bank, törlesztőrészlet, bubor, kamatemelkedés, mnb bubor,