Nehéz elképzelni ennél aljasabb átverést: támad a kamuhitel

Pénzcentrum2014. május 26. 11:02

Megrázó hiteles-átverés áldozata lett egy Down-szindrómás gyermeket nevelő édesanya. A kisbéri nő egy újsághirdetésben találkozott a kedvező hitelfelvétel lehetőségével, de kiderült, hogy egy ál-fogyasztói csoport áldozata lett. Példája - sajnos - jól mutatja, milyen profin dolgoznak az átverésre szakosodott vállalkozások, és azt is, mire érdemes figyelnünk.

Súlyosan beteg gyermeke orvosi kezeléséhez lett volna szüksége gyorshitelre annak a nőnek, aki hitelcsalók áldozata lett. A kisbéri anya a Bors c. lapnak mesélt arról, hogy Down-szindrómás, erős gyógyszereket szedő, májbeteg fiát egy pécsi magánklinikán kezelte volna egy osztrák specialista. A családnak 800 ezer forintra lett volna szüksége a kezeléshez, ekkor bukkantak egy hirdetésre, mely könnyen, gyorsan és olcsón kínált hitelt.

Nem közölték velük, hogy valójában fogyasztói csoportba lépnek be. Duplán átverték őket, mert ráadásul nem is volt ez valódi fogyasztói csoport, soha senkit nem sorsoltak ki, a befizetett pénzt az azóta gyanúsítottá váló szervezők nyúlták le - írja a lap.

A nő állítása szerint az sem volt gyanús, amikor a szerződésben az összeg mellett szerepelt, hogy autóra kérik. "Azt mondták, kell valami konkrét dolog. Csak az lett gyanús, hogy nem utalták a pénzt, de küldtek egy SMS-t, hogy fizessünk be előre több hónapot, akkor biztosan megkapjuk a hitelt" - mondta.

Szerződéskötéskor és első havi részletként 122 ezer forintot fizettek. Pénzt még mindig nem kaptak, de már érkeztek a csekkek. Ekkor felmondták a szerződést. A kezelésre így nem lett meg a pénz, ezért a súlyosan beteg gyermek állapota tovább romlott.

Több ezer embert átvertek

A Pénzcentrum.hu információi szerint az anya egy olyan társaság áldozata lett, amely több ezer embert csapott be hasonló módon, és így több száz millió forinttal verte át a hiteligénylőket. A társaság látszólag fogyasztói csoportok szervezésével foglalkozott, olcsó hitelt ígért még akár a KHR-listásoknak (Központi Hitelinformációs Rendszer, a KHR lista, régebbi nevén BAR lista) is. Hitelt azonban szinte senki sem kapott, a befizettetett regisztrációs és megbízási díjakat és az előtörlesztéseket a cég vezetői gyakorlatilag lenyúlták.


Hitel igénylése esetén a hitelező, illetve a hitelközvetítő köteles az ügyfél részére tájékoztatást nyújtani - derül ki a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központ tájékoztatásából. A hitelező még a hitelszerződés megkötését megelőzően, kellő időben, még mielőtt bármilyen hitelszerződés vagy ajánlat kötné az ügyfelet, köteles az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon tájékoztatást adni a hitel főbb jellemzőiről, így például annak különböző költségeiről, a teljes hiteldíjmutatóról, a törlesztőrészletek összegéről, a fizetés elmulasztásának következményeiről, elállási jogról, előtörlesztéshez való jogról, stb..

Mindez azt a célt szolgálja, hogy a különböző hitelajánlatokat összehasonlítva megalapozott döntést hozhassunk a hitelfelvétellel kapcsolatban.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A körültekintő döntést segíti elő az is, hogy a hitelező az ügyfél kérésére köteles a hitelszerződés tervezetét költségmentesen rendelkezésre bocsátani, így azt áttanulmányozhatjuk, és esetleges kérdéseinket feltehetjük a hitelező felé, mielőtt véglegesen elköteleznénk magunkat!

Abban az esetben, ha hitelközvetítő közreműködésével kerül sor a hiteligénylésre, a hitelközvetítő köteles feltüntetni, hogy egy vagy több hitelező képviseletében jár-e el, illetve még a hitelszerződés megkötését megelőzően köteles írásban tájékoztatást adni a részére fizetendő díjakról, költségekről.

Erre mindenképp figyelj, mielőtt hitelt veszel fel:

  • Tanulmányozd át az adott hitelkonstrukció Általános Szerződési Feltételeit / Üzletszabályzatát, és kérdezd meg a bankot/szolgáltatót a nem érthető fogalmakról.
  • Minden esetben olvasd el a szerződéses dokumentumokat, mielőtt aláírnád azokat.
  • Hasonlítsd össze a különböző bankok által kínált konstrukciók jellemzőit (kamat, THM, egyéb költségek, előtörlesztés lehetősége, stb.).
  • Alaposan nézz körül az ajánlatok között, ha szükséges, hívd fel a bank/szolgáltató ügyfélszolgálatát (ha nincs ilyen telefonszám, az eleve gyanús) vagy keresd fel őket személyesen.
  • Kérdezz rá a különböző futamidőjű lehetőségekre, kérj az ügyintézőtől konkrét példát, hogy lásd a futamidő függvényében a havi törlesztőrészleted.
  • Soha ne vegyél fel nagyobb hitelösszeget, mint amit megengedhetsz magadnak.
  • Ne bízz a kirívóan csábító ajánlatokban! Mindig alaposan ismerd meg a konstrukciót, mielőtt döntést meghozod.

Címkék:
hitel, csalás, átverés, fogyasztói csoport, bar-lista, khr,