Akik a devizahiteleseknél is rosszabbul jártak

Pénzcentrum2012. május 26. 21:00

Ma már közhely, de tény, hogy a végtörlesztés nem a rászorulókon segített. A végtörleszteni nem tudó több mint 75%-nyi devizahiteles törlesztőrészlete viszont emelkedett a végtörlesztés bejelentését követő forintgyengülés miatt. Korábbi cikkeinkhez hasonlóan ezúttal is megvizsgáljuk, vajon forintban, frankban, euróban vagy jenben volt-e érdemes eladósodni, és az elmúlt hónapok fejleményei hatására miként alakult az egyes lakáshitel konstrukciók átlagos törlesztőrészlete. Cikkünk ezzel választ ad arra is, nagyjából mekkora havi teher mellett várja ma a devizahitelesek nagy része az új árfolyamrögzítés által lehetővé tett alacsonyabb törlesztőrészletet.

A befolyásoló tényezők

A május közepi intenzív forintgyengülés fényében talán meglepő, de az árfolyam szempontjából május hónap még mindig viszonylag kedvezően alakult a devizahitelesek számára, a forint árfolyama ugyanis erősebb volt, mint az év korábbi hónapjaiban. Ezzel együtt is az év első öt hónapja jóval magasabb törlesztőterhet hozott a háztartások számára a tavalyi év átlagánál, hiszen a frank átlagárfolyama 18, az euróé 16, a jené pedig 0,3 forinttal volt magasabb idén, mint a tavaly az év egészében.


Egy lakáshitel törlesztőrészletét persze nem csak az árfolyam, hanem a hiteldíjak (kamat+rendszeres költségek) is befolyásolják. Ezek jóval ritkábban változnak az árfolyamnál, igaz, a devizahitelek esetében jellemzően az árfolyamhoz hasonlóan felfelé. A közvélekedéssel ellentétben azonban az utóbbi két évben nem kerítettek sort tömeges kamatemelésre a bankok. Ellenpélda természetesen akad, az átlagkamatokban azonban nem történt jelentős változás. A meglévő frankhitelek kamata március végén 6,2, az euróhiteleké 7,7, a jenhiteleké (becsléseink szerint) 3,4, a piaci forinthiteleké 11,0 százalék környékén alakult. A kamatemelkedés csak a frissen kínált forinthitelekre volt jellemző a végtörlesztés időszakában. Az egyéb költségeket (vonatkozó adatok hiányában) 2%-ra becsüljük, ez azonban nem befolyásolja az egyes devizák közötti összehasonlítást.

 


A devizahitelek csaknem 100%-át 2004 eleje és 2010 augusztusa között folyósították a magyar bankok, azóta ugyanis csak nagyon szigorú feltételek (pl. a minimálbér 15-szörösére rúgó devizajövedelem) mellett lehet ilyet felvenni. Az MNB statisztikái szerint 1810 milliárd forintnyi frank- és jenalapú lakáshitelről, illetve 255 milliárdnyi euróalapú lakáshitelről beszélhetünk (ezen felül vannak még a szabad felhasználású jelzálog-, illetve fedezetlen devizahitelek). A frank- és jenhitelek döntő részét a válság 2008. őszi kirobbanása előtt, az euróhitelek jelentős hányadát pedig 2009-2010-ben folyósították. A frankhitelek 93%-át 175 forintos frankárfolyam alatt vették fel az ügyfelek, szemben a mostani 240 feletti árfolyammal.

 



Egy példa

A felvétel óta lezajlott kamat-, de különösen árfolyamemelkedés hatására egy 2007 szeptemberében felvett húszéves frankalapú lakáshitel törlesztőrészlete ma átlagosan közel 82%-kal magasabb a kezdetinél. Ha ezt a hitelt euróban vette volna fel az adós, akkor 26%-os, a jenhiteleknél 90%-os, a forinthiteleknél viszont csak 4%-os lett volna az emelkedés. A változások eredményeként ma az euróhitel törlesztőrészlete a legalacsonyabb, a frankhitelé a legmagasabb.


Az átlagos eddigi törlesztőrészlet alapján azonban más képet kapunk: még mindig a jenhitelesek jártak a legjobban, őket az euróhitelesek, majd a frankhitelesek követik, és a forinthitelesek törlesztették a legnagyobb összeget ugyanolyan paraméterrel rendelkező hitelek esetében. Az eddig eltelt idő természetesen nem igazolja az egyes devizahitelesek döntésének helyességét vagy helytelenségét, a teljes futamidő fogja csak eldönteni, kik járnak a legjobban.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


Mikor volt érdemes felvenni?

Az iménti példa konkrét időpontban (2007 szeptemberében, vagyis a jenhitelezés kezdetén) felvett hitelekre vonatkozott. Nagyon nem mindegy azonban az sem, mely időpontban került felvételre a deviza- illetve forinthitel, és például voltak-e olyan időszakok, amikor a forinthitel kedvezőbb döntés lett volna. Az alábbiakban gondolkodásunk logikáját megváltoztatva nem a törlesztőrészletek egyetlen példán végigkövethető alakulását nézzük meg, hanem azt, mekkora az egyes időpontokban felvett hitelek átlagos törlesztőrészlete 1. a futamidő kezdetén, 2. jelenleg, illetve 3. a futamidő eddig eltelt részében átlagosan. Az alábbi ábrán is látható, hogy amíg elérhető volt a jenhitel, ennek a kezdeti törlesztőrészlete volt a legalacsonyabb, mégpedig az alacsony kamatszint miatt.


A jelenlegi átlagos törlesztőrészlet azonban nagyon eltér a kezdetitől: a 2008 végén folyósított jenhitelek esetében a legalacsonyabb (közel 70 ezer forint), a 2008 nyarán folyósított frankhiteleknél pedig a legmagasabb (csaknem 115 ezer forint) a húsz évre felvett 8 millió forintos hitelek törlesztőrészlete. Ami viszont a relatív törlesztőrészlet-emelkedést illeti, a 2008 nyarán felvett jenhitelek törlesztőrészlete emelkedett a leginkább (akár 120%-kal), a 2005-ben felvett forinthitelek törlesztőrészlete viszont több mint 10%-kal is alacsonyabb lehet most az eredetinél.

 


Hogy melyik devizában volt érdemes eladósodni, azt nem a kezdeti és nem is a jelenlegi, hanem a kifizetett teljes törlesztőrészlet összege dönti el. Mivel a futamidő egészére erről még nincs adatunk, érdemes az eddigi törlesztőrészletek összegéből, illetve átlagából kiindulni. Ez alapján a forinthitelek, illetve a 2008 nyarán felvett devizahitelek teljesítettek a legrosszabbul, a 2006 nyarán felvett devizahitelek, valamint a válság kitörése után folyósított jenhitelek azonban kiemelkedően jól teljesítettek. Nagy átlagban kijelenthető, hogy az eddigi törlesztőrészlet alapján az euró- és jenhitelesek jártak a legjobban, a frankhitelesek már kevésbé, hozzájuk képest pedig még mindig jóval többet törlesztettek a piaci forinthitelt felvevők. A kezdeti törlesztőrészlethez képest persze sokakat értek kellemetlen meglepetések még akkor is, ha átlagos eddigi törlesztőrészletük nem a legmagasabb másokéhoz viszonyítva. Leginkább a 2008 nyarán felvett devizahitelekre igaz ez, hisz akkor volt a legerősebb a forint.

 

Címkék: