Egyetlen jó hír, hogy stabil a háttér, hitel viszont nem lesz

Pénzcentrum2011. december 28. 09:32

A pénzintézeteket a bankadó és a végtörlesztések, valamint az adós portfóliójuk romlása kényszerítette tőkeemelésre. Szakértőnk szerint a ezek a lépések egyetlen pozitív üzenete a betéteseknek, hogy a hazai bankok mögött stabil és elkötelezett anyabankok állnak és hajlandók a tőkepótlásra - írja a Népszabadság.

A Raiffeisen Bank Zrt. alaptőkéjét pontosan 106 milliárd forinttal emelték, és az indoklásban egyebek mellett az szerepel, hogy az osztrák bankcsoport eredményét 152 millió euróval, majd 44 milliárd forinttal rontotta magyar leánybankja. Nem a rossz gazdálkodás vezetett a veszteségekhez, hanem például a végtörlesztés, amely 52 millió eurós, több mint 15 milliárd forintos értékvesztést okozott.

A végtörlesztéssel függ össze, hogy a Raiffeisen, a többi hazai pénzintézethez hasonlóan, éppen a legjobb adósait vesztette el, s emiatt tovább növekedett a nem teljesítő hitelek amúgy is magas aránya. Eddig 80 ezren éltek a végtörlesztés lehetőségével, becslések szerint 175 milliárd forintos veszteséget okozva a bankoknak.

A Raiffeisen, válaszul az egyre bizonytalanabb jogi és gazdaságpolitikai környezetre, 141 fiókjából 10-et bezárt s év végén 200 dolgozójától válik meg, ami 6 százalékos leépítést jelent. Banki szakértőnk elmondta, a bankadóval, a végtörlesztéssel terhelt tőke tízszeresével kell a pénzintézeteknek a hitelezést csökkenteni. Magyarán a túladóztatás és a végtörlesztés együttesen felelős a hitelforrások kiapadásáért. A kormány "megmenti" a legfizetőképesebb deviza alapú jelzáloghiteseket, 100-120 ezer embert és a gyengülő forinttal még nagyobb bajba sodor több százezer devizahitelest.

A magyar bankok regionális versenyképessége folyamatosan romlik, s az anyabankok előbb utóbb oda juttatnak forrásokat, ahol van jövedelem és kiszámíthatóak a gazdasági feltételek- tette hozzá a banki szakértő. A magyarországi bankok ma nem ilyenek és a gazdasági, jogi környezet miatt külföldi forrásokhoz is csak drágábban juthatnak hozzá, mint korábban. Ezt pedig végül az ügyfelek fizetik meg.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

 

Címkék: