Megerősítették: újabb devizahiteles mentőcsomag készülődik

Pénzcentrum2011. október 21. 11:01

A Fidesz frakcióvezetője, Lázár János bejelentése után a Nemzetgazdasági Minisztérium is elismerte: a kormány újabb lépéseket fontolgat, hogy tovább csökkentse a lakossági devizahitelesek számát. Kiforrott koncepció még nincs, de ötletként több elképzelés is felmerült. Csúsztathatják a végtörlesztés határidejét, szabályozhatják a kamatokat, de nem kizárt egy, a végtörlesztőket segíteni hivatott állami közvetítő felállítása sem - írja az Index. A kormány figyelemmel kíséri a végtörlesztéssel kapcsolatos esetleges problémákat, de az Országgyűlés feladata "ezeket az anomáliákat orvosolni" - mondta újságírói kérdésre a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón Giró-Szász András az MTI tudósítása szerint.



"A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a devizahitelesek áttérhessenek forinthitelre. A kormány a végtörlesztők számától függően dönt a további megoldásokról és lehetőségekről" - ezt a nemzetgazdasági tárca válaszolta az Index azon kérdésére, milyen törvényelőkészítési munka folyik a végtörlesztési szabályok kitágítására.

A Fidesz frakcióvezetője, Lázár János az elmúlt napokban többször beszélt arról: a kormány szeretné, ha jövő tavasszal már alig lenne devizahiteles Magyarországon, "az egymillió-kétszázezer helyett egy-kétszázezer". A mostani szabályozás alapján erre kevés az esély, annak ellenére, hogy a végtörlesztés elméletileg mindenkinek lehetőséget ad a devizás hitelszerződése lezárására, aki a törvényi feltételeknek megfelel.

2011.10.17 15:11 Tavaszig eltüntetnék az összes devizahitelt, új lépések jönnek

  
Alábbi cikkünkben bemutattuk, hogy csak a törvényi szabályozás miatt (a nem hitelképes BAR-listásokat is figyelembe véve) a végtörlesztők tábora nem lehet magasabb 735 ezer főnél még akkor sem, ha a jogszabályilag nem kizárt ügyfelek mind kapnak forinthitelt. Így legalább 265 ezer devizahiteles mindenképpen maradni fog (hacsak pl. a 180 forint felett eladósodott frank- és a 250 forint feletti hitelt felvett euróhitelesek esetében nem hoznak új döntést). Alábbi cikkünkben azt is bemutattuk, hogy a tömeges végtörlesztés lehetővé tétele óriási kockázat a magyar pénzügyi szektor stabilitása szempontjából:

2011.09.16 06:25 300-650 milliárdos veszteséget okozhat a bankoknak a végtörlesztés



A végtörlesztők száma a kormány számításai és egyéb felmérések szerint sem haladja majd meg a 150-200 ezer főt, sőt Matolcsy György szeptemberben a törvény ellen tiltakozó osztrák gazdasági miniszternek írt levelében mindössze 100 ezer végtörlesztőt várt, az összes devizahiteles tíz százalékát.

Az NGM-től kapott válaszok szerint a "végtörlesztéssel kapcsolatban beérkező információkat a kormány értelmezi, és megállapítja azokat a pontokat, ahol a programmal szemben akadályok keletkeztek".

Az elszántságot jelzi, hogy egy, a bankok és az ügyfelek között közvetítő állami intézmény felállítása is felmerült. Bár az elképzelés még kiforratlan, lényegében arról lenne szó, hogy a végtörleszteni szándékozó ügyfelek ne, vagy ne kizárólag a banknál jelezhessék törlesztési hajlandóságukat, hanem az állami közvetítőnél is. Eszerint tehát a végtörlesztéssel kapcsolatos egyeztetések koordinálást venné át az állam, ami az elképzelések szerint mérsékelhetné a bankok ellenállását. Ennek a megoldásnak egy keményebb állami beavatkozást jelentő verziójáról is szó van, legalábbis a frakció szintjén. Eszerint maga az állami intézmény bonyolítaná a devizahitelek rögzített árfolyamon történő forintra váltását, a különbözetet pedig maga szedné be a bankoktól.

Az ügyben végleges döntés csak a vasárnapi uniós válságcsúcs utáni hetekben lehet. A brüsszeli (most úgy tűnik szerdán is folytatódó) válságtanácskozás ugyanis alkalmas lenne arra, hogy az elképzelések európai fogadtatását informálisan tesztelni lehessen, de akár az is szerepet játszhat az időzítésben, hogy jövő héttől valamelyest kedvezőbb lesz a nemzetközi befektetői légkör.

2011.10.21 09:34 Végtörlesztés: Matolcsy hétfőn tárgyal a Hiteltársulás vezetőivel

Giró-Szász András kormányszóvivő az MTI tudósítása szerint pénteken leszögezte: a kormány figyelemmel követi az eseményeket, de "azt is látni kell, hogy pont úgy, ahogy 2004-2005-ben, amikor a devizahitelezés felerősödött Magyarországon, mely egyrészt alapvetően piacszerzési folyamat volt bizonyos pénzintézetek részéről, ez a folyamat továbbra is megvan a pénzintézeteknél". "Várjuk ki a végét - december 30-át -, hogy egyrészt hányan tudnak élni a végtörlesztéssel, másrészt pedig, hogy a pénzintézetek közül ki milyen konstrukcióval áll elő" - mondta a kormányszóvivő. Giró-Szász András szerint vannak olyan pénzintézetek, amelyek "kevésbé kitettek a devizahitelezésnek és lehetőséget látnak abban, hogy most piacot szerezzenek".

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A végtörlesztéssel kapcsolatos 2011. évi CXXI. törvény lényege

- lakóingatlanon alapított zálogjoggal vagy állami készfizető kezességgel nyújtott devizahitelek végtörlesztése esetén a pénzügyi intézmények 180 CHF/HUF, 250 EUR/HUF illetve 2 JPY/HUF árfolyamot alkalmaznak, ha

- a végtörlesztéssel érintett devizahitel folyósításánál alkalmazott árfolyam ezeknél nem volt magasabb

- a végtörlesztésre vonatkozó írásbeli igénybejelentést 2011. december 30. napjáig kell benyújtani

- a végtörlesztést az igénybejelentést követő 60 napon belül le kell bonyolítani

- a végtörlesztéssel érintett devizahitelhez kapcsolódó áthidaló vagy gyűjtőszámlahitel-tartozás végtörlesztését a hitelfelvevő ezzel egyidejűleg vállalja

- a pénzügyi intézmény nem utasíthatja el az igénybejelentést, köteles a végtörlesztésre irányuló lezárást 60 napon belül előkészíteni

- költségtérítést és egyéb díjat vagy jutalékot a végtörlesztésért nem lehet felszámítani

- a törvény 2012. április 1-jén hatályát veszti

Címkék: