Magáncsőd: mentőöv a bajba jutott adósoknak?

Pénzcentrum2011. április 27. 08:32

A magáncsőd intézményének életre keltését javasolja Szabó Máté. Az állampolgári jogok biztosa szerint ez jó megoldás lenne a hitelgondokkal küzdő adósok megsegítésére - írja a Népszabadság.

A biztos szerint az intézmény segítségével elkerülhető lenne a bajba jutottak tömeges utcára kerülése. A magáncsőd természetesen nem helyettesítheti a meglévő megoldásokat, így az áthidaló kölcsönt, a hitelkiváltást, az átütemezést vagy éppen a fizetéskönnyítést.

A magáncsőd lényege, hogy ha az adós és a hitelező nem jut megegyezésre, abban az esetben az adósnak bizonyos ideig, általában 5-7 évig együtt kell működnie egy vagyonkezelővel. Utóbbi az adós bevételeinek egy jelentős részét a hitel törlesztésére fordítja és figyelemmel kíséri, hogy az ne vehessen fel újabb hitelt, valamint ne szórja a pénzt felesleges dolgokra. A meghatározott időszak végén az adós megszabadul maradék tartozásától és tiszta lappal indulhat.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy minden esetben megtarthatja azt az ingatlant, ami miatt bajba került, de hajléktalan biztosan nem lesz. Vagy egy kisebb értékű lakásba kell költöznie vagy visszabérelheti korábbi otthonát - mondja Győri Péter, a fővárosi önkormányzat hajléktalanellátó szervezeteit összefogó Budapesti Módszertani Szociális Központ szakmai igazgatója, aki egyetért az ombudsman felvetésével.

A magáncsőd legnagyobb előnye, hogy megegyezésre ösztönzi a hitelintézetet és az ügyfelet, ugyanis ha ez nem jön össze, úgy a hitelező is sokat bukhat. Győri Péter szerint nem véletlen, hogy azokban az országokban, ahol van magáncsőd, az esetek túlnyomó többségében létrejön az egyezség a felek között.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Címkék: