Százmilliós bírság az ügyfeleket megtévesztőknek

Pénzcentrum2010. november 24. 05:22

Százmillió forint bírságot szabott ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) kilenc jogosulatlan pénzügyi szolgáltatást nyújtó társaságre és magánszemélyre. A hatóság szeptembertől határozottabban lép fel az engedély nélküli szolgáltatókkal szemben.

A PSZÁF tapasztalatai szerint az utóbbi időkben a hitelszűke és a hozamok csökkenésének hatására gyakoribbá váltak a piaci visszaélések, a jogosulatlan pénzügyi szolgáltatások nyújtása, emiatt növekedett a károsultak száma. Az engedély nélküli szolgáltatók visszaélnek a szolgáltatásokat, az azokkal járó kockázatokat nem ismerő emberek helyzetével. A pórul jártakra pedig az adósságcsapda, vagy a befektetett összeg teljes elvesztése vár.

Az utóbbi időkben elszaporodtak a piacon az engedély nélküli betétgyűjtők és hitelezők. Az előbbinél a vállalkozások a piaci hozamot jelentősen meghaladó nyereség ígéretével csábították magukhoz az ügyfeleket, mindezt betéti - és visszafizetési garancia nélkül. Aki pedig nem kap ilyen garanciát, annak befektetése teljes elvesztésével kell számolnia. Az ilyen ügyeskedéseknek eddig több száz kliens és több mint egymilliárd forint esett áldozatul. 

Akik ilyen társaságokra bízzák befektetéseiket, jó, ha tudják: egyetlen hazai hatóság sem felügyeli a szektort. A "betétgyűjtők" úgy tesznek, mintha hivatalos befektetés kínálnának, ám a szerződések általában nem a szóban ismertetett feltételeket tartalmazzák. A PSZÁF két betétgyűjtőt (Vibekri Pénzügyi Szolgáltató Kft.-ét és Nagy Franciska magánszemélyt) sújtotta 20-20 millió forintos bírsággal. 

Az engedély nélküli kölcsönnyújtók a bedőlt hitelű, állástalan, túlzottan eladósodott emberek helyzetét próbálják kihasználni. Ezek a vállalkozások az olcsó forrás, gyors és egyszerű ügyintézés lehetőségét kínáljak, de tevékenységük miatt az ügyfelek adósságcsapdába kerülhetnek és minden vagyonukat elveszíthetik. 

Ezek a vállalkozások sokszor a ténylegesen átadottnál nagyobb kölcsönösszeget foglalnak írásba, és biztosítékul jelzálogjogot, vagy vételi jog bejegyzést szereznek. A kölcsönszerződést általában ugyanaz az ügyvéd szerkeszti és ellenjegyzi. A gyanús eseteknél a felügyelet kezdeményezheti a bűntetőeljárásokat, a segítséget nyújtó ügyvédekkel szemben a fegyelmi eljárást, illetve százmilliós pénzbírságot is kiszabhat. Három kölcsönt nyújtó magánszemély is felügyeleti bírságot kapott: Holbusz Ákos 20, Csoma Jánosné 5 és Pocsai Jánosné 8 millió forintot. 

A fent említett két csoport a lakosság megtévesztésével versenyelőnyre tesz szert a szabályosan működő pénzügyi intézetekhez képest. A könnyű látszatmegoldást kínálják, miközben még nagyobb pénzügyi kilátástalanságba taszítják az embereket. Dr. Szász Károly, a PSZÁF elnöke szerint éppen ezért szükséges a szigorúbb hatósági ellenőrzés mind az intézmények, mind a piaci folyamatok felett.

Wermester Zsolt, a PSZÁF ügyvezető igazgatója megerősítette, hogy 2010. január elsejétől akár 500 millió forintos bírságot is kiszabhatnak a megtévesztő társaságokra, sőt a magánszemélyeket is tízmilliós büntetés megfizetésére kötelezhetik. 

A hatóság fellép az internetes devizakereskedési, piaci oktatást nyújtó, kereskedési technikákat bemutató szolgáltatókkal szemben is. Ezek a vállalkozások sokszor a legális tevékenységükön túl engedélyköteles szolgáltatást is végeznek jogosulatlanul. Az eredményes befektetési stratégiák révén nagy hozamokat ígérnek ügyfeleiknek, de a tőkeáttétel okozta valós kockázatról és a devizapiac sajátosságairól nem tájékoztatják az embereket.  A Live-Trade Oktatásszervező Kft.-ét 1 millió, a Tradenet Hungary Kft.-ét pedig 1,5 millió forint felügyeleti bírsággal sújtották. 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Riasztónak nevezte a felügyelet a jogszabályok nélkül működő fogyasztói csoportszervezőket is. A válság okozta makrogazdasági helyzet, a források beszűkülése, a kilátástalanság mind erősítik az ilyen csoportokat. Szóban hihető alternatívát kínálnak a szegény, BAR-listás, nyugdíjas személyeknek is. Ezek a szerveződések tőkehiányosan működnek, és nem nyújtanak kellő védelmet a csoporttagok pénzei számára, nem beszélve a belépéskori hiányos, félrevezető tájékoztatásról. Vannak olyan tagok, akik nincsenek tisztában, mire is fizetik a pénzüket, és mikor is látják ennek a hasznát.

Az ügyfélpénzek védelme nem megoldott felszámolás illetve inkasszó esetén, illetve nincs semmiféle ügyfélvédelmi, kártalanítási alap sem. A piacon jelenleg 10 csoportszervező tevékenységet folytató társaság működik. 2010 októberéig 500 panasz érkezett a felügyelethez ezekkel a szervezetekkel kapcsolatban. Több ezer csoporttag több milliárd forintos befizetését kezelik ezek a vállalkozások. 

A PSZÁF - a kockázatok elhárításának egyetlen hatékony módjaként - az illetékes szakminisztériumoknál kezdeményezte a fogyasztói csoportszervező tevékenység betiltását a Büntető Törvénykönyvben, a már elindított fogyasztói csoportok kifuttatása mellett.

Örvendetes, hogy a PSZÁF végre fellép a fogyasztói csoportok ellen, eddig ugyanis nem tett érdemi lépéseket velük szemben. Pedig a szóban forgó csoportosulások az elmúlt években emberek ezreit tévesztették meg. A hoppon maradtakelárasztották panaszaikkal a hatóságokat, amelyek többsége arra hivatkozva, hogy nincs illetékessége a probléma rendezésére, tétlenül szemlélődött.

Némi ellensúlyt, csak a versenyhivatal képezett, amely egyre növekvő bírságokkal honorálta a fogyasztói csoportok megtévesztő reklámjait. Ez azonban önmagában nem jelentett visszatartó erőt: a fogyasztói csoportok gombamód szaporodtak, a hatóságok többsége, köztük a PSZÁF, pedig nem tudott mit kezdeni velük.

Nem árt azonban az óvatosság! A fogyasztói csoportoknak ugyanis rengeteg tagjuk van, akik ráadásul hosszú évtizedekre köteleződtek el ott. Egy nem kellően átgondolt törvényi szabályozás, amelyik mondjuk ellehetetleníti a fogyasztói csoportokat, pont azokat sodorná veszélybe akiket már eddig is védeni kellett volna az ügyeskedőktől!

 

Címkék:
pénzügyi tőkeáttétel,